Ou crud pentru bebelusi?!

Ou crud pentru bebelusi?! | Autor: Cristina_C

Link direct la acest mesaj

In completarea seriei subiectelor cu "oul"- cum sa fie - tare, moale, de tara sau de magazin- vreau sa va scriu si eu despre o bautura numita sodou (a se citi cu "sh") care mie imi placea la nebunie in copilarie. Se prepara dintr-un galbenus crud frecat cu zahar peste care se adauga lapte cald. Tin minte ca era un deliciu. Eu am baut prima data asa ceva mai mult ca sigur dupa varsta de 4, chiar 5 ani, ideea este ca eram mai mare. Ouale erau de la gainile noastre- stateam la casa, dar galbenusul nu numai ca era nu fiert moale ci era chiar crud! Intrebarea este: cum de n-am luat salmonela mancand ou crud? Am avut noroc sau exista o alta explicatie? Am cautat pe internet despre asta si, culmea, am dat peste o reteta de sodou recomandata copiilor peste 5 luni. Iata link-ul, e vorba de a 7-a reteta - sodou cu vanilie :
RECLAMA
Spuneti-mi si mie- e oare o inconstienta ca a fost postata acolo si recomandata bebelusilor avand in vedere riscul imbolnavirii cu salmonela?

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Nu i-as da ou crud, ferit-ar Sfantu'! Adica nu i-l dau fiert si ma apuc sa i-l dau crud?
Fiecare face cum crede cu copilul lui...nu m-am uitat pe link, dar o fi vrut sa scrie reteta ptr 5 ani si a iesit ptr 5 luni



Luminita si DAVID - 11.03.2004


"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by spic de grau

Nu i-as da ou crud, ferit-ar Sfantu'! Adica nu i-l dau fiert si ma apuc sa i-l dau crud?
Fiecare face cum crede cu copilul lui...nu m-am uitat pe link, dar o fi vrut sa scrie reteta ptr 5 ani si a iesit ptr 5 luni



Luminita si DAVID - 11.03.2004


"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)




Nu cred c-a fost o greseala- mai scrie ca se da cu biberonul- paí copiii de 5 ani mai beau din biberon?
Nici eu nu i-am dat ou crud copilului si nici n-o sa-i dau multa vreme de acum incolo.


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcm spune:

da de cind e RECLAMA cea mai autorizata sursa de puericultura? probabil ca acolo poate scrie sau submite articole oricine, inclusiv cei care dau bauturi cu oua crude bbilor de 5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nu dati cu rosii, dar eu ii dau Sofiei oua de prepelite crude! Adica doar galbenusul.Asa e cura, din cate stiam eu. Nu a patit absolut nimica!Asta de pe la un an si 2 luni.

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Am mutat raspunsurile voastre la subiectul despre www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33067" target="_blank">oul moale.
Multumesc pentru intelegere!



Irina,veve & croko
pozici


Mergi la inceput