ABUZUL DOMESTIC

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Buna tuturor.

Permiteti-mi sa va povestesc prin ce am trecut eu.
Am fost o victima a abuzului aproape 5 ani, fara sa pot cere ajutosul nimanui.
Nu stiu cum o persoana ce zicea ca te iubeste si ca esti totul pentru el iti poate face ceea ce imi facea el mie.Deci ne-am casatorit din dragoste , insa la doar 3 luni de la casatoria au inceput abuzurile. Nu aveam voia sa ies din casa , nu ma lasa sa muncesc, nu aveam voie sa am prietene, nu imi permitea sa-mi vad tatal si fratele.Insa el in schimb era liber sa faca tot ceea ce vroia, el era barbatul casei avea drepturi asupra mea.Asa cum v-am spus la doar 3 luni a venit prima bataie, m-a lasat vinata insa aici nu termina ,la o jumatate de ora ma obliga sa intretin relatii sexuale cu el, dupa care incepe sa plinga si sa-si ceara scuze spunind ca nu merit sa se comporte asa cu mine. De astea au fost multe. Ah, vreau sa precizez ca e un barbat bine vazut de ceilalti, patronul unei firme de transporturi cu un bun capital. La citeva luni de cele intimplate isi face o iubita, iar pe acasa calca o data la saptamina ori la luna.
Venea doar pentu a-mi lasa hainele murdare insa niciodata nu uita sa-mi dea o buna bataie si citeva cuvinte murdare.Incepusem sa il urasc cu toata forta si cred ca isi dadea seama, vroiam sa plece definitiv ,ma rugam sa aiba un accident , il vroiam mort.Imi convenea ca are amante ,femei usoare ce stateau cu el pentru bani,insa eu vroiam un singur lucru "divortul".
I-am propus deci sa ne despartim ,asteptam sa fie de acord insa ma inselam.Nu , nu accepta ideea divortului in schimb a incercat sa ma omoare ,am vazut moartea cu ochii mei cind mi-a pus pistolul la cap. Viata mea alaturi de acest animal a fost un dezastru.
.Incepusem sa prind curaj dupa toate cele patite asa ca dadeam parte in parte ,nu mai simteam frica,aveam doar un singur gind "ori ma omoara el pe mine o il omor eu pe el".
In sfirsit am reusit sa ma divortez ,nu a fost usor insa m-au ajutat socrii mei,ei stiau prin ce am trecut .Cu toate astea pina caum doi ani m-a amenintat prin telefon spunindu-mi ca ori sint a lui ori a pamintului.Divortata din 23 de februarie de 1999.
Acum sint casatorita cu un spaniol, un baiat foarte bun ce ma iubeste si ma respecta ,tot ceea ce face intii o consulta cu mine ,nu iese din casa fara mine suntem unghie si carne.Ce inseamna viata si cum poate schimba ,acum muncesc intr-o comisarie de politie si ca traductor in tribunalul de Cordoba.
Curaj fetelor lucrurile pot schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Pentru fetele ce se afla in Spania ,aici am sa va pun citeva Nēde telefon:

Instituto Andaluz de la Mujer-957.00.34.00
Mujeres maltratadas -900.20.09.99
Asociacion Defensa de la Mujer Acosada www.acososexual.net
Asistencia Malos Tratos a Mujeres -900.10.00.09 (9:00-21:00ora)
Instituto de la Mujer -900.19.10.10
Telefono unico de emergencias. 112 (policia, medicos y servicios de bomberos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Aura1974, trista poveste.Felicitari ca ai reusit sa scapi si sa-ti refaci viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Aura, nu-mi vine sa cred ce povestesti. Ma apuca furia numai cind citesc despre asemenea cazuri si imi vine mie sa iau un pistol si sa-l omor pe barbatul ala care te-a chinuit atit. Bravo tie ca ai reusit sa scapi. Esti foarte puternica daca ai facut asta.
La fel ca in cazul altei povesti de pe forum, ceea ce descrii tu urmareste pas cu pas coordonatele unui comportament abuziv, chiar de la bun inceput, cind ti-a blocat accesul catre lume. In info pe care le-am citit eu, asta este unul dintre primele semne de abuz. Uau.
Cu povestea si curajul tau ar fi bine sa mergi sa vorbesti pe la niste centre de protejare a femeilor abuzate, sa le dai exemplu ca se POATE scapa dintr-o astfel de reltie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Aalexia, Bic ,fetelor va multumesc foarte mult.

Asa cum v-am spus muncesc intr-o comisarie de politie asa ca si aici vad multe cazuri de abuzuri ,iar eu ajut in ceea ce pot .
De multe ori procuram (eu si colegii)ajuta si proteja aceste femei.
De multe ori am expus problema mea insa nu toate femeile au curaj, chiar si cu noi alaturi unele simt frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Kehleyr , da inseamna incercam.

Scuze pentru greseli,vorbesc in romaneste doar din cind in cind.[left][/left Nu am cu cine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Dupa ce ma dadeam viteaza si mare sfatuitoare aici pe forum, sotul meu a incepu din nou sa ma abuzeze verbal.... Nu am chef sa povestesc acum si nici nu trebuie aici, in thread-ul asta.
O opinie vreau. Daca eu nu duc gunoiul, ci il infund pina se face plin, el se enerveaza ca e plin, il duce el si imi trinteste cu dispret cind eu abia m-am trezit si incerc sa justific de ce nu am dus gunoiul, "Esti lenesa si te doare-n .... De-aia nu duci gunoiul." inseamna ca m-a abuzat sau nu???? Ca dinsul sustine ca asta nu-i abuz pentru ca eu SINT lenesa.

Seara vin de la munca, el se uita la televizor, si ii spun, ce-i drept imbufnata ca eu sint suparata pe el si sa faca bine sa ma lase sa ma uit la televizor pt. ca era ceva ce nu puteam inchirira. A iesit scandal, desi cu o seara inainte eu am intrerupt vizionarea unui film pt. ca el m-a rugat sa-l las sa se uite la un serial. In seara cu scandalul se uita la acelasi serial, alt episod. In tzipete a cedat, dar nu inainte de a ma face jigodie si egoista.

Si de atunci, pt. ca eu nu vreau sa ma impac continua sa vorbeasca superior si dispretuitor cu mine, sa ma insulte, sa-mi ordone, sa ma ameninte sa ma trimite "la ma-ta acasa", ca nu ma mai lasa sa merg cu masinile...(apropos, eu sint total dependenta de el financiar, de asta isi permite.)

Sigur ca tot ce va spun aici pe fuga are niste radacini mult mai adinci pe care poate ca o sa le dezvalui altadata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Bic, sa stii ca in toate casniciile mai apar discutii, bine poate nu in toate, dar cred ca-s tare putne cele in care ei doi nu au nici o divergenta niciodata. Acum nu trebuie sa faci din tantar armasar, cred ca esti si un pic stressata ca te-ar putea abuza. Eu zic sa te linistesti un pic, cum spunea si gandacel, mai pe la inceputul subiectului, mici certuri apar in fiecare familie, diferenta dintre abuz si viata de familie obisnuita este data de cantitate. Daca ti-a zis o data ca esti lenesa, nu inseamna ca te abuzeaza, poate era si el suparat ca nu ai dus gunoiul, ca in loc de asta ti-a fost mai simplu sa il indesi. Hai, ca asta nu-i abuz. Acum, de teama sa nu abuzam, nu mai putem spune cand nu ne convine ceva? Sa nu exageram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Casandra, esti tare draguta si intrucitva asteptam raspunsuri de genul asta pt. ca stiu ca si eu am tendinta sa pun la suflet prea mult si-mi fac bine vorbe care ma tempereaza.
Dar, crede-ma, nu e ceva temporar. Sotzul meu imi vorbeste urit de trei ani. In trei ani mi s-a spus saptaminal sau zilnic, in unele perioade, cit sint de proasta, ca sint lenesa, putoare, ca ma trimite pachet "la ma-ta aia...", ca inst frigida, ca-mi bat joc de el, ca sint inapoiata mintal, ca ma face pieton si muulte alte magarii, toate spus pe un ton atit de zeflemitor si atit de furios ca-mi ingheatza singele in vine.
Ah, si sa nu uit. Nu m-a facut lenesa, ci si putoare!!!
Dar cel mai tare ma doare cind ma face proasta. Si stie asta pt. ca e insulta lui preferata.
De fiecare data cind am incercat sa am o discutie cu el, s-a sfirsit prin si mai multe insulte.
Mi se pare firesc ca in cuplu te mai si certi. Dar certurile noastre toate se sfirsesc cu insuletele lui. Iar eu de aici nu vreau si nu am cum sa merg mai departe.
Acum vreau sa ma despart de el, dar pentru asta trebuie sa gasesc o metoda de a fi independenta financiar. Trebuie sa -mi termin scoala si de aceea trebuie sa mai stau aici. Altfel, as fi plecat cu primul avion.
Poate ca daca o sa devin eu independenta financiar si o sa vada domnul ca nu ma mai are la mina, poate isi mai baga mintile in cap. Dar, pe de alta parte, de ce sa fiu eu cu cineva care nu ma apreciaza decit cind imi merge bine???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

Buna!
Citesc si rascitesc topicul acesta cam de o saptamana, la sfatul prietenei mele... si vreau sa va zic ca ii sunt recunoscatoare!
Eu am depasit momentul cu abuzul, si am reusit sa ies dintr-o casnicie care ma imbolnavea efectiv acum 6 luni
La noi era totul pana la bataie, era singurul lucru lipsa, in rest...
Iar de afara, daca nu s-a ajuns pana acolo, lumea te priveste suspect, ca cica ce motive aveai tu ca sa divortezi?!?
Ideal e sa nu te afecteze, dar eu incepusem sa ma simt vinovata, in special fata de copilul meu, pana cand v-am gasit pe voi... citind aici am retrait toate clipele de cosmar din casnicia mea si mi-am dat seama ca nu am divortat degeaba, ci pentru ca intr-adevar ajunsesem la limita de suportabilitate.
Va imbratisez!

http://community.webshots.com/user/roxytrixy
Roxana & Bianca micuta

Mergi la inceput