M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by aissa

Felicitari Asi si multumim pentru incurajari. Toate de aici suntem constiente ca nu e ceva usor, dar nici daca ar fi nascut de tine nu ar fi altfel. Dar in comparatie cu o viata pe care am duce-o doar in 2, plina de regrete ca nu te striga nimeni "mama" si "tata" nimic nu mai este de netrecut...
Succes cu dintisorii!

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!


Draga aissa eu nu am spus ca daca il nasteam eu era mai usor.Dimpotriva .Eu am incercat sa va impartasesc in experienta mea si sa va spun ca in afara de lucrurile minunate care ti le ofera un copil sunt si lucrurile mai putin placute.Toti parintii trec pin asta dar nimeni nu iti spune inainte prin ce treci ci iti spun "ei si eu am trecut prin asta".Am incerca sa vorbesc deschis despre experienta de parinte, depre faptul ca trebuie sa fi pregatit (cel putin teoretic) sa renunti la tine si sa te supui programului si dorintelor unui micut omulet pe care ajungi sa il iubesti mai mult decat pe tine si de faptul ca aceasta iubire nu vine peste noapte ci treptat.
ASI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Asi, am impresia ca m-ai inteles gresit, ca mi se pare ca te-ai suparat. Nu am vrut asta, si eu am niste temeri cumplite. Ma tot gandesc cum o sa fie, daca o sa ma descurc, vroiam doar sa te incurajez asa cum ma incurajez singura: nimeni nu s-a nascut invatat. Ceea ce am vrut sa spun e ca stiu ca va fi greu, stiu ca o sa fie si nopti negre nu numai zile roz, dar pentru nimic in lume nu as renunta la idee.
Iarta-ma daca m-am exprimat gresit! Sincer sunt de aceeasi parte a baricadei cu tine!

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Va citesc pentru ca,candva am vrut si eu sa adopt un copil.Nu reuseam sa aveam bb-ul nostru altfel.Pana la urma am reusit prin FIv la a doua incercare...

Vreau sa va spun ca nici atunci cand esti insarcinata si nasti nu esti invatat cum sa-l cresti pe bb.Dupa ce am nascut am stat 3 saptamani in materniatate pt ca bb era fff mic si am citit tot ce se paote despre cum se creste un copil.Nimeni nu se naste invatat.Cumparati carti despre mamici:

Mama si copilul etc

Acolo o sa invatati cum se creste bb si sunt sigura ca o sa fiti niste mamici super!Voi daca doriti sa infiati un bb deja aveti sentimentul matern dezvoltat!

Nu cumparati tot ce va iese in cale pt bb!Deja pe forum s-au afisat liste cu ce este nevoie la un bb.

Uneori ma gandesc sa infiez un bb dar mereu ma gandesc daca voi reusi sa-l iubesc ca pe fetita mea FIV.Imi doresc alt copil si numai prin FIV il pot obtine.Problema este banii...nu stiu daca ii voi mai avea vreodata!




Gabi si Moni(aproape 3 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Drage mamici si viitoare mamici, nu merita consumata energia pe niste discutii de genul e greu , cat de greu este sau va fii cand ai un copil acasa.Fiecare suntem croite in felul nostru si cumva reusim sa depasim toate momentele de criza prin care am trecut sau vom mai trece.Nici mie nu mi-a fost usor mai ales ca noi in doua zile a trebuit sa devenim ( sa invatam mai bine zis sa fim) parinti- si speram ca am reusit sa fim niste parinti buni- .A fost fff greu dar acum cand ma uit in spate nu acele momente le revad ci serile placute de baie , pline de rasetele lui Alexandru, primii lui pasi , primele sunete scoase , primele lui mangaieri,iar mai curand prima poeziara spusa de el.Daca m-ar intreba cineva daca mi-a fost greu nu as putea sa-i spun decat ca nu, fata lui senina ma face sa uit greul si sa merg mai departe si sincer si pe sotul meu la fel.Sincer la noi dupa 14 ani in care am fost doar noi doi a fost o schimbare radicala odata cu intrarea lui Alexandru la noi in casa dar o schimbare pe care nu o regretam ci ii multumim lui Dumnezeu ca am ajuns sa avem parte de ea.
Va doresc succes la toate viitoarele mamici si cred ca la fiecare totul se va termina in fata zambetului curat al celui mic care le va sta in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Liliana si Oana aveti niste bebelusi superbi!!! Nu m-am putut abtine sa nu trag si eu cu ochiul pe subiectul asta. Felicitari mamicilor!!
Si pe mine ma mistuie gandul sa adopt un bebe, dar inca sotul nu e de acrod, mai am de prestat munca de convingere.
Cum va fi cu un copil natural si unul adoptat? Simti o diferenta? Cu cel pe care l-ai purtat 9 luni aproape de sufletul tau si cel cu care trebuie sa te obisnuiesti si sa ii adopti si mostenirea genetica care nu iti apartine?
Imi e teama si de cum se va purta sotul meu care e foarte dedicat lui David, dar inca refuza ideea de a adopta...iar eu sunt atat de hotarata incat as muta muntii din loc sa ii ofer unui copil caldura unei familii...

Sinzi si David
Poze cu David la 19luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata, va urez o saptamana plina de bucurii si asteptare cat mai usoara! Nu puteam lasa subiectul nostru pe pagina 3!
A mai trecut o saptamana luuunnnggggaaaa de singuratate in doi....mai este putin si visul nostru se va implini!!!
Aissa draga si la tine se apropie comisia... ai mai cautat pe bebe?? sau astepti sa treaca comisia???

Pupicei
Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, nu am mai cautat pentru ca peste tot am primit acelasi raspuns: sa vin atunci cand am atestatul. Asa ca nu ma mai agit, sper doar sa nu am vreo surpriza si sa nu intru in comisie vineri. Apoi o sa vad ce imi prezinta si cei de la sect.5 unde stau eu, o sa merg sa il vad pe cel de 1 an si ceva de la sect.3, mai am o portita deschisa de Meme la nasa Ancai... o sa vad. Asa cum ai asteptat tu saptamana asta, asa o astept eu pe cea viitoare.
Tu? Cand ai prima vizionare? Am inteles ca patutul si carutul deja le-ai pregatit. Si eu abea astept sa le aduc acasa....

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

O saptamana frumoasa va doresc si eu!

Va rog sa ne povestiti si noua cum faceti voi cu cautarile, in curand vom ajunge si noi la faza asta (adica in a doua sapt din octombrie, sper), si n-am nici cea mai vaga idee cum o sa fac. Dar stiu ca Dumnezeu ne va indruma catre copilul nostru!

Asa ca va tin pumnii, fetelor! Si astept sa povestiti! Mie personal mi-ar folosi sa-mi spuneti si ce-ati cumparat pt bebe, am vazut atatea chestii la Baby Expo ca nu mai stiu ce sa aleg. Adica, de ex: patut cu sau fara rotite, cosulet, balansoar; carucior de iarna, de vara, cu 3 sau 4 roti etc etc. Poate imi spuneti ce-ati ales voi.

Va pup cu drag!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Pentru mine este cu adevarat o saptamana frumoasa , intr-o jumatate de ora merg sa iau atestatul si apoi voi incepe maratonul pentru gasirea sufletelului meu .
Stie cineva dintre voi cum este cu concediul in cazul adoptiei? Eu vrea sa iau un copil de 1 sapt maxim si vreau sa stau cu el acasa , normal , dar nu stiu cum este cu concediul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, in ce priveste cautarile, ce am mai zis deja: am intins antene. Asa am ajuns la doamna de la sect.3.Oricum trebuie sa facem cereri la fiecare DPC sa ni se prezinte copii adoptabili. Eu astept sa vad ce imi arata astia de la mine si sa mai vedem.
Nu am fost la Baby Expo ca nu am vrut sa o iau razna. Eu nu o sa cumpar nici carut, nici tarc, nici pat, nici premergator, ca am deja de la sora mea. In rest, astept sa vad ce copil gasesc si cat e de mare, pentru ca in momentul de fata nu stiu ce ar trebui sa cumpar.
Silvia, iti urez mult succes, desi vad ca vrei ca puiul tau sa aiba o saptamana. Nu vei putea sa il iei in incredintare spre adoptie atat de mic. Nu stiu cum e cu plasamentul acum. Chestia e ca daca il vrei atat de mic trebuie sa faci socoteala la cele 45+30 zile care tb sa treaca de la nastere. Ceea ce vreau sa spun e ca noi vrem sa ne incadram in asa fel incat sa intru in incredintare in acest an ca sa prind legea veche. Cred ca iti va fi greu sa gasesti un pui atat de mic care sa aiba situatia clara. Daca gresesc, iarta-ma si sper sa te lamureasca mai bine alta fata. In ce priveste CIC, avem dreptul la el, asa ca nu iti face probleme.

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput