Micul dejun si pachetelul cu gustarea pt gradi...

Micul dejun si pachetelul cu gustarea pt gradi... | Autor: claza

Link direct la acest mesaj

Ce le mai puneti in pachetel prichindeilor la gradinita?
Ilinca noastra merge la program scurt, gustarea nu e inclusa, dar la ora 10 toti copii mananca ce si-au adus. De mai mult de-o luna ii pun la pachetel un sanwich mic cu cascaval+crenvursti de pui si un mar taiat si curatat (pentru ca sunt sigura ca asta mananca!).
Ma gandesc sa-i mai schimb meniul, dar n-as vrea sa-i dau snacks-uri sau biscuiti - are cineva vreo idee?
Multumesc

http://community.webshots.com/album/91925766WjWaxA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Hallo Claza!
Si David baietelul meu merge la gradi. cu progr.scurt.
Eu ii mai fac cite un tost o data cu cascaval,o data cu sunca,o data cu amindoua.Ii mai fac si cite unul cu unt cascaval si ou fiert taiat felii.
Cind fac snitel ii pun si lui s-au fac cite o placinta ii pun si lui.
S-au numai o banana.
Depinde ce am in casa.
In ori ce caz linca sanvici nu lipseste intr-o doza mica castravetele taiat felii s-au ardei -sau tomate.
Numai cind nu am in casa legume primeste cite un mar taiat.Coaja nu o dau jos ca aceasta este cu vit.
Sper s-ti fie de folos mesajul meu.
Toate cele bune si cea mica sa fie sanatoasa si sa creasca mare.
Laura si Fam.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Hai sa iti spun ce ii dau eu Marei la gradinita. In afara de sandwich-urile cu sunca sunt zile in care ii dau ficatel prajit taiat cubulete mici sau un copan de pui, sau peste, tot asa curatat si facut bucati mici, mici, cat pentru o inghititura. In fiecare zi ii dau castravete sau ardei.Pentru desert un mar curatat si taiat felii (pentru ca nu accepta alt fruct) sau un croissant, sau napolitane.
Dar am vazut ca alti copii aveau la pachet oua de prepelita - eu personal sunt impotriva lor, cred ca la 2-3 ani este cam devreme - dar fiecare face ce vrea, sandwich cu branza topita, pateuri.
Noi suntem la grupa mica si am norocul ca ii ajuta ingrijitoarea sau educatoarea sa manance, in senul ca efectiv le da in gura.
Sper ca ti-am fost de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Multumesc pentru sfaturi!
Ma gandeam ca poate ii pun de fapt prea multa mancare (sandwich+mar+napolitana) sau ca vede pe la ceilalti copii cine stie ce minuni si pofteste...
Si eu cred ca-i mai bine sa-i dau ceva sanatos, dar problema e ca pe ea n-o ajuta nimeni sa manance (ar fi si rusine, la aproape 4 ani!) - de-aia trebuie sa-i pun ceva care se poate manca usor cu manutza.
Multumesc inca o data, si daca mai aveti sugestii, va astept!

http://community.webshots.com/album/91925766WjWaxA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Al meu are aproape 5 ani. Ii dau doua sandwich-uri (cu sunca, salam sau cascaval), doua fructe (mar, para, struguri sau banana), un cartonas cu suc, un cirnacior, un iaurt, o ciocolata minuscula (cam de 2cm x 2cm) si o cutiuta cu stafide sau o punguta minuscula cu biscuiti. De obicei maninca tot, desi are un meniu f redus ca e cam mofturos. Citeodata in loc de altceva din lista ii dau cite un morcov taiat felii micute. Are 1.5 ore pauza de prinz dar citeodata se plinge ca n-a avut timp sa manince! Cred ca maninca in 5 minute si restul timpului se duce la joaca. Acum cind vine iarna o sa-l trimit sa manince la cantina scolii, ca sa aiba mincare calda. (Plus ca iese mult mai ieftin pt mine si scutesc cele 5-10 minute dimineata cind ii fac pachetul.)

Si eu imi puneam problema ca nu-i dau sandwich-uri "interesante", ca nu vrea o frunza de salata sau castravete sau ceva mai colorat. Chiar si unt daca-i pun ii pun asa incit sa nu se vada pe margine pt ca nu-i place daca stie ca e acolo. Dar m-am gindit apoi ca important e sa manince, are timp destul sa devina gurmand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Micul dejun???

postat de Emmy
08/10/2004 : 07:28:13


Din ce este compus micul dejun la puii vostri mai maricei (3 ani jumate)?


postat de Mary-Jane
08/10/2004 : 19:03:36


Spre rusinea noastra, nu prea avem timp de mic dejun pt nimeni, asa ca de obicei doar cereale cu lapte sau o banana. In schimb ii fac pachet destul de mare pt la scoala pt pauza de prinz (vezi mesaj despre asta aici) si de la scoala primeste lapte si fruct in pauza de dimineata. Are aproape 5 ani.

Mergi la inceput