M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Claudia, ma sperii! Asa mari diferente!

Eu zic sa incepi sa cauti pe cont propriu, nu stiu cate mamici de-aici au mers pe mana celor de la DPC! Eu, cel putin, asa voi face! Nu stiu ce sanse sunt, dar nu cred ca altcineva decat mine se poate ocupa mai cu daruire de gasirea copilului MEU!

Si nu-ti mai face atatea griji cu atestatul, da-l incolo, e o hartie! Du-te cu copii dupa el, spune ca l-ai uitat acasa, arata-te disperata, strecoara o hartie de 10.000 si poate merge! Scopul scuza mijloacele.

Si eu sunt putin ingrijorata, joi am dus toate actele la dosar si, desi ni se spusese ca marti intram in comisie, n-am vorbit inca cu asistenta sociala, sa ne spuna cand si cum. O voi suna luni.

Cu Dumnezeu inainte! Eu zic ca daca El vrea sa facem acest demers, ne va ajuta, atunci cand va fi cel mai bine pt toti. Aveti incredere!



"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minnie spune:

Buna seara tuturor,
Am citit ce ai scris Claudia si cam la fel de disperati suntem noi,in sensul ca ne-au zis ca nu au copii mici,sub 1,4 luni.Nu cred ca ne-au mintit pt.ca am mai auzit si din alte parti.Ce ma revolta pe mine e faptul ca toti politicienii,toata media zice vai cati copii sunt abandonati zilnic,sa se incurajeze adoptia etc.Pai dupa cum ni se prezinta noua lucrurile am impresia ca statul vrea sa se ocupe de ei in perioada cu scutece ,colici etc.Noi suntem decisi sa asteptam pina apare un bb mic sub 6 luni,timp in care la inceputul lui 2005 vom mai avea a 3a tentativa de FIV.Va doresc somn usor cu vise din cele mai placute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minnie spune:

Buna seara tuturor,
Am citit ce ai scris Claudia si cam la fel de disperati suntem noi,in sensul ca ne-au zis ca nu au copii mici,sub 1,4 luni.Nu cred ca ne-au mintit pt.ca am mai auzit si din alte parti.Ce ma revolta pe mine e faptul ca toti politicienii,toata media zice vai cati copii sunt abandonati zilnic,sa se incurajeze adoptia etc.Pai dupa cum ni se prezinta noua lucrurile am impresia ca statul vrea sa se ocupe de ei in perioada cu scutece ,colici etc.Noi suntem decisi sa asteptam pina apare un bb mic sub 6 luni,timp in care la inceputul lui 2005 vom mai avea a 3a tentativa de FIV.Va doresc somn usor cu vise din cele mai placute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia iti inteleg perfect starea ca e aceeasi cu a mea. Eu am renuntat deja la ideea de a gasi un bb asa de mic, ma multumesc sa fie un pic sub 2 ani ca sa am posibilitatea sa stau cu el acasa, desi cu cine am vorbit mi-au spus ca au copii cu situatia clara doar de 2-3 ani. Ar fi greu, pentru ca daca il iau asa mare si sta cu soacra mea sau cu bona nu o sa se invete cu mine si atunci de il iau????
Cat despre atestat, iti zisesem ca nu are cum sa dureze atat. Eu vineri il aveam deja la dosar, mai trebuia semnat si pus numar. Acum ar trebui sa astept sa ma sune sa imi spuna cand e gata sa mergem sa il luam (ea i-a spus lui Tony luni-marti) si sper sa nu patesc ca tine, mai ales ca pentru miercuri mi-am stabilit o intalnire si imi trebuie neaparat atestatul in mana. Sper sa nu am surprize, mai ales ca timpul trece si in nici un caz nu vreau sa stau prea mult in starea asta. Am speranta ca o sa reusesc pentru ca asistenta a zis sa ii dam cat mai repede de lucru. Nu stiu insa ce vom gasi, la varsta ma refer, pentru ca nu prea mai inteleg cum sunt chestiile legale; eu stiu una si buna:vreau sa fie cat de mic posibil, cu situatia clara, sa nu ma caute parintii naturali si sa nu stie cine sunt. Fiecare sector are alte pareri, obiceiuri, oricum cand voi gasi un bb sa imi placa o sa o sun pe asistenta noastra sa ii zic ei situatia copilului ca sa stiu daca merge sau nu adoptat.
Groaznice zile traim, din tot sufletul sper sa fim rasplatite curand. Mi-a zis bine mama: vrei sa faci o fapta buna si mai trebuie sa si platesti pentru asta. In sensul ca astepti, te framanti, dai taxe, scoti acte si in loc sa fii inconjurat de atentie din toate partile, sa fie toti serviabili si sa nu mai stie cum sa iti faca pe plac, patesti ca (,) Claudia sa se poarte asa rece. Parca ei nu ar sti prin ce trecem.
Capul sus Claudia. Cand ne vom tine copiii in brate vom uita aceste clipe!

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata, va doresc o saptamana plina de impliniri si bucurii!
Va rog din suflet sa-mi raspundeti la intrebarea cu atestatul.... ce zice legea? el trebuie sa stea la mine sau eu primesc doar o copie pentru a putea merge in alt oras sa caut bebe? ce acte mai imi trebuie pentru a-mi cauta singura copilul? e buna si o copie dupa atestat sau o adeverinta de la DPC ca am atestatul? Dati-ne sfaturi unde putem gasi bebelici pana in maxim 4-5 luni!

Aissa iti doresc ca saptamana care incepe sa-ti aduca cautari usoare si sa gasesti copilul care va este menit voua!
Liliana unde ai disparut? avem nevoie de sfaturile tale legislative! Ati fost plecati la munte???
Oana v-ati intors din tarile calde? ce face bebe Eric? asteptam poze si povestiri despre locurile acelea!!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, iti multumesc pentru urari si ti le intorc inzecit. Sper ca si tu sa reusesti sa iti gasesti sufletelul menit. Acum sunt eu in starea ta de saptamana trecuta si trebuie sa astept sa ma sune asistenta sa imi spuna cand e gata atestatul. Sper sa nu patesc ca tine, dar oricum eu o sun maine pt.ca am o intalnire miercuri si nu vreau sa o aman ca nu am atestatul inca.
Sunt total nauca dupa ce am vorbit cu cineva. Ori eu m-am tampit, ori nu stiu... Pe de o parte mi se spune ca nu sunt copii cu situatia clara mai mici de 2-3 ani, pe de alta parte ca se poate sa iei si daca nu are situatia clara. Cum vine asta???? Eu am probleme daca nu il gasesc sub 2 ani pentru ca vreau neaparat sa pot sta cu el acasa si daca e mai mare nu am cum, pentru ca nu pot renunta la serviciu. Vreau si eu sa trec prin toate etapele sau maca printr-o mare parte. Sa-i vad primii pasi, sa ii aud primele vorbe.... Of, grea situatie...
Va pup, mai vorbim.

Claudia, daca ai primit mesajul meu si poti sa imi dai un raspuns la intrebare, te-as ruga mult. Nu stiu cum trebuie sa procedez ca sa fie totul OK.

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Florina, dupa legea veche (nu stiu daca ce noua se aplica deja - unii spun ca da, altii ca nu) daca copilul nu este vizitat timp de 6 luni se poate declansa proces de abandon, dar nu de voi ci de institutia unde este acum copilul. Parintii sunt citati in instanta si prin acord sau chiar prin neprezentare cad din drepturile parintesti. Asa s-a intamplat la noi. In aceasta perioada aveti dreptul la un plasamnet simplu (similar cu cel al asistentilor maternali, fara salariu evident) dar cu riscul de a pierde copilul daca parintii il vor inapoi in urma procesului.
Claudia, noi am primit atestatul in original fiind eliberat inca de la inceput in 2 sau 3 exemplare (este chiar specificat acest lucru pe original). Nu am inteles de ce difera prodedura de la un sector la altul sau judet, pentru ca au acelasi for superior.

& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Eu am citit noua lege. Ea se va aplica incepand cu anul viitor, cu o exceptie: legea abandonul se abroga incepand cu august 2004.

Legea abandonul prevedea ca daca nu se intereseaza nimeni de un copil vreme de 6 luni, acest copil e declarat abandonat, implicit adoptabil. Cum nu mai e valabila aceasta procedura si cum nu au prevazut nimic in locul ei, nimeni nu stie nimic.

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna fetele,
Bey Claudia, da' tu ai capacitati paranormale? Asa e, am fost plecati, avem o casa in Oltenia, undeva langa Turnu Severin si maimergem in week-end.
Hai ca ati mai facut un pas. Atestatul ar trebui sa vi se elibereze in original, cum a zis si Daria. Sunt mai multe exemplare din care unul la voi.
Copii adoptabili sunt cei in cazul carora exista declaratia mamei, data la 45 zile(minim) de la nastere si-au mai trecut inca 30 pt a ramane definitiva, inseamna ca au varsta de cel putin doua luni jumate/trei, copii a caror situatie a fost clarificata prin declararea judecatoreasca a abandonului inaintea abrogarii acesteia(cei mai mici ar trebui sa aiba in jur de un an) si copii in cazul carora nu se cunosc parintii(nici unul).
Si tot Daria sesiza in mod corect(am mai spus-o si eu de multe ori) treaba cu plasamentul, puteti avea un copil in plasament chiar daca nu are inca situatia clara, conditia e ca aceasta sa poata fi clarificata si riscul e ca aia sa vrea sa-si vada copilul. Ei, in mod normal ar trebui sa i se comunice faptul ca micutul se afla in plasament, nu ca plasamentul e unul din pasii premergatori adoptiei(cum ar fi cazul vostru). Evident ca in plus e nevoie si de interesul si bunavointa celor din DPC(uneori am senzatia ca ei parca-ar fi acolo sa puna bete-n roate).
va pup,

Daria, mie nu mi se deschide link-ul dat de tine, apare o pagina neagra, il corectezi?

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Lili, incearca sa astepti putin dupa ce apare pagina negra. Sunt poze cu Maria. Eu nu am avut nici o problema de cate ori l-am accesat. Sper sa mearga!

& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput