ABUZUL DOMESTIC

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

Unde poti merge in Alba Iulia : centrul comunitar Speranta - ofera adapost temporar gratuit mamelor cu copii minori abuzate fizic in familie. Fac si consiliere.
In Timisoara, in caz de urgenta, exista un azil de noapte tinut de Caritas Timisoara (am voluntariat acolo cateva luni, deci il stiu si pe fata si pe dos) . Pentru o suma modica (70 000 parca e acum)iti ofera un pat curat, un dus cu apa calda si o masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Alyssa, ideea ta este fantastica! M-ai lasat pur si simplu fara cuvinte! intr-adevar, este in anumite cazuri extrem de folositor de stit unde sa apelezi si ce shanse ai. Tot respectul meu pentru asta!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Bravo Alyssa,super subiectul.

Si eu am fost intr-o relatie din asta in tinerete.Ma iubea la nebunie si poate de asta era si f gelos.A dat in mine ,si nu o data, si-mi era frica sa-l las.Imi era frica de el,nu stiam la cine sa apelez.Cind nu bea era un om nemaipomenit.
Dupa 4 ani mi-am facut curaj,m-am rugat la D-zeu si am pus piciorul in prag.A fost primul meu barbat si stiti cum e cu primele sentimente.
Nu am uitat nici acum si parca de fiecare data cind cineva din anturajul nostru exagereaza cu bautura mi se face inima cit un purice.EU STIu ce poate urma,am trait pe pielea mea.

Inca o data felicitari ptr initiativa.

Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Foarte bun subiectul! Felicitari pentru initiativa!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Un subiect despre abuzul asupra copilului oare unde s-ar incadra? Eu lucrez in domeniul protectiei copilului si poate s-ar sesiza unele cazuri. Sau sa vorbim aici si despre copil?

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pai daca e domestic e in familie, deci tot aici cred ca se incadreaza!
O idee f. buna, Karmen!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Da, Karmen, e Abuz Domestic, nu?... Poftim la vorba!
Eu nu sint de profesie, nu am nici in clin nici in mineca cu psihologia, iau acuma niste cursuri, dar vorbesc despre abuzul femeii din prisma mea si din ce am invatat si sper sa fie de ajutor cuiva...
Daca avem intre noi psihologi va rog, dati sfaturi...
Mersi mult!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Alyssa, foarte bun topic-ul pentru mine. Eu sint intr-o relatie abuziva si incerc sa ma hotarsc ce-i de facut mai departe. Of, scrisesem un mesaj asa frumos si l-am pierdut ca nu ma logasem...
M-am hotarit sa pun capat abuzului prin toleranta zero la orice forma a lui, fie ele tzipete, insulte, zeflemeri. Tocmai am terminat azi de citit o carte pe care tot aminam sa o citesc pentru ca mi-era teama sa nu fie o predica feminista americana. Cartea mi-a intarit convingerile in metoda mea de a face fata abuzului. Desi e destul de simplista, e un foarte bun punct de plecare pentru orice femeie abuzata si, mai ales, pentru cele care nu-si dau sema ca sint abuzate. Carte se numeste "The Verbally Abusive Relationship" de Patricia Evans.

Cred ca, din pacate, in Romania, ca in orice societate macho in care barbatul are drepturi depline si femeia nu, abuzul domestic este foarte raspindit. Daca abuzul fizic mai este recunoscut si abordat, abuzul verbal aproape deloc. Ma bucura apritia unor institutii romanesti care se adreseaza acestei probleme si sper ca in curind sa se preocupe si de abuzul verbal. Cind ma mai linistesc eu, mi-ar placea sa particip la crearea unui centru de ajutor pentru femei abuzate verbal.
Si mai cred ca la originea abuzurilor din Romania sta si educatia mamelor de baieti. Bine zicea cineva intr-un thread in arhiva ca mamele de moda veche din Romania isi cresteau feciorii ca pe printisori care nu au responsabilitati in casa si nu invata sa aiba respect pentru femeie.

Sabina: da, tzipetele sint o forma de abuz verbal. Psihologii cred ca daca ele reprezinta o reactie la un lant de abuzuri din partea partenerului, nu sint abuz la rindul lor. Dar eu personal cred ca orice forma de abuz verbal este nepermisa. (desi si eu am reactionat de multe ori cu aceeasi moneda, imi dau seama ca e complet gresit.)

Karmen: abuzul asupra copilului este la fel de grav ca abuzul asupra partenerului. De fapt, este originea abuzului la adulti. Un copil abuzat va deveni un partener abuziv. Abuz nu inseamna numai insulte si tizpete, ci si lipsa de incurajari, nebagat in seama, lipsa de suport moral si emotional.

Doina: faptul ca sotul tau deja te-a lovit cred ca este foarte grav. Iar amenintarea reprezinta o alta forma de abuz. Orice forma de constringere a libertatii celuilalt este un abuz. In general, abuzul se petrece departe de ochii altora, iar abuzatorilor le este foarte teama sa nu fie dati in fapt. Amenintarea lui cind a aflat ca scrii pe forum este o reactie a omului incoltit si nicidecum o reactie legitima. La inceput, credeam ca sint o mahalagoiaca pentru ca le spuneam prietenelor mele de probleme din cuplul nostru, dar apoi mi-am dat seama ca sotul meu se ingrozeste de scandal in public tocmai pentru ca nu vrea sa fie dat in vileag.
Amenintarea sotului tau cu procesul de calomnie e de mai mare risul. In general, ca sa ai posbilitatea cistigului de cauza trebuie 1. sa fii persoana publica, si 2. sa dovedesti ca vorbele respective ti-au adus prejudicii. Astia sint termenii generali, dar legislatia variaza in diferite tari.
Daca vrei sa incerci sa incetezi abuzul trebuie sa fii foarte ferma si sa nu mai accepti nici o forma a lui. Ai incredere in tine si nu te indoi ca esti o victima. Daca ti-e teama ca te da pe usa afara cind il infrunti, nu-ti fie teama. In sinea lui stie ca e vinovat. In mod curios, cu cit ii arati ca ti-e teama de el si ca te afecteaza comportamentul lui, cu atit incurajezi abuzul. Daca ii tii piept, ai sanse sa-i pui capat. Daca trebuie sa te desparti de el sau nu, asta numai tu stii. Dar nu face o prostie pina nu-ti asiguri independenta financiara si cunosti exact legile legate de pensie alimentara.

Sper sa citesc cit mai multe opinii legate de tema asta, ca pe mine una tare ma doare.

Daca vrei sa mai scriu despre abuz verbal, spuneti-mi, ca m-am facut toba de carte si de experienta.

Bic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Dragi Alyssa, Doina, Bic si celelalte fete,

Va multumesc pentru subiect si pentru precizari, si daca mai aveti detalii scrieti-ne si noua.

Eu am trait mai bine de 20 de ani in asa o situatie fara voia mea si mi-au trebuit ani ca sa inteleg ce se intimpla si ca nu era normal. Eu nu eram direct implicata, protagonisti erau parintii, dar era insuportabil.
Imi amintesc ca as fi dat orice la vremea respectiva ca toate acestea sa inceteze si cum am fost pe piciorele mele am plecat.

Toate acestea ca sa spun ca abuzul domestic vine si din partea altor membri ai familiei, nu neaparat a sotului.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yaky spune:

[quote]Originally posted by Bic
Abuz nu inseamna numai insulte si tizpete, ci si lipsa de incurajari, nebagat in seama, lipsa de suport moral si emotional.

Daca vrei sa mai scriu despre abuz verbal, spuneti-mi, ca m-am facut toba de carte si de experienta.

Bic

Bic, mi-ai luat vorba din gura...conform celor spuse de pshihologul meu si asta e un abuz, faptul ca tu vorbesti si el nu te asculta, ca nu ai nici un fel de suport moral, ca se comporta ca si cum ati fi doar colegi de camera si atat...ca ii comunici ce ai vrea si se poarta de parca nu ai fi deschis gura etc. Nu pot fi prea coerenta la ora asta dar...ce crezi?
E ceva aici ce suna a abuz? Pe mine una m-a transformat dintr-o femeie activa si invcrezatoare intr-un fel de leguma umblatoare felul asta al lui de a fi. nu mai am increderea pe care o aveam in mine, nu mai fac multe lucruri pe care altadata le faceam cu placere...
Asta e un alt fel de abuz..prin pasivitate? L-am putea numi asa? Sau nu se incadreaza in topic?

Yaky

Mergi la inceput