Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Ina Stan
.....Voi ce mai lucrati? Ca prin gradina s-au cam redus treburile...Pupici la toate



Ehei Ina draga, mai bine zis : ca prin gradina s-au dus treburile frumoase! ca pe mine ma omoara acum stransul frunzelor si curatatul de uscaciuni. Ma tot cacai sa plantezi niste bulbi si vremea asta imi joaca feste. cand este frumos afara am alte trebuiri , cand zic ca le pun - ploua! Si tot asa. Sper sa nu ma prinda inghetul cu bulbii neplantati afara ca asta ar insemna ca am dat banii degeaba pe ei, pentru ca pana-n primavara nu rezista. Si iaca, ce de-a treaba mi-am gasit!!!
Muscatele, si mama mea le mai ducea in beci, tocmai pentru ca in casa la caldura nu le prea placea si le cadeau frunzele de ramaneau numai niste bete. LE punea pe scara beciului si primavara la scotea si se faceau asa de frumoase! Ei eu acum in lipsa de beci, le tin in casa, la lumina si la un loc mai racaoros. DAca totusi le-am scapat sa le cada frunzele, le mai ud cate un pic, le pun la un loc mai intunecos sa astepte primavara.
Dovada o am si acum. Mi-am adus in casa un ghiveci unde aveam niste muscate si acum da semne sa se usuce, iar afara am niste mucate puse in niste chivece mari pentru adata si acele muscate acum sunt inflorite asa de frumoas de zici ca-i plina vara! Acum a scos si ghiveciul din casa din nou afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Da, Petra, uite ca nici azi nu prea e vreme buna de plantat bulbi.
M-am gandit eu ca va fi cam cald pt. muscate in casa, dar o sa vad cum se adapteaza, si le duc, de e musai, la racoare. Ca si sotiorului i-a placut sa vada ca au mai rasarit ceva plante-n fereastra. Am adus vreo cateva seminte de flori si eu din Ro, pt pus afara in gradina, dar mai e pana atunci. Asa ca stau si bibilesc ce am prin casa deocamdata.
Leah, eu am un ghiveci cu busuioc, si unul cu rozmarin. Le merge bine si sper sa ma tina cat de mult. Stiu ca rozmarinul e planta perena, asa ca sper sa reziste, si arata chiar decorativ.
Si sa stii ca si un ghivecel cu patrunjel o sa te bucure daca-o sa-l ai. Eu am avut odata si ceapa de tuns, asa-i zicea, ca erau firisoare subtirele ca iarba, ce se tundeau cand voiai sa garnisesti o salata, ceva.
Spor la plantat, curatat, iernat, cules( cine are ce)...
Si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Fetelor, ma puteti ajuta cu niste idei? As dori sa cumpar o planta de apartament, mai maricica, pe care sa o pun in camera de zi, sa mai invioreze putin locul. Dar necazul e ca nu e prea multa lumina in camera de zi. Geamurile sunt catre apus, in curte sunt niste pomi care blocheaza lumina, iar daca e nor e chiar deprimanta camera. Imi puteti recomanda niste plante carora sa le placa un mediu mai intunecat? Eu sunt complet nestiutoare in domeniul asta, asa ca vin la voi pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

[quote]Originally posted by Donia

Fetelor, ma puteti ajuta cu niste idei? As dori sa cumpar o planta de apartament, mai maricica, pe care sa o pun in camera de zi, sa mai invioreze putin locul. Dar necazul e ca nu e prea multa lumina in camera de zi. Geamurile sunt catre apus, in curte sunt niste pomi care blocheaza lumina, iar daca e nor e chiar deprimanta camera. Imi puteti recomanda niste plante carora sa le placa un mediu mai intunecat? Eu sunt complet nestiutoare in domeniul asta, asa ca vin la voi pentru ajutor.
Buna!
Din experienta proprie,stiu 2 plante care sunt marisoare si se adapteaza bine la putina lumina:Colocasia si Draceva.Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc Dev, am cautat poze pe Internet si imi plac. Dracena are mai multe variatiuni si Colocasia am vazut ca face si flori, sper sa le gasesc si pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Doina, potzi sa incerci si varietatzi de spatiphilum, care, in plus, nu e pretentzios la udat si ingrijit.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

M-am uitat si la Spatiphilum si mi-a placut, are si flori frumoase. Multumesc, Mik. Ramane sa vad ce gasesc pe aici si sper sa le mearga bine acasa la mine.
Mai fetelor, dar cum reusiti sa tineti minte numele astea de plante, ca eu trebuie sa ma uit de trei ori pana reusesc sa scriu... Asa o fi la incepatori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Cu numele de plante te obisnuiesti repede daca iti place sa citesti despre plante si daca ai grija de ele in fiecare zi. Aici in Fr plantele de apartament au toate o mica eticheta cu numele lor si cu sfaturi sumare despre ingrijire.

La mine e foarte greu de gradinarit afara, desi am gradina mare, caci sunt copil crescut la bloc ! Mai e cineva asa complexat ?

Spor la treaba, gradinarilor si gradinareselor !

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Va rog ajutati-ma cu un sfat. Am niste muscate care toata vara au stat pe balcon (nu am reusit sa le determin sa infloreasca iar de cind s-a facut frig le-am bagat in casa (unde nu e foarte multa lumina) si au inceput sa li se usuce frunzele. Dupa o saptamina, am ajuns la solutia de compromis de a le tine afara, pe geamul de la bucatarie care ramine in permanenta deschis. Nu pot spune ca le merge mult mai bine acolo. Imi puteti spune va rog ce trebuie facut toamna-iarna cu muscatele, sa le fie bine? Si eventual cum sa fac sa-mi infloreasca la anul?
Multumesc,
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

quote:
Originally posted by sibip

Va rog ajutati-ma cu un sfat. Am niste muscate care toata vara au stat pe balcon (nu am reusit sa le determin sa infloreasca iar de cind s-a facut frig le-am bagat in casa (unde nu e foarte multa lumina) si au inceput sa li se usuce frunzele. Dupa o saptamina, am ajuns la solutia de compromis de a le tine afara, pe geamul de la bucatarie care ramine in permanenta deschis. Nu pot spune ca le merge mult mai bine acolo. Imi puteti spune va rog ce trebuie facut toamna-iarna cu muscatele, sa le fie bine? Si eventual cum sa fac sa-mi infloreasca la anul?
Multumesc,
Ioana


Buna!
Am si eu muscate de multi ani.Iarna le tin in balconul inchis(nu cu termopan)pe un dulap,sus.Le ud o data pe luna si isi pierd din frunze(pot ramane si cu 1-2 doar).Dar in primavara renasc!!!Ca sa iti infloreasca vara trebuie sa aiba soare(chiar si direct dimineata si dupa-amiaza daca se poate).Daca nu f multa lumina indirecta.Se uda moderat,nu le place compostul ud si pot putrezi f repede!Succes!

Mergi la inceput