Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ovy spune:

Buna,fetelor iubitoare de flori,am si eu o intrebare stiti cumva cum se intretine :diefenbachia si steaua de craciun?Va doresc un An Nou plin de realizari si cat mai multe flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Am venit si eu sa va spun ca mie mi-au inflorit citeva anemone ametite in gradina, doua mov si doua roz, superbe!!! Cu toate ca e frig si noaptea ingheata totul!

In casa am citeva zambile inflorite, citeva violete... si o fuschia pe care am bagat-o in casa. Celelalte soiuri de fuschia le-am lasat afara, protejate cu un voal de hibernare. Ah, si mai am si azaleele inflorite. Poate o sa pun niste poze, daca vreti sa vedeti...



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">
www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=451" target="_blank">Povestea nasterii Adelitei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia , ce aparitie!
Te asteptam aici mai des, mai ales ca indata ne pregatim iar de rasaduri si fel de fel de seminte!

Am auzit ca si prin Romania infloresc trandafirii la vremea asta , nu mai zic de florile primaverii ca sunt in verva totala.
LA mine este frig de tot, zapada mare si ger.Deci iarna autentica! Sper sa nu tina mult si sa-si ridice iarna poalele repede sa plece.
Florile mele din casa o duc bine, cu exceptia hibiscusului caruia ii cad frunzele dar vad ca are alti mugurasi pe tulpina. Il tin sub observatie oricum, si mi-ar parea rau sa-l pierd dupa ce o vara intreaga m-a bucurat cu multe flori.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ovy,
Bun venit aici, si te rog sune-ne cum se mai cheama (eventual popular), aceasta - diefenbachia - !?
Despre cealalta floare "Steaua de Craciun" nu am auzit sau este posibil sa o stiu sub alt nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

petra, iubito, si voi dragi gradinarese, imi infloreste violeta!!!
yupiii! in sfarsit, dupa o juma' de an de la genocid (ma mai tineti minte ce masacru am facut cu bietele floricele)infloreste, draga de ea. are in varf un mot de trei frunze, si imprejurul motului numai bobocei.
oh, sunt atat de fericita!



gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Gen68,
Ma bucur pentru a ta violeta care acum incepe sa te bucure cu flori. Sa stii ca de acum o sa tot infloreasca(cu pauza de rigoare).
Ale mele violete sunt cam batrane, dar nu se lasa infloresc tot timpul si sunt asa de frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

mey, fata draga, tu nu dormi la ora asta?
cat despre violete, udare normala si curatare de frunze ca si pana acum, nu?



gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by gen68

mey, fata draga, tu nu dormi la ora asta?
cat despre violete, udare normala si curatare de frunze ca si pana acum, nu?



gen, mamica doar de marius



Da, desigur, aceleasi metode de ingrijire ca pana acum !

...si despre somn, cand nu prea pot dormi, imi zic in gand: O viata am si aia sa o dorm?? cu toata ca-mi vine sa ma urc pe pereti de ciuda ca nu pot dormi, noroc cu internetul asta si DC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

inseamna ca esti tare!
eu principiul asta cu "o viata am si sa o dorm" nu pot sa-l aplic. daca nu-mi fac somnul de...frumusete de 8 ore, macar 6-7 ore tre'sa prind ca altfel sunt nauca a doua zi..
suferi de ceva ce nu te lasa sa dormi? sau ai probleme? baga-le acilisea pe tapet, poate te ajutam.



gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by gen68

inseamna ca esti tare!
eu principiul asta cu "o viata am si sa o dorm" nu pot sa-l aplic. daca nu-mi fac somnul de...frumusete de 8 ore, macar 6-7 ore tre'sa prind ca altfel sunt nauca a doua zi..
suferi de ceva ce nu te lasa sa dormi? sau ai probleme? baga-le acilisea pe tapet, poate te ajutam.



gen, mamica doar de marius



Off-topic!

Oh, nu! deocamdata nu am probleme majore care sa ma impiedice sa nu dorm, efectiv asa sunt eu mai nocturna, si trebuie sa recunosc ca de cand am venit aici in USA mi-am cam schimbat somnul, dar cand ma ajunge si pe mine oboseala iti dai seama ca sunt ce-a mai buna prietena cu perna.

Mergi la inceput