nasterea lui dragos

nasterea lui dragos | Autor: claudiachirila

Link direct la acest mesaj

Nașterea lui Dragoș Claudiu


Am fost speriată că nu voi rămâne însărcinată, din cauza unor probleme mai vechi de sănătate. Dar medicul meu curant, căreia îi mulțumesc din suflet, m-a susținut și s-a întâmplat minunea: am rămas însărcinată. Bineînțeles că m-a trimis să fac toate analizele medicale să vedem cum stăm. Însă altă surpriză: am descoperit că supăr de hepatită cronică tip C. Am fost foarte speriată, nu numai pentru mine, ci și pentru mica viață pe care o așteptam. Despre hepatita C auzisem doar câte ceva, ocazional, pe la televizor. A apărut o nouă problemă: nu se știa dacă e bine să păstrez sarcina. Locuiesc într-un oraș mic de provincie, nu sunt toate facilitățile medicale din orașele mari. Am început să citesc tot ce se putea despre hepatita C si despre faptul daca se transmitea sau nu la bebeluș. D-na doctor Dobre , medicul meu curant, începe și dumneaei să se documenteze și să se consulte cu alți colegi, nemaiavând un alt caz similar. După ce ne-am informat asupra tuturor riscurilor și am mai făcut o serie de investigații medicale, a trebuit să ne decidem: păstrăm sau nu sarcina. Vă dați seama ce dilemă îngrozitoare, mai ales că ne doream foarte mult un copil și din câte am citit și după părerea medicilor nu se știu foarte multe despre hepatita C. Până la urmă decidem să păstrăm bebeșușul și ne-am gândit că Dumnezeu va avea grijă și de noi. Am luat toate măsurile de urmărire a sarcinii și de prevenire a transmiterii hepatitei la bebeluș. A fost o sarcină grea, nu puteam face mai nimic, oboseam foarte tare, dar rezultatul a meritat toate sacrificiile. Termenul prognozat pentru naștere era pe la 10 ianuarie. Așteptam cu înfrigurare să treacă sărbătorile de iarnă, mă gândeam să e mai bine să se înceapă programul normal, să fie toată echipa de medici la spital. S-a decis să fiu programată pentru operație cezariană, fiind riscul mult mai mic de transmitere la bebeluș a hepatitei, în momentul nașterii. Pe data de 4 ianuarie m-am internat, fiind programată pentru operație a doua zi dimineață. Abia așteptam sa-mi văd bebeleșul. Nu știam ce va fi, dar tot ce ne interesa era să fie sănătos. Și s-a întâmplat minunea: luni 5 ianuarie am născut un superb băiețel de 3,2 kg. Soțul meu își dorea fetiță, dar a fost și mai încântat că e băiat. Nici nu stabilisem ce nume să-i dăm dacă e băiat, aveam nume pregătite numai pentru fetiță. Așa a venit în casa noatră Dragoș Claudiu care acum are 8 luni și jumătate, e perfect sănătos și e o mare bucurie pentru noi. E un copil foarte reușit de care suntem mândri. Face toate poznele din lume și suntem foarte fericiți că îl avem.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beu spune:

Claudia sa va traiasca ingerasul si sa va bucurati de el.O femeie se simte implinita cu adevarat abia dupa ce a devenit mama!Nimic nu se compara cu bucuria de a-ti tine in brate propriul copil care are atata nevoie de tine!Si cata dragoste esti in stare sa daruiesti...Felicitari pentru decizia de a pastra sarcina se pare ca Dumnezeu stie ce face!Sa va traiasca minunea!Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Draga Claudia, sa va traiasca Claudiu sa se faca mare si sa fie ascultator si sa va bucurati alaturi de el.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3-

8 Luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Bravo Claudia! Sa va traiasca Dragos Claudiu, sa fie sanatos si sa va bucure fiecare zi!



Catrinel si Daria Maria
http://community.webshots.com/user/daria_maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Bravo claudiachirilaSa ai numai bucuri de pe urma lui Dragoș Claudiu,si tu dea seamnea sa fii sanatoasa sa-l potzi creste mare .



Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Felicitari pentru curaj si pentru decizia de a pastra sarcina. Sa va creasca baiatul maaaaare si sa fie sanatos!

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Sa fie un pui sanatos si voi sa va bucurati de el.
Felicitari pentru decizia luata. A meritat.
Pupici pe varf de nasuc,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Felicitari pentru bebelic si pentru curajul de a pastra sarcina! Multa sanatate!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Felicitari Sa Va Traisca Baiatu !!!!!!!!

Anita si Rachella -17.o1.2004http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiachirila spune:

Multumim tuturor celor care ne-au raspuns si copiii vostri sa creasca mari si frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Claudia, felicitari, sa-ti traiasca bebe-ul, sa se faca mare si sanatos!
Am si eu o prietena cu hepatita C si isi doreste un copil, am sa-i povestesc de curajul tau!

Tana

Mergi la inceput