Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
BUN VENIT in clubul fetelor iubitoare de flori! Cum este in casa noua si cu gradina? mai ales ca acolo la tine este cald si frumos mai tot timpul(cu exceptia uraganelor ),nu ca la mine acum troianul de zapada de 1 metru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by adda

Nu ma pricep sa ingrijesc plantele, de aceea va scriu pentru a va cere un sfat.
Am o Dracaena care in ultima vreme nu pare prea fericita. Frunzele sunt fara vlaga...
Am inteles ca ii place lumina (e indreptata spre rasarit, intr-un loc ferit de lumina directa a soarelui), nu sta in curent, o ud cam de 2 ori pe saptamana...Ingrasaminte nu am pus niciodata...
Ce sa fac sa-si revina?
Multumesc frumos!
Ada

Scuze daca ati mai discutat despre asta..sunt prea multe pagini la acest subiect si nu am timp acum sa le citesc pe toate...



Eu cred ca o uzi cam des! de doua ori pe saptamana , acum pe perioada iernii este cam mult. Am si eu o planta de asta si o ud doar cand vad ca pamantul este uscat de tot, si ii merge bine. Vara o ud un pic mai des dar tot cand i se usuca pamantul. In Ro. am mai avut o asemenea planta si tare bine ii mai mergea si de draga ce mi-a fost o udam cam des ( tot in perioada iernii) si am pierdut planta deoarece i-a putrezit tulpina, adica s-a format un stat de apa intre tulpina si coaja tulpinii si uite asa mi-a murit frumusete de Dracaena.
Asa ca las-o mai incet cu udatul si iarna dar si vara, doar cand are pamantul uscat in vas.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by petra

Conchita,
BUN VENIT in clubul fetelor iubitoare de flori! Cum este in casa noua si cu gradina? mai ales ca acolo la tine este cald si frumos mai tot timpul(cu exceptia uraganelor ),nu ca la mine acum troianul de zapada de 1 metru!

La toti numai bine!



multumesc, bine v-am regasit. eu am mai venit, daca mai stii, ca voi m-ati ajutat sa fac planul pe hartie. care prinde contur, incetisor asa, ca nu prea am vreme. azi am apucat in fine sa iau seminte de flori salbatice, ca asa m-am decis, sa am ronduri de gradina aparent neingrijite, ca la tara. am mai luat si seminte de legume, trebuie sa le pun maine.

tu ai zapada, iar eu n-am pamant. in sensul ca aici e totul nisip si vai ce munca sa amestec cu pamant din saci, sa scot gazonul mai intai ca nu ne-a dat prin cap sa le zicem constructorilor sa nu-l puna, dupa aia trebuie sa intind o sita ca sa protejez de buruieni, plus amestecat de la inceput cu ingrasaminte, dupa aia mulch. vreau sa spun ca munca de preparare imi ia toata bucuria de gradinareasa. :) dar ce-am pus pana acum, a prins. gerul mi-a distrus una-alta, dar nu flori de neinlocuit. despre animalele devoratoare deja m-am plans :-)

asa, ca sa va zic cu ce ma prezint la apel, insir trandafiri imperiali-albi, galbeni si rosii-, o gardenie maaare cat un tufis-alba-, iasomie agatatoare-vreo trei-albe-, camelii-albe-, begonii-albe, dar cam moarte-, palmieri, iedera, muscate -albe-, azalee-roz si rosii-, bouganvillea(cum se scrie, ca am uitat?)- tufis, agatatoare si atarnate,tot albe-, hibiscus-rosu si rosu :-) plus de-astea pe la geamuri, iedera, suculente, ficusi agatatori, etc. in spatele casei, in padure, am planta corn, bromelii, ferigi si capsuni:) nu am multe colorate, caci visul meu era sa am o gradina numai cu flori albe in fata casei. nu prea mi-a reusit, ca in fata ferestrei am pus numa verzituri, in sensul de plante cu frunze in diverse nuante de verde, care nu fac flori, dar pe unde am inceput sa plantez in fata mai am si colorate. poate le mut. iar la verdeturi, pai patrunjel, marar,usturoi, tot felul de menta, oregano, etc, vreo duzina de herbs. am facut niste poze, dar nu ma invrednicesc odata sa le descarc in album. poate in uichendul asta, ca sa va am si eu ca sfatuitoare in cunostinta de cauza.:-) v-am vazut pozele, felicitari, sunteti super-profesioniste, vreau si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

petra, multumesc pentru sfat! Sper sa-si revina pentru ca mi-e draga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Wow, ne iei fata , cum se zice, cu florile tale! Felicitari pentru ca te-ai apucat de o gradina de asemnea anvergura! si lasa nu mai fii trista, ca ai un pic de lucru acum cu pamantul ca odata il faci si cativa ani buni nu mai ai treaba. aceeasi operatiune am facut-o si eu asta primavara deoarece fostii proprietari au avut mai mult plante de astea care se intind pe pamant , verzi fara flori si mai cred ca au avut pietris pus prin unele locuri, asa incat dupa ce am muncit de am scos plantele alea care s-au intins si inmultit nebuneste, am constatat ca pamantul este in doua cu pietris si foarte sarac . Asa ca da-te la scos acel pamant(ca nu eram nebuna sa stau sa aleg), si pune altul nou mai bun! A fost si la mine o munca titanica, mai ales ca sotul meu in acea perioada nu prea avea timp sa ma ajute, decat noaptea sa-mi mai care sacii cu pamant pe unde aveam nevoie, cat mai aproape. Eram si eu suparata pe asta, dar cand mi-am vazut florile crescand si apoi inflorite, si mi-a mai laudat si vecina gradina(acum poate o facea din politete dat eu am luat-o de buna!) mi-a crescut inima.
Despre animanlele salbatice care iti strica gradina, eu am vazut niste substante care scia ca nu sunt toxice pentru om, ci doar contim mirosuri care nu plac anumitor animale salbatice pe la magazinele astea cu specific pentru gradina si casa, materiale de constructii si altele (gen The Home Depot, daca este si pe la voi!) am mai recomadatat la niste prieteni care aveau niste caprioare care faceau stricaciuni pe langa casa si cica au avut efect. Veneau pama aproape de gradina, dar nu se mai atingeau de nimic, asa ca nu au murit dupa tratament.Poate gasesti si tu pe acolo ceva asemanator.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by adda

petra, multumesc pentru sfat! Sper sa-si revina pentru ca mi-e draga.




Adda,
Cu placere, si te astept cu vesti bune despre floarea ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut! stie cineva cum se ingrijesc macii de gradina? aia mari si frumosi de-ti fura ochii... Eu de 2 ani ma rog de o tanti sa-mi de-a si mie o radacina, si in final mi-a dat toamna trecuta, am pus-o in pamant si acuma astept primavara sa vad daca mai e ceva de capul ei...sunt tare curioasa ce urmeaza, daca ave-ti careva asa ceva!
Conchita, sa stii ca ideea ta cu florile salbatice e super! si eu imi doresc asa ceva, si anul trecut am plantat toporasi si au iesit tare dragutzi, eu nu prea am spatiu mare ca la mine in gradina e cam multa inghesuiala, da preferatele mele raman margaretele si in general floricelele de camp...dar deocamdata pana imi extind gradina trebuie sa imi fac doar planul pe hartie...hihi.
Fetelor, iedera mea e inca verde, adica acuma a dat inghetul si la noi, da e cu frunze verzi, se poate sa patzeasca ceva?

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, suna ca am gradina, dar nu am inca :)) am un butuc colea, o floricia dincolo, cam imprastiate, unde am insemnat locul ca aici vor fi iasomiile cu nush ce, dincolo trandafirii cu altceva... am muuult de muncit. azi am zis ca pun seminte, dar cand am scos nasu afara si-am vazut ce frig e, am zis ca lasa. uite ca mi-ai dat un sfat excelent cu substantele alea anti-caprioare, nu am stiut ca exista asa ceva.

Ana, vreau sa iti spun ca atunci cand ti-am vazut gradina am inlemnit. frumoase flori mai ai! si la tine trandafirii sunt maturi de-abinelea, am vazut ca iti ajung pana la umar! pai aia da, gradina. eu doar azaleele le am inflorite, restul sunt plante tinere, micute. azi am vazut ca mi-au murit si muscatele de la frig. iedera de care ai? o iedera de-a mea si-a zbarcit frunzele, dar nu a murit. mai am una cu frunze mici, un hibrid, aia vad ca n-a patit nimic afara. a treia a degerat. tu poti sa o acoperi cu o folie daca stii ca vin zile mai friguroase, asa am vazut ca face lumea pe-aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

aaaaaaa, mi-a inflorit piersicutzul meu mic si dragalas, azi am vazut!!! am emotii materne, am ajutat si eu la plantat, l-am tinut sa nu cada adica :))

-----------------------
Nu exista libertate in ignoranta. (manual american)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

multzumesc mult conchita, intradevar, anul trecut au inflorit ca nebunele sa zic asa, mai ales trandafirii, anul trecut au inflorit de 6-7 ori!!! nu stiu daca pentru ca am fost si eu gravidutza...
de maci nu stie nimeni nimic???

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput