M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Uite ca acum avem si un forum numai pt. noi. Sper ca vom fi din ce in ce mai multe, subiecte pe marginea carora sa discutam vom gasi cu siguranta.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu intelegeam la ce se refera Liliana si tot cautam subiectul nostru pana am vazut ca ne-am mutat. Abia astept sa vad ce subiecte vor fi pe acolo. Se vede treaba ca suntem multe.
Maine am comisia si abia astept saptamana viitoare sa incepem cautarile.
Claudia, te-au sunat?

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steliana04 spune:

Ma aflu la un pas de luare deciziei pt. adopție. Intrucat motivele pentru care nu am inca un bb al meu nu sunt f. grave, avand in vedere ca totuși am facut 3 IAS si totuși minunea nu s-a intamplat, ma gandesc din ce in ce mai mult sa recurg la adoptie. Motivul pt. care inca nu am curajul sa fac acest pas este urmatorul: daca dupa aceea voi naste si eu un bb, care va fi relatia dintre cei 2 copii, nu se va simti primul, cel adoptat, frustrat. Cel nascut de mine cum se va purta cu el. Noi ii vom iubi la fel dar care ar putea fi sentimentele lor, unul fata de celalalt. In concluzie, ma tem ca cel adoptat sa nu fie afectat in vreun fel, sa nu creada ca celalalt e mai favorizat. se află cineva in situatia menționata ?
Daca trec si de aceasta bariera chiar maine merg si depun dosarul. Astept discutii pe tema asta.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

M-am bucurat cand am dat peste aceasta noua sectiune. Eram putin suparata cand am dat "subiecte active" si am vazut ca nu mai aparea subiectul.
Steliana, dupa ce aduci bebele acasa ai sa vezi ce schimbata este optica ta de acum. Multe sunt temerile dinainte dar toate se vor rezolva dupa. Eu nu sunt in situatia asta dar acum pot spune ca suntem cu adevarati impliniti cu Maria si cred ca am putea face fata cu bine si situatiei descrise de tine. Nu se stie niciodata ce ne rezerva viata. Si eu am facut 3 inseminari dar uite ca Dumnezeu pregatise altceva pentru noi.
Numai bine si sa ne spui ca te-ai hotarat,


& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna ziua...am vrut sa va dau buna dimineata, dar am constatat ca subiectul nostru nu mai era la locul lui!!! Bineinteles ca mintea deja o luase razna si ma gandeam ca cineva ne saboteaza!
Asa ca am deschis subiect la Probleme tehnice...si mi-a raspuns Qsar ca sa ma uit in forum mai jos!!
Asa ca v-am ajuns si eu din uram si va scriu acuma...
Din pacate nu am nici un raspuns pozitiv inca...sunt increzatoare ca maine e vineri si e ultima zi din termenul pe care ni l-a zis ca ne va suna!!! Sper sa nu ma trezesc maine ca nu primesc aceste telefon...intelegerea mea incepe sa dispara; calmitatea e subreda!! Mai multa rabdare de atat nu cred ca poate sa aiba cineva...martea tercuta am intrat in comisie ...si se termian a doua saptamana de atunci si noi stam si asteptam un telefon!

Meme draga te si vad scormonind pe sub pat dupa o linguritza sau o caciulitza aruncata pe acolo.. Domane cat de departe mi se par scenele astea!!
Steliana eu chiar imi doresc sa avem 2 copii, adica unul adoptat si unul natural (daca vra vrea bunul Dumnezeu)...sau 2 copii adoptati...si sunt sigura ca ei vor reactiona unul fata de celalalt asa cum ii crestem noi!! Daca ii inoculezi de mic ca amandoi au acelasi statut in familia voastra, nu pot aparea situatii ca cele descrise de tine!!
Aissa multa bafta azi...o sa fie usor...incearca si obtine atestatul repede....ca e cumplita asteptarea!!

Claudia in curand mamica, nerabdataore!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Ce mult ma bucur ca avem si noi un forum numai al nostru.Si vad ca numarul nostru se mareste pe zi ce trece.Aissa daca ai stii cata dreptate are MEME cu ordinea si dezordinea din casa .La noi mai greu este deoarece Alexandru nu accepta sa nu gaseasca masinile asa cum le parcheaza el si mai ales unde le pune el( si prefera numai camera lui tati de lucru), iar placerea cea mai mare este sa ascunda tot ce este mai mic pe sub paturi si fotoliica sa ne poata spuna apoi ca el vrea masina de politie care este acolo( adica sub pat).Sa-l vezi ce bucuros este cand te vede in 4 labe si el se urca pe tine si face calul pe tine.Deja stie ce trebuie sa faca ca sa obtina numai ce vrea el si ce-i place.Eu in schimb ma bucur ca este inventiv si stie sa se descurce ca sa poata obtine ce vrea el.
Succes Claudia si Aissa la cautari si asteptam curand vestile bune.
Steliana eu cred ca cine iubeste copii si tine neaparat sa aiba in jur copii nu va face nici o diferenta intre unul adoptat si unul natural.Sincer pe noi gandul acesta nu ne-a impiedicat in nici un fel in decizia de adoptie.La noi nu se stie de ce nu am reusit sa avem un copil al nostru si mereu doctorii ne-au spus ca oricand poate aparea un bebe al nostru, dar la un moment dat am spus ca nu mai putem astepta si fie ce o fi adoptam si daca va fi sa fie bucuria ar fi si mai mare cu 2 copii in casa.
Numai bine si sa auzim ca familia noastra se mareste.

http://community.webshots.com/user/irinaina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steliana04 spune:

Daria si Claudia, multumesc pt. raspuns. Fara familia DC nu m-as descurca. Sunteti super toate. Desi nu prea scriu, citesc fiecare cuvintel de la acest capitol. Daca pana nu demult navigam pe "Asteptand un ingeras in viata noastra", de cand am descoperit subiectul adoptii m-am mutat cu totul. M-am satutat de teste negative, temperaturi, lacrimi,... ma bucur si traiesc emotia alaturi de voi, cele care sunteti precum si cele ce urmează sa deveniti in curand mamici.
Daria, ai o fetita superba, o mica strengarita. Si Maria... e numele meu preferat pt. fetite. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, iti multumesc pt.incurajari, dar abia maine ma duc acolo, la 12 si un sfert ne-a zis sa fim prezenti. Asa ca dupa amiaza abia am sa am vesti. Despre atestat, sotul meu a priceput ca luni sau marti il luam.

Steliana, nu cred ca daca adopti si faci apoi un copil al tau primul se va simti frustrat. Cum voi nu ii veti da motive, el se va simti mandru ca are un fratior de care sa aiba grija, nu cred ca un copil simte invidie daca simte ca dragostea e aceeasi. Si oricum, ar presupune ca tu sa ai un copil nascut de tine si cel adoptat sa stie ca e adoptat, deci sa fie destul de mare sa inteleaga. Nu cred ca ar fi probleme.

Meme, maine dupa ce vin de la comisie iti dau un PM asa cum am stabilit ca sa iti spun cand am atestatul. Vreau ca de saptamana viitoare sa incep cautarile si asa ca voi apela si la mana intinsa de tine.

Off topic, vreau sa intreb: ati observat ca ni s-au imputinat stelutele? Si Liliana e moderator. Probabil s-a schimbat ceva si in sistemul de acordare a calificativelor.

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Scuza-ma Aissa...cu gandul meu de a fi vineri cat mai repede...am incurcat datele...stiam ca e vineri......oricum ti-am zis prima bafta maine!!
Daca nu gasim nici noi...am sa am indrazneala sa apelez si eu la Meme...zicea sa-i trimitem PM daca avem probleme in cautari!!! Multumesc ca exista niste usi deschise daca nu reusim aici la noi!!


Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steliana04 spune:

Multumesc fetele, sunteti tare dragute. Maine incep sa dau telefoane pentru a-mi intocmi dosarul. Va tin la curent. pa.

Mergi la inceput