Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Stiti cumva cum se inmultesc violetele de Parma si aloe vera? Iau o frunza si o pun in apa sa faca radacini sau cum?
Are sefa mea o violeta de Parma superba si as vrea sa stiu daca sa indraznesc sa ii cer un puiut sau nu.

P.S. Credeti ca imi da?

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Laura B

Buna fetelor! Ajutati-ma va rog si pe mine cu un sfat: mi-am cumparat ieri trei craciunite (culori diferite) si as fi vrut sa le mut impreuna intr-un singur ghiveci, mai mare. E bine sa o fac acum, cand au toate mugurasi de flori, sau mai bine astept pana trec florile? Daca cumva ati mai discutat despre cum se ingrijesc craciunitele (ce fel de pamant le prieste, cata apa, cata lumina, cata caldura) va rog sa-mi spuneti, ca sa caut in arhiva.




Craciunitele sunt foarte sensibile la mutari. Daca au deja flori, lasa-le sa infloreasca asa cum sunt, unde sunt, si abia la primavara le poti muta in alte vase.
Craciunitele prefera locurile racoroase, sa nu fie mutate si acum in perioada infloririi sa le uzi moderat. Ai grija de ele, nu le tot muta de colo -colo, nu le uda excesiv si inca ceva important nu le tine in bucatarie unde este abur, le plac locurile luminoase si racoroase.
Felicitari pentru achizitie, si sa stii ca sunt flori deosebite, si daca sunt ingrijite cum trebuie reusesc sa te bucure cu flori exact de sarbatoarea Craciunului.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Leah

Stiti cumva cum se inmultesc violetele de Parma si aloe vera? Iau o frunza si o pun in apa sa faca radacini sau cum?
Are sefa mea o violeta de Parma superba si as vrea sa stiu daca sa indraznesc sa ii cer un puiut sau nu.

P.S. Credeti ca imi da?

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)





Puii de flori se zice ca se fura ca sa se prinda!
Oricum, daca sefa ta iti da un puiut este cu atat mai bine, se prinde mai repede dar sa auba radacini bune. Il pui direct in pamant. Posibil este sa fie suparat un timp dar trebuie udat regulat, in farfurioara, si se v-a prinde negresit.
Daca nu iti da un pui, poate macar sa-ti dea(sau sa o furi tu singurica) o frunza sanatoasa si carnoasa, pe care o pui in pamant direct si la fel o uzi regulat, doar pe pamnt fara a uda tulpina sau frunza. Mai sigur este sa poti avea 2-3 frunze, unele le pui in apa, sa lase radacini, si unele le pui in pamant direct.
Iti doresc sa se prinda.
Daca iti da un pui, este bine sa-l scoata de acolo cand planta a terminat de inflorit sau are flori putine.
Succes si tie, si sa te bucuri de Violeta de Parma, mult dorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Mi-a dat deja doua frunze si le-am pus in apa. Deci, sa pun unul in pamant, direct? O sa incerc, din doua, unul trebuie sa imi iasa. E asa frumoasa.... E un soi mai special, cu frunza foarte creatza si arata mai bine decat floarea, chiar. Daca se prinde va spun. Am pus si o frunza de begonie in apa, poate prinde si aia radacini. Wish me luck!

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Petra, multumesc mult
Acum am pentru prima data craciunite si deja m-au incantat: o floare s-a deschis ieri, iar alte doua sunt gata-gata... Stii cumva daca exista si craciunite rosii (eu am una alba, una portocalie si una roz inchis)?

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Petra, ajutor!!!
Am vazut ca s-a format mucegai in ghiveciul cu Dracena. Doar acum am citit mesajul tau cu udatul plantei, oare am udat-o prea des? Ca o ud cand eu, cand sotul. Ce pot sa fac? Sa schimb pamantul cu totul? Sau sa indepartez doar stratul superficial unde e mucegaiul? Daca schimb tot pamantul, ce fel de pamant sa pun?

Laura, sa te bucuri de craciunite! Am avut si eu in Romania, erau un roz foarte intens, inchis (probabil se numeste ciclam) mi-e dor de ele. Poate cumpar si eu un ghiveci de aici.

Stie cineva cum se numeste planta aia cu frunze verzi la baza si rosii la varf? Ca mi-a pierdut fetita eticheta si nu am retinut.



Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Laura B

Petra, multumesc mult
Acum am pentru prima data craciunite si deja m-au incantat: o floare s-a deschis ieri, iar alte doua sunt gata-gata... Stii cumva daca exista si craciunite rosii (eu am una alba, una portocalie si una roz inchis)?

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton




Da exista si craciunite rosii, cu mijlocul un pic alb. Sunt deosebite aceste flori, pentru ca infloresc iarna, in preajma Craciunului(mama mea are una foarte mare si batrana- craciunita!- care infloreste de multi ani de zile cu o sapt. inaintea Craciunului incepe a deschide florile si de Craciun este toata numai floare!), si aceste craciunite sunt din familia cactusilor care fac flori.
Iti doresc sa te bucuri de ele cat mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Donia

Petra, ajutor!!!
Am vazut ca s-a format mucegai in ghiveciul cu Dracena. Doar acum am citit mesajul tau cu udatul plantei, oare am udat-o prea des? Ca o ud cand eu, cand sotul. Ce pot sa fac? Sa schimb pamantul cu totul? Sau sa indepartez doar stratul superficial unde e mucegaiul? Daca schimb tot pamantul, ce fel de pamant sa pun?

Stie cineva cum se numeste planta aia cu frunze verzi la baza si rosii la varf? Ca mi-a pierdut fetita eticheta si nu am retinut.



Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)



Daca pamantul este ud, prea ud, totusi nu schimba pamantul ci pune pe pamant multe servete de hartie de la bucatarie(towel paper) sa absoarba apa macar aia de la suprafata.
In farfuria ghiveciului este apa ? Daca da arunc-o de acolo si pune si in garfurie un stat mai gros de towel paper, sa absoarba si umezeala de jos.
Si nu o mai udati decat cand pamantul este uscat!!! Fara nici o grija.
Poate nu o sa pateasca acum nimic platuta ta, dar udarile repetate si pamantul mereu ud, duc la formarea unei seve intre lemnul tulpinei si coaja tulpinitei.
Succes la salvarea plantei si la eliminarea inundatiei!!!

Te referi la floarea aceea care acum este prin magazine si care se mai numeste floarea Craciunului? Acea floare se numeste " Poinssetia".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc, Petra, mi-a venit inima la loc. Pamantul nu mai e umed acum, am facut instructaj si cu sotul, sa nu mai udam planta atat de des. Acum imi dau seama ca poate a mucegait pamantul si pentru ca planta e intr-un ghiveci fara scurgere, deci excesul de apa nu s-a putut scurge. Dar de acum o sa fim atenti la apa, ca ghiveciul e tare frumos, nu l-as schimb decat daca tu imi spui ca e vital.
Si da, m-am uitat pe internet la poze dupa ce ai scris tu, de Poinssetia e vorba. Pana ii invat numele mai dureaza putin, de abia m-am obisnuit cu Dracena.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Vreau si eu o Craciunita!!! De unde o cumpar? Sau aveti vreuna din voi vreun puiut de dat si va faceti mila de mine?!!

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput