Fetele din America...(28)

Fetele din America...(28) | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj


A
Alabama
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6567" target="_blank">Mihaelabebe- Athens (web)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=4641" target="_blank">tlaura- Montgomery (web1, www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">web2)

Arizona
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1446" target="_blank">moniq

California
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1854" target="_blank">raly- Richmond (bay area)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=426" target="_blank">FLORYNA- Los Angeles
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=2871" target="_blank">Fetitza- Los Angeles (Buena Park)
4. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=5626" target="_blank">Gabbriela- Los Angeles (Buena Park) (web)
5. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=785" target="_blank">Garofitza- San Diego
6. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=184" target="_blank">Iuliana- Gold River (web1, web2)
7. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=4776" target="_blank">Kim222- Laguna Hills (web)
8. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=3506" target="_blank">lai- Bay Area (www.reclama mascata//avertizare/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lai" target="_blank">web)
9. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1181" target="_blank">ruxij- Sacramento
10.www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6427" target="_blank">Katica- Sacramento
11.www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=5629" target="_blank">miau-miau
12.www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=9083" target="_blank">Sanca- San Diego

Carolina de Sud
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=9964" target="_blank">acinover (din 2005)

Connecticut
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1073" target="_blank">alinuta-Stamford (web)

Colorado
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=8735" target="_blank">ciuf -Colorado Springs

Florida
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6132" target="_blank">Conchita-Orlando
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=3365" target="_blank">Elenalove27 -Davie
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=4638" target="_blank">mir1301-Ft Lauderdale
4. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=10375" target="_blank">CRISMIR- Hallandale(N Miami)(web)
5. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=12119" target="_blank">ML


Georgia
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=4771" target="_blank">aida_o -Atlanta (web)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=424" target="_blank">Cleomax-Atlanta
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=11653" target="_blank">syracuse- Atlanta

Illinois
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6629" target="_blank">Carolyne -Chicago
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=7651" target="_blank">danadarla -Chicago
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=8784" target="_blank">Ina_Stan-Chicago
4. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6761" target="_blank">mn -Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
5. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=8145" target="_blank">rn -Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
6. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=3449" target="_blank">petra -Chicago
7. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6940" target="_blank">polux -Chicago
8. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=3984" target="_blank">PrInTeSs2 - Chicago
9. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1196" target="_blank">rachel-Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
10.www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=11807" target="_blank">b4delia
11.www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6345" target="_blank">Nedda-Champaign-Urbana

Indiana
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=5225" target="_blank">amuleta-(in apropiere de Chicago) (web)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=3413" target="_blank">Doinna- Indianapolis
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=3949" target="_blank">Laura_Oprescu

Kansas
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=656" target="_blank">Crism - (web)

Maryland
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6583" target="_blank">Llaura-(DC area)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=8839" target="_blank">lucia_cs-Baltimore

Massachusetts
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=7871" target="_blank">andabrro -Greater Boston

Michigan
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=2003" target="_blank">ANDRUSHKA -Detroit(cum intri pe dreapta)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6128" target="_blank">Ferigutza -Detroit (web)
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1233" target="_blank">Oana_B
4. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=5716" target="_blank">simonaM -Troy (web)

Minnesota
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1796" target="_blank">ancadm- Minneapolis/St. Paul

Mississippi
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=4072" target="_blank">super-lia-Biloxi (web)

Nevada
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1157" target="_blank">Calina73 -Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)

New Hampshire
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=185" target="_blank">Veve -North Conway (web1,web2)

New Jersey
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=245" target="_blank">Andrada
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=366" target="_blank">Roxy (incepand cu..?)
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=2652" target="_blank">Laura_Takacs-Flemington
4. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=8993" target="_blank">piciulica - Landing

New York
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=88" target="_blank">adriana - New York (web)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=7973" target="_blank">Ocebine
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=3823" target="_blank">Iubibubi -New York (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">web)
4. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=8338" target="_blank">Sentoria -New York
5. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=7667" target="_blank">Delia21- New York
6. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=9795" target="_blank">Adivio- Astoria
7. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6903" target="_blank">AC- Long Island, N.Y
8. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=10515" target="_blank">Cherie- Queens, NY


Ohio
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=4420" target="_blank">Allya -Cleveland (web)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=284" target="_blank">bAly -Akron (web)
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=9822" target="_blank">BellaDonna - Cleveland
4. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=11971" target="_blank">oanaXandy -Cincinnati

Pennsylvania
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=1338" target="_blank">Ann_Marie- Philadelphia (web)
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=7784" target="_blank">Monicutza3 -Pittsburgh
3. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=12101" target="_blank">anamari- Pittsburgh

Tennessee
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=11743" target="_blank">scumpic- Nashville
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6843" target="_blank">samila- Memphis

Texas
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=7573" target="_blank">casi
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6354" target="_blank">lucamatei -Dallas

Washington
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=3099" target="_blank">Lexi -Seattle
2. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=6223" target="_blank">Anapharm -Olympia

Wyoming
1. www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=4894" target="_blank">Silvia_popa -Laramie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns syracuse spune:

Cleomax,

Asa este. Din punct de vedere psihic, optimistii castiga intotdeauna. Este bine sa te concentrezi pe plusuri, nu pe minusuri.




Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

anamaria, senkiuverimaci, o sa dau telefon astora, nu era decat un singur website. eu le spun pimiento bellpeppers(am avut eu seminte si am plantat in gradina, au aceeasi forma dar mai micuti si coaja e muult mai subtire), oare au alta denumire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syracuse spune:

Ocebine,

Stiu ca ce am spus acolo este o idee destul de controversata mai ales ca nu se poate demonstra in plan concret.
Si totusi eu raman la parerea mea.

Ii studiez de ani de zile, nu numai ca persoana straina, venita din alta parte - dar si dpdv profesional. La urma urmei, asta mi-e meseria, sa analizez societati si oameni. Cateodata ma doare capul de atata gandire si analiza... dar a devenit deformatie.

Mai mult decat atat sunt casatorita cu un American de origina anglo-saxona si interactionez frecvent cu familia lui etc. De asemenea, prietenii/cunostintele noastre sunt la fel.

Ei au alt fel de a experimenta viata. In nici un caz nu am afirmat ca ei nu au emotii, sentimente, etc. Cel putin, sotul meu, este de o sensibilitate extraordinara.
Ar fi o aberatie sa spun asa ceva. Normal ca au, sunt tot fiinte umane.

Insa repet: sunt absolut CONVINSA in interiorul meu ca ei traiesc viata la o intensitate mai scazuta decat alte popare.

Sunt foarte interiorizati (a nu se confunda cu lipsa de abilitati sociale fiindca Americanii par foarte sociabili, draguti si vorbaresti la party-uri - dar asta este numai partea superficiala).

Insa cand e vorba de lucrurile care CONTEAZA cu adevarat in viata asta, ei le tin inauntru numai pt. ei sau nici macar nu le cauta cu prea multa ardoare.
Prefera sa-si petreaca viata intr-un "commute" continuu, singuri intr-o masina, dus-intors la servici, apoi vreo alte 2 ore singuri la gym, sa se mentina "in forma"... decat sa rezerve acele 2-3 ore pe zi in plus ca sa le petreaca intr-o companie apropiata - sotie, copii, bunica, prieteni...ce ti-e tie drag la suflet.
Pe mine ma sfarteca pe creier ideea de a ma "comuta" sa-mi vina rau in centru la servici numai ca sa pot sa am casa "mare si grasa" inntr-o suburbie la mama naibii, unde si-a omorat moartea copiii.
Ba chiar in alt oras decat cel in care lucrez.

Si totusi asezarile lor urbane s-au format asa si s-au intins la infinit fiindca ei prefera sa-si traiasca viata in felul asta decat sa stea in ceva mai mic aproape de servici.

Eu as innebuni sa imi sacrific atata timp in fiecare zi - tintuita singura la volan - cand as sti ca acest timp as putea sa-l petrec cu cei dragi, vorbind de sa-mi cada gura, sau asezand masa frumos si elegant, fara sa fiu mereu pe fuga, sau gatind ceva bun pt. familie in compania copiilor, sau facand lectii cu ei, sau calcandu-mi o haina eleganta (ai observat ca ei prefersa sa se imbrace mereu casual, a se citi jeans, pantaloni de bumbac si t-shirt-uri, de multe ori mototolite, sau materiale sintetice care se intretin usor si nu dau multa bataie de cap).

In permanenta sunt pe fuga fiindca mai au inca nu stiu ce actiune solitara de inghesuit in cele 24 de ore care au fost lasate de Domnul in viata unei fiinte umane.

La asta ma refeream cand vorbeam de "calitatea" vietii.
Calitatea vietii nu vine din bani sau din party-uri superficiale ci din interactiunea umana cu consecinte, din dorinta de frumos si din a-ti trage si sufletul si a privi in jur - a mirosi trandafirii.

Ei (anglo-saxonii) nu prea o au cu faza cu "trandafirii".
Inca o data, stiu ca multi nu vor fi de acord cu ceea ce spun - fiindca suna "politic incorect" - dar imi mentin pozitia.














Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Hai ca asta e chiar o discutie interesanta. Am sa incerc sa-ti raspund prin prisma experientei mele:


Si totusi asezarile lor urbane s-au format asa si s-au intins la infinit fiindca ei prefera sa-si traiasca viata in felul asta decat sa stea in ceva mai mic aproape de servici.


Eu nu cred ca ei prefera sa-si petreaca viata in masina ci prefera sa locuiasca undeva unde este loc mai mult, unde tot omul are o curte si poate zburda copilul si catelul mai mult. Nimanui cred ca nu i-ar place copilul lui sa bata mingea in curtea fabricii unde lucreaza. Suburbiile asigura un sistem scolar mai bun, o modalitate de a te apropia de vecini cit de cit (nu ca la bloc in RO unde toata lumea stie si la ce ora te duci la WC).


Eu as innebuni sa imi sacrific atata timp in fiecare zi - tintuita singura la volan - cand as sti ca acest timp as putea sa-l petrec cu cei dragi, vorbind de sa-mi cada gura, sau asezand masa frumos si elegant, fara sa fiu mereu pe fuga, sau gatind ceva bun pt. familie in compania copiilor, sau facand lectii cu ei, sau calcandu-mi o haina eleganta (ai observat ca ei prefersa sa se imbrace mereu casual, a se citi jeans, pantaloni de bumbac si t-shirt-uri, de multe ori mototolite, sau materiale sintetice care se intretin usor si nu dau multa bataie de cap)


Toata lume pe care o cunosc (familia sotului, prieteni) cam asta facem zilnic: lectii, plimbari, intilniri, mai discutam ce facem de mincare (mai putin la mine in casa unde tata nu maninca ce gatesc eu) Si in blugi abia astept si eu in WE sa intru pentru ca sint satula pina in git de haine elegante tot timpul saptaminii la servici. Nu ma vad mergind cu toc de 7cm pina la Stop & Shop si nici alergind dupa baietii mei in vreo iesire din WE. Pur si simplu imi face placere sa fiu comoda in viata mea de rutina. Bineinteles, este mult de discutat despre stilul de moda american (casual gen Jackie O, relaxat, simplu elegant fara multe adaosuri). Depinde enorm unde locuiesti si te imbraci ca atare. Nu te astepta la ferma sa vine omu' imbracat in Armani


Ii studiez de ani de zile, nu numai ca persoana straina, venita din alta parte - dar si dpdv profesional. La urma urmei, asta mi-e meseria, sa analizez societati si oameni


Eu te cred ca ii studiezi, dar me mine intotdeauna m-a atras enorm cit de mare si de variata este tara asta. Mergi doar 100 de mile in alta parte si vei vedea lucruri dferite. Cred ca a generaliza este cam la fel cu lupta cu morile de vint. Stii vorba romaneasca "atitea bordeie, atitea obicee"? Aici parca se potriveste mai mult. Sint atitea straturi sociale, atitea natii, atita variatie ca mi se pare simplist sa generalizei. Chiar superficial

Americani nu sint doar anglo saxoni, si sa nu uitam ca totusi si ei provin din Europa


Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cleo, poate gresesc dar stiam ca le zice banana peppers.

http://seeds.thompson-morgan.com/us/product/680/1?SA=1303


Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by syracuse


Si totusi asezarile lor urbane s-au format asa si s-au intins la infinit fiindca ei prefera sa-si traiasca viata in felul asta decat sa stea in ceva mai mic aproape de servici.

Eu as innebuni sa imi sacrific atata timp in fiecare zi - tintuita singura la volan - cand as sti ca acest timp as putea sa-l petrec cu cei dragi, vorbind de sa-mi cada gura, sau asezand masa frumos si elegant, fara sa fiu mereu pe fuga, sau gatind ceva bun pt. familie in compania copiilor, sau facand lectii cu ei, sau calcandu-mi o haina eleganta (ai observat ca ei prefersa sa se imbrace mereu casual, a se citi jeans, pantaloni de bumbac si t-shirt-uri, de multe ori mototolite, sau materiale sintetice care se intretin usor si nu dau multa bataie de cap).

In permanenta sunt pe fuga fiindca mai au inca nu stiu ce actiune solitara de inghesuit in cele 24 de ore care au fost lasate de Domnul in viata unei fiinte umane.



syracuse,
o sa fiu foarte politically incorrect in ce spun acum, te rog sa n-o iei ca pe un atac, declar aici ca-mi esti draga si ca apreciez interventiile tale in general. din ce spui mai sus, mie cel putin imi demonstrezi ca ori nu ti-ai facut temele foarte bine, ori ca mai ai nevoie de ceva timp de studiu.
asezarile lor s-au intins catre suburbii in anii 50-60 nu datorita faptului ca nu voiau sa fie alaturi de familie, ci in cautare de spatii deschise, curate si sigure dpdv al criminalitatii, propice cresterii familiilor. dupa cum stii, totul este intr-o continua mutare aici, o companie se poate deschide intr-un oras ca peste doi ani sa inchida usile si sa se mute in orasul vecin sau pe coasta opusa, de multe ori oamenii fiind fortati sa faca naveta la slujba pana isi gasesc ceva mai convenabil si/sau mai aproape, in nici un caz nu pot crede ca le displace sau ca nu-i intereseaza compania familiei.
sotul meu lucreaza in newnan, noi locuim la o ora departare si, desi nu e placut sa conduca asa mult, nu ne-am pus niciodata problema sa ne mutam mai aproape ca sa-i fie lui mai comod si asta nu pentru casa, ci pentru ca nu este fezabil din foarte multe puncte de vedere sa te muti pentru a fi aproape de o companie la care nu stii cat o sa stai.

despre imbracaminte, iar trebuie sa ma ierti, ma intreb daca o spui pentru ca asta e intr-adevar experienta ta sau te lasi influentata de opinia generala ca americanii nu se imbraca frumos? sau, poate la scoala, asta vezi si atunci e de inteles, desi nu in totalitate. unele se imbraca lejer, altele stramba din nas, asa cum mi s-a intamplat mie atunci cand m-=am dus imbracata mai sport si nu era cazul.
nu confunda viata de student sau cea sociala , after hours, cu cea 8 to 5, unde toata lumea e la sapte ace.
si mai e important sa retinem ca intr-o tara asa mare trebuie sa te astepti la numeroase obiceiuri, se fac studii peste studii si tot risti sa ramai cu o zona nestudiata, cu aia ce faci? eu am fost socata sa dau aici peste femei care nu concep sa iasa la piata fara sa fie fardate sau coafate, iar moda era complet diferita de cea din chicago

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

anamaria, nu mah, aia nu-s gogosari, aia-s ardei capia. uite asa stiu eu ca arata gogosarii:
http://www.seedsofchange.com/garden_center/product_details.asp?item_no=PS16037

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Hai ca ma blocai si nu am citit pina la capat. Credeam ca te-au incintat kapia nu gogosarii

Mea culpa, si vinatoare de gogosari fericita!!!

Vreai sa-ti spuna ca Blue a ajuns la 34in inaltime si 60 de lb. In ritmul asta ne mutam noi in casa lui si el ramine stapin in a noastra!!!!! Plus ca a invatas niste fite.....stoarce orice din noi

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

hai ca s'tem si noi doo babe surde vrei capia vecinica? da, vecina, gogosari.

apropos de blue, tot albastri i-s ochii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Tot albastri sint. Oki amber sint deviatie de la rasa (o coada de alt soi de catel). Am intrebat la veterinar ca ar fii fost de coma noi sa-i zicem Blue Eyes si el sa-i aiba alte soiuri de nuanate

I-am luat casa din cedar (e superba, zici ca-i din Hasel & Gretel) afara cu instalatie de aer condtionat/caldura si acuma zburda cind inauntru, cind afara spre disperarea veveritelor si a pisiciilor (9 la numar) ale vecinei din spatele meu.

Cind stau la bucatarie si gatesc, se incolaceste in jurul picioarelor mele si nu ma mai pot misca pina nu ii dau un treat!

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput