M-am hotarat... adoptie(partea a 5-a)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by aissa
Cine stie sa imi spuna cum e pana la urma, daca putem adica lua copilul si mai repede acasa, pe riscul nostru de a sta cu frica acele zile (45+30)?


Din cate stiu eu, il putem lua acasa in plasament oricand.

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Briantis nu renunt sa adopt un copil ca nu am luat o hotarare sa ma aflu si eu in treaba. Dezamagita am fost pentru ca ne hotarasem la acel copil si pe urma.... Nu mai conteaza oricum. Nu cred ca il vom lua, pentru ca nimeni nu ne spus cu mana pe inima ca poti risca asa ceva.
Rozi, noua la 5 ne-au zis ca nu ne accepta plasamentul. Cineva cu care am vorbit azi mi-a zis ca pot sa iau in plasament si mi-l prelungeste pana face copilul acele zile. Problema mea e ca nu stiu prea bine si nu inteleg cum e. Cine imi acorda acest plasament? Daca cei de unde gasesc eu copilul (care nu coincid cu sect.5 unde locuiesc eu) atunci nu pricep de ce de la 5 mi-au zis ca nu imi aproba ca eu la ei ajung abea cu incredintarea. Care e durata maxima pe care poti lua un copil in plasament? Daca eu il gasesc si nu are inca 45 de zile pot sa il iau? Sau pot face intr-un fel ca, chiar daca nu il iau in plasament, sa "mi-l pastreze" pana trec aceste zile, sa nu il arate altora? Si daca copilul e acum in spital, ce se intampla cu el, pana cand il tin acolo? E dat mai departe la maternali sau la centre de plasament?
Stiu ca am pus multe intrebari, dar chiar asa am creierii acum, la fel de imbarligati ca frazele de mai sus. De aceea imi cer inca o data scuze daca am gresit fata de cineva de aici sau de aiurea. Imi pun cenusa in cap, dar cred ca ma intelegeti ca om nu mai sunt de luni de zile si daca nici acum nu am luat-o razna de tot inseamna ca sunt tare.
In mod cu totul special as vrea sa fac pace cu Meme. Scuze inca o data daca te-am suparat cu ceva. Nu am avut nici un moment aceasta intentie, mai ales ca ai incercat sa ma ajuti.
Claudia, ceva vesti?
Va pup pe toate.

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Fetelor Oana Magda a facut o propunere!!! I-ati raspuns!!! Mi se pare o ocazie excelenta chiar daca este departe. In conditiile in care intampinati atatea greutati aici ...
Merita sa incercati.
Oricum ... in ceea ce priveste vizita la leagan, Rozi, si noi am mers insotiti. Intrarea in leagan era incuiata intotdeauna cand mergeam. Bateam la usa, spuneam cine suntem si de ce am venit si abia dupa ce ne recunosteau intram. Asistenta respectiva a mers cu noi numai prima oara. Dupa, ne-am intors singuri.
Eu zic sa accepti fara sa stai pe ganduri. Prezenta asistentei nu poate decat sa faciliteze totul. Dar!! Nu te duce cu mana goala. Eu nu cred ca plicul este "masterpiece" in treaba asta. Poate fi si o punga de cafea sau o cutie de ness, un parfum, etc. Nu trebuie sa fiti cu mana goala!!! Dar nici sa cheltuiti extravagant de mult. Eu ... a trebuit sa dau ceva! Dar nu foarte mult si nu mi-am iesit din bugetul prevazut pentru treaba asta.
Nu va mai cramponati atata de sistem!! Asta este si functioneaza al n... de bine!! Iar noi nu ii putem face nimic!! Desi revolta este cumplita si desi durerea ca este vorba de niste biete sufletele este imensa ... pentru voi trebuie sa retineti doar ca scopul scuza mijloacele.
FloryPop - chiar nu vroiam sa mai aud de tine pe aici!!!!!!! Imi pare foarte rau de ce s-a intamplat. Desi, probabil ca nu ai sa ma crezi, cand ti-am vazut numele si mesajul mi-au dat lacrimile. Tine-te tare!!!! In ce sector stai???? Asteptam cu nerabdare sa ne povestesti pas cu pas procesul prin care vei deveni mamica.

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, a trecut un an de cand Liliana si-a luat prima data in brate feciorul! Au sarbatorit zilele astea si aniversarea unui an si botezul. Liliana, inca o data felicitari pentru micul crestin! Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si fericire!!!

Oana_mm si celelalte fete DEJA mamici, va rog, pt sufletelele noastre, povestiti-ne ce "vraji" au mai facut copiii vostri!! Mie, cel putin, imi fac extraordinar de bine!!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Ei, uite ca ma-ntorc la subiectul nostru, acum cand sper ca s-au potolit spiritele si discutia se-ntoarce in momentul in care ramasese. V-am citit in fiecare zi dar n-am scris, am avut motivele mele.
Multumim Rozi de felicitari, ai o memorie de elefant. Intradevar, David a facut duminica un anisor si l-am si botezat, o sa pun imediat si poze noi sa vedeti ce baiat mare si minunat are mama. Azi, marti, a fost exact un an de cand l-am tinut prima data in brate, m-am uitat la pozele vechi si nu-mi vine sa cred ca a trecut timpul atat de repede, iar bebelusul mititel e de-acum un baietas. A fost un an minunat, uneori mai greu, alteori mai usor dar uitandu-ma in urma pot spune doar...extraordinar.
Acum, cand va vad pe voi toate agitandu-va parca retraiesc acele momente, sunt usor nostalgica si ma gandesc cat de mult mi-ar placea s-o pot lua de la capat.
Ce sa va povestesc, David merge tot mai bine, spune cateva vorbe inteligibile dar mult mai multe pe limba lui, incepe sa aiba accese de personalitate tocmai pt. ca se poate misca deja si poate ajunge la diverse lucruri, a plans pana s-a facut stacojiu la fata la botez, a inceput pe la jumatatea slujbei si s-a potolit doar la final. Noi avem si doua labradorite si cand ii pun biscuitul in mana, o cauta pe Tina(una din ele) si gentil cum e, ii intinde mana, Tina musca si ce-i mai ramane in mana vrea sa manance el apoi isi intinde fata spre ea ca sa-i dea un pup si daca nu esti prin preajma primeste o limba mare pe toata fata.
Azi am fost cu el la tati la birou si pot sa va spun ca am fost tare mandra cand toata lumea il admira si se minuna ca e atat de prietenos, ca face si stie nu stiu cate, desi mie mi se pare doar un copil normal.
Laura in schimb e deja o mare domnisoara, in plus tocmai s-a indragostit de Byron. La ei la gradi vin in fiecare an tineri din Anglia, Australia sau Noua Zeelanda care fac engleza. Bun, anul asta a venit o fata si pt. prima data un baiat, neobisnuit pt. sistemul romanesc. E tanar, are vreo 20 de ani, blond cu ochi albastri si Laura mi-a marturisit ca il place "pt. ca e chiar mai frumos decat tati". Va puteti inchipui??!!
va pupam,

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Liliana, draga mea, cum sa uit?! Tu ai fost prima persoana de pe lumea asta (in afara de sotul meu, desigur ), cu care am "indraznit" sa vorbesc despre adoptie (recunosc, doar pe PM !) Nu stiu de ce, pe vremea aia mi se parea ceva... parca mi-era rusine, parca eram handicapata... Ce fac prejudecatile si lipsa de informare din om! Te-am admirat (si te admir si acum, numa' ca s-au mai adaugat motive ) pentru felul deschis in care vorbeai despre acest subiect si pentru sfaturile pe care mi le dadeai. Ce sa mai, daca nu erai tu, probabil ca si acum imi plangeam in pumni, depaaaaaarte hat! de speranta de-acum, de linistea din suflet si de bucuria pe care o intrevad acum tot mai aproape. Pentru tot, !!

Cat despre baiet, nu imi dau cu parerea ca nu ma pricep. Pot doar sa-ti spun ca baiatul de 2 ani al prietenei mele spune doar cateva cuvinte (inteligibile), de-alea de stricta necesitate , dar in rest nu scoti de la el o silaba, un sunet, nimic! Asa ca eu doar fac o comparatie si trag niste concluzii - adica poate ca nu degeaba l-au laudat oamenii aceia!

Cu Laura... intr-adevar, incredibil sa admita ea ca exista cineva "chiar" mai frumos ca tati . Iti dai seama ce impresie a facut asupra ei, poate si unde e blond ca ea!

Baietelul de 7 ani ai unor prieteni de-ai mei s-a indragostit lulea de prietena mea, cu fo 20 de ani mai mare ca el, si suferea dragutul de el ingrozitor, pentru ca nu-i putea spune nimic: era maghiar si nu stia boaba romaneste!! Cred ca i-a fost si lui clar ca nu-l putea pune pe tati sa-i traduca declaratiile de dragoste

Ce mai, copiii sunt niste minuni!

Va pupic, ma duc si eu la nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Gata mamicilor si viitoare mamici....SUNT FERICITA SI IMPLINITA!!
Marti pe 26 octombrie ne aducem nasturicul acasa!!! Suntem cei mai fericiti parinti!!
Vreau sa uit dezamagirea si vorbele pe care le stiti ca le-am scris pentru ca asa le simteam!!
Azi mergem si sarbatorim cu Ioana si parintii ei maternali (cum imi place mie sa le zic!), apoi mergem la bunici si apoi...la mult asteptatele cumparaturi!!
Va doresc tuturor care sunteti la acest subiect sa va bucurati de copii vostri si la cele care nu au gasit sa aiba incredere in Dumnezeu si sa roage neintrerupt ... El este singurul care ne ajuta in momente grele!! E minunat sa stii ca vei avea un pui care are nevoie de tine si tu de el!!

Va pup si va mai dau detalii pe parcurs...vom face si poze si album cand aducem nasturica acasa!
Aissa multa putere iti doresc!

Ioana nasturica si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Felicitari,Claudia!Tii minte cand imi spuneai ca vrei un copil foarte mititel iar eu iti raspundeam ca este ceva mai presus de noi care stabileste aceste lucruri.Ioana a fost sa fie fetita ta si vei vedea ca iti va aduce infinite bucurii si emotii si ca vei gusta din nelinistea contopita cu bucurie pe care ti-o ofera postura de mamica.
Iti doresc ca asa cum ai stiut sa depasesti toate dificultatile in acest inceput de drum sa reusesti sa treci peste orice obstacol si sa fii cat mai curand mamica cu "acte in regula".Vei vedea insa,ca din momentul in care Ioana va veni acasa,acest lucru va conta mai putin si procedura va merge aproape de la sine.
Iti admir curajul,puterea de a risca orice in momentul in care ai stiut ca EA este fetita ta !Iti doresc sa ai o viata minunata alaturi de mititica ta,pentru ca o meriti din plin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Claudia-mamica-fericita... am stat cu sufletul la gura zilele astea asteptand vestea cea buna. Chiar daca nu am scris pe subiectul nostru, am citit tot-tot si am trait alaturi de voi toate momentele prin care ati trecut, m-am bucurat si m-am intristat pentru fiecare. Si-acum, tremur de emotie si de bucurie, si nu stiu ce sa spun...

pentru Ioana
Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, va doresc toata fericirea din lume tie si nasturicii tale! Ma bucur pentru voi din tot sufletul. Sa va bucurati de ea o viata si dupa inca cateva.

Date tehnice, te rog, daca mai ai puterea... Vreau sa stiu in ce forma o iei? Plasament sau incredintare?

Liliana, daca ai vreme te rog sa imi spui si mie cum functioneaza plasamentul? Stiu ca l-ai luat pe David acasa cand avea 3 saptamani. Cum trebuie procedat?

Nici nu indraznesc inca sa va scriu ce am mai facut, dar implica o gagalice mica-mica, si ca varsta si ca greutate care se afla intr-o maternitate singurica si care ne asteapta sa o luam, dar nu are inca varsta pt.consimtamant. As vrea sa o iau cat mai repede dar trebuie sa aflu cum functioneaza plasamentul. Si inca ceva, pe perioada plasamentului am dreptul la CIC sau numai cand intru in incredintare?

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica

Mergi la inceput