Thea a facut (luat) SCARLATINA

Thea a facut (luat) SCARLATINA | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

si actualmente este in spital (de luni) ca tratament face penicilina injectabila, urmind ca la un moment dat sa faca si 3 moldamin...

Nu stiu nimic despre aceasta boala, imi amintesc doar de un poster-afis din copilaria mea pus pe un perete al salii de asteptare din dispensarul pe care il vizitam.. si ceea ce intelesesem eu era ca pentru aceasta boala exista un vaccin...

Eruptia pe piele i a aparut de vineri si noi am crezut ca este o alergie, nefiind insotita de nici un alt simptom pina luni dimineata cind s a plins putin ca o cam doare in git. Am dus o oricum la medic, asaaaaa ca idee, iar diagnosticul ne a lovit in moalele capului

Cealalta fetita, Ioana (11 ani) a prezentat cu o saptamina in urma ceva simptome (febra f mre, dureri de cap, git, varsaturi) ins fara vreo eruptie.. simptomele au disparut la Ioana dupa 2 zile cind a inceput sa i curga o ureche (si acum ii m curge ceva din ea, desi au trecut 2 saptamini)...administrindu i se Zinnat

Nu stiu m nimic despre aceasta boala si ma tem ca Ioana sa nu fi avut o forma de scarlatine inabusita de Zinat, mai ales dupa ce am fost informata de ce probleme poate da aceasta boala in viitor

Deci, intrebarile mele ar cam fi: Este posibil ca Ioana sa fi avut o forma de scarlatina..
Cite zile va trebui sa stea Teodora acasa? Caci in spital am inteles ca va sta 7 zile

Ce altceva mai stiti despre scarlatina? Mai ales ca eu nu am facut aceasta boala, pot fi in pericol?

cu miii de multumiri


http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata...
Unul - de a crede ca nu exista miracole
Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Īmi pare foarte rau!

Din pacate nu stiu...acum, dar maine o pot intreba pe mama!

Pupici, sanatate si fii linistita- pe cāt posibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Uite aici, poate iti raspunde la intrebari- macar la unele dintre ele! http://reclamailegalala alt site = avertizare/site1/sanatate/html/scarlatina.html

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Si īnca unul: http://www.ispt.ro/infectioase/scarlatina.htm

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu am avut scarlatina cand eram in clasa a IV-a. Am stat internata o saptamana la Spitalul Victor Babes timp de o saptamana. Am facut penicilina injectabila la interval de 6 ore, iar dupa aceea am facut 3 injectii de moldamin (una pe saptamana). Pe peioada cat am stat internata am tinut regim fara sare. Dupa externare am mai stat acasa 2-3 zile si apoi m-am dus la scoala.
Mama mea e asistenta medicala si s-a rugat de cei de la spital sa nu ma interneze ca imi face ea tratamentul, imi tine regim, dar nu s-a putut. A fost obligata sa ma interneze.

Sanatate multa fetitei tale si multa putere tie!


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Pun si eu o intrebare tembela: de ce e obligatorie spitalizarea la scarlatina?

Multa sanatate Theei!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Pentru ca este foarte contagioasa si trebuie urmat cu strictete tratamentul cu penicilina. Altfel se pot face complicatii.

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

dar pt scarlatina nu exista vaccin??????????

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Tora tare rau imi pare. si ma gandesc si la sufletelul ei sa ste singura in spital..
dar stiiceva, e epidemie in scoli?
m-ai cam speriat, mai ales ca eu pe langa pustiul de clasa i mai am acasa unul de 3 luni jumatate.
scrie-mi sa-mi spui cum se mai simte si cum suporta tratamentul.
multa sanatate si

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=11723&page=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

multumesc fetele... acu sa va spun noutatile:
Face intr adevar penicilina 6 zile plus 3 de moldamin, insa toti medicii spun ca va tb sa stea acasa inca 3 saptamini si asta deoarece organismul ei va fi f receptiv la stafilococi si alti microbi si in cazul in care ar contacta vreunul, face o scarlatina recidivanta.. deci, fara contact cu colectivitatile inca 3 saptamini...
in plus, va tine un regim (deocamdata doar fara carna) inca 3 luni, cu analize ale singelui din luna in luna... nashpa rau!!!
Thea nu sta singurica in spital!!! Nuuuuuu, pai cum credeti ca as fi avut liniste sa o stiu acolo, singura... Eu stau ziua cu ea iar bunica noaptea (eh, sta singurica vreo 2 ore pe la prinz, cind dau o fuga acasa, ii pregatesc prinzul si inapoi la spital, sa o hranesc.. din nou)

partea proasta este ca tipa si sufera la injectii, ca ne este tare greu sa o tinem... a refuzat branula si din oaresce motive am fost de acord cu ea

partea buna este ca maninca fara sa cirteasca oricit si orice ii dau.. pina acum era o cearta continua cu ea, caci nu minca de nici o forma, slabise ca un ogar in ultima luna. Din pacate ma'sa a avut dreptate cind i a spus ca va ajunge in spital sa faca injectii de la nemincarea ei!!

multumesc pentru urari, sinteti tare dragalase!!

nu stiu daca este epidemie in scoli, insa pe acici prin spital m sint cazuri... iar Thea in mod sigur s a captusit cu asa ceva de la scoala...

intrebare suplimentara: se pare ca voi avea un bebe... in ce mod va afecta sarcina si pe mine?

pupicei grasunei!!!!

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata...
Unul - de a crede ca nu exista miracole
Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

sanatate multa si pupici. cred ca o dor injectiile cumplit. si eu il amenint pe Andu cu spitalul pt ca nu mananca. Felicitari pt. bebe dar intreaba un medic ginecolog ca e mai sigur. Atentie mare!

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=11723&page=1

Mergi la inceput