ABUZUL DOMESTIC

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris68 spune:

Buna dimineata! Si bine v-am gasit!
Desi mi-as fi dorit sa nu intilnesc prea multa lume la acest topic...
Ca la intilnirile AA, ma numesc si sint intr-o relatie abuziva. Deocamdata, doar la inceputurile ei, adica nu s-a trecut la violenta fizica sau sexuala...
Sotul meu este american. Inainte de a ne casatori (mama lui de Internet!!!) l-am testat in toate modurile posibile... dar bag seama ca traiul in doi e cel care intr-adevar iti arata ce fel de om este cineva. Cert este ca de cind am venit aici (in 5 noiembrie 2004), comportamentul lui fata de mine este din ce in ce mai "ciudat". Tot ce am vorbit inainte de casatorie, acum sint doar in "imaginatia" mea.
1. Nu am servici -si pentru orice job pe care il gasesc, sint 1000 de motive pentru care nu am VOIE sa incep).
2. Nu am bani pe mina (exceptind "alocatia" pe care mi-o da cind vrea si daca vrea, spunindu-mi sa-i cheltui cu "grija")
3. Mincarea trebuie sa fie gata cind vrea el
4. Nu il intereseaza daca am sau nu ce minca in timpul zilei cind e el plecat
5. Daca am incercat sa ies cu nepoata lui (o super fata de 30 de ani, deci foarte apropiata de virsta cu mine) a inceput sa racneasca ca "il spioneaza familia" si ca ce am eu in comun cu ea
6. Cind am iesit cu fata mea intr-o simbata (intrebindu-l inainte daca are ceva impotriva), la intoarcere era ACRU ca o lamiie si mi-a aplicat "silent treatment" doua zile.
7. A reinceput sa bea (dupa ce a trecut prin detox-de care eu n-am stiut nimic- acum 3 ani
8. "Everything you say can and will be used againt you..." e ceea ce mi se aplica in relatia cu el. Asa ca evit sa vorbesc.
9. Daca stau la calculator in timp ce el zace pe canapea urmarind History channel, vine si verifica ce fac sau ma critica "ca nu sint alaturi de el". Dar in secunda in care vin, incepe sa se vaite ca nu are loc de mine.
10.In momentul in care i-am atras atentia ca decit asa, mai bine inapoi in Ro... s-a mai inmuiat un pic. Pina a doua zi cind mi-a spus ca n-are bani sa ma trimita inapoi, ca altfel si lui i-ar fi mai bine.
11. Cind vine vorba de relatiile sexuale, de unde pina am venit aici, era tot un dragastos... acum pastreaza distanta sau "cind se intimpla" imi "face un favor, ca poate imi trec nervii" si oricum s-a trecut de la stadiul de a face dragoste la "getting laid" (desi stie cit ma jigneste cind imi spune asta).
Acum spuneti-mi voi, e "abuse" sau nu?

Sa ma ia gaia daca stiu ce am de facut. Sincer, fara prea multe fite, dar in Ro aveam o viata normala. Un servici bun, o masina, un apartament inchiriat...
Aici, in fiecare zi simt ca totul este AL LUI si ca nu am nici un mod de a face ce vreau cu viata mea. Si URASC sentimentul asta!!!
Noroc la voi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:

Cristina,asa nu se poate...
Trebuie sa gasesti o solutie de a te intoarce in Ro,sau la o viata normala...
O fi America raiul pe pamint,dar viata ta e de-a dreptul infernala.
Eu urasc sentimentul de a fi dependenta de cineva,indiferent cum;sentimental,material...
Gindeste-te bine.
Tine cont ca in viata ta "TU'esti cea mai importanta persoana si invata sa fii egoista.Oricum barbatul linga care stai nu te merita.
Curaj!Va rasari si soarele pe strada ta...
Ai grija de tine si s-auzim de bine.

Violeta mami de printesa Cristiana Bianca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/violeta_avon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rovki spune:

Cristina, du-te acasa (in Ro)cit poti de repede.
Daca n-ai bani vinde ceva,ia inprumut si pleaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rovki spune:

Povestea lui viovio este ca si povestea lui sora mea.
10 ani cu un "dobitoc"violent si cu toate eforturile
n-am putut-o convinge sa-l lase.O data eu am scos-o
din miinile lui si m-am dus la politie sa-l reclam
si ea n-a mai vorbit cu mine aproape un an.Anul trecut
dupa ce a batut-o ingrozitor m-a sunt,ne-am dus la ea
si am crezut ca mor cind am vazut ce-am vazut.Sotul meu
l-a luat pe omul ala si pur si simplu l-a aruncat din casa.
Eu sint sora mai mica dar in ziua aia pentru prima data
in viata am "obligat-o"pe sora mea sa-l lase.Acum 2 luni
s-a pronuntat divortul.De abia acum isi da seama in cea fost.
Sora mea e medic deci nici macar n-are scuza ca n-a inteles despre ce e vorba.Doamne ajuta le pe toate care trec prin asta dar si pe
familiile lor.FETELOR NU RAMINETI INTR-O RELATIE ABUZIVA!!!!!.Suferiti degeaba nu va fi mai bine,miine sau anul viitor
Eu stiu,eu am vazut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris68 spune:

Of ca greu e sa explici cum si ce simti cu adevarat!!!
Tinind cont ca sint la a doua casatorie (am avut si eu "meritul" meu pentru destramarea ei), recunosc ca m-ar durea al naibii de mult sa dau gres din nou. Acum, lucrurile sint cu atit mai complicate cu cit nici macar "nu joc pe teren propriu". A PLECA spre Ro ar insemna acum sa ma intorc la... nimic. Pentru ca nimic din ceea ce aveam (in afara de mama) nu mai este acolo. Sa plec? Cu ce? De vindut... poate pe mine. De imprumutat... de la cine?
Sper sa reusesc sa-mi "fac un rost" si apoi sa definitivez despartirea. Sper ca lucrurile sa nu se agraveze... desi, o spun cam indoita. In ultima instanta, intr-adevar aici exista legea care iti "permite" sa faci ceva.
Asa ca, momentan, mi-e teama. Si atit! Va citesc si va tin la curent, oricum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Cristina, sentimentul de vinovatie pentru o alta relatie sau chiar si pentru cea actuala nu justifica comportamentul abuziv al celuilalt.
Nu sta doar pentru ca te simti vinovata. Fiecare sintem responsabili de faptele noastre si nu ale altora.
Daca descrierea pe care i-ai facut-o sotului tau aici corespunde cit de cit realitatii, pot sa-ti spun ca prezinta multe dintre simptomele barbatului abuziv. Trebuie mult curaj ca sa te smulgi dintr-o astfel de relatie. Daca e cazul sa faci asta sau nu, numai tu stii. Dar sa nu te indoiesti nici o clipa ca abuzul NU se petrece din vina ta.
Incearca sa devii independenta financiar.
Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

Parca exista o lege care nu iti permite sa ramii in America daca ai venit prin casatorie si divortezi inainte de pareca 3 ani sau 5 ani, nu stiu exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris68 spune:

miau-miau. E adevarat. Depinde doar de motivele pentru care ai divortat. Daca ai venit aici de la bun inceput cu ideea de a divorta sau s-a intimplat asa.
Chestie de nuante, you know...
Si cum inca mai sper ca se poate schimba ceva... uite cum nu ma gindesc ca INS-ul ar putea sa ma haituie!!!
Bafta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

quote:
Originally posted by amuleta





Amuleta draguta, tocmai aici ti-ai gasit sa faci baie? :)))

Mergi la inceput