M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am scapat!
Intr-adevar a fost doar o formalitate. Ne-a bagat in sala cred ca sub un minut, dar am avut timp sa facem ca in comediile alea vechi in sensul ca atunci cand ne-a pus sa ne asezam nu stiam pe ce scaun si ne-am tot invartit. Ne-au intrebat ce vrem, baietel sau fetita si am zis ca nu conteaza. Si apoi ne-au intrebat cine o sa stea cu copilul ca noi lucram. Am raspuns ca avem parintii aproape si ca, in cazul ca e mai mare de 2 ani o sa stea soacra mea, iar daca e mai mic eu. Ne-au multumit pentru gandul bun si asta a fost tot.
Atestatul era deja in dosar, mai trebuia doar semnat si pus numar. Ne-a zis asistenta ca ne suna ea. Acum trebuie sa ne gasim bb. Chestia e ca nici in 5 nu sunt decat mari si, in plus, de "etnie". Si cele 3 femei care erau la comisie (am inteles ca trecusera cele 3 luni de incredintare si acum venisera pentru a primi acordul favorabil) erau cu copiii si toti erau maricei, mergeau, vorbeau... Se pare ca imi sterg din cap gandul unuia micut.
Mai vorbim, ca acum ma grabesc (ma asteapta 10 kg de gogosari...)

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Bravo Aissa, sa fie de bun augur!! Sper sa fie si la noi asa usor.

Acum incepi sa cauti, nu? Oare am putea sa facem schimb de informatii? Ma gandeam sa incercam pe la agentii nonguvernamentale, dar altfel decat cu google nu stiu cum sa le gasesc.

Oana, te asteptam cu impresii!! Cum a fost revederea cu Eric? Cum s-a impacat cu parintii tai? Vrem vesti!



"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minnie spune:

Ceau,fetelor,
Nu am mai scris demult pt.ca nu am avut noutati,insa v-am citit non-stop.In sfirsit azi ne-am intilnit cu as.soc.,,am ajuns cu pile tocmai pt.a se ocupa mai bine si mai repede .Miercuri probabil v-a veni in vizita la noi.A zis ca vor urma mai multe vizite la noi acasa,ne-a cerut o familie prietena ca referinta,cu care vor merge sa discute despre noi.Putin sunt cam dezamagita,pt. ca a zis ca nu sunt copii mici,sub 1 an,(au o familie care asteapta de un an),si ca abia in aprox. 60 zile vom intra in comisie.Apoi mi-a zis ca degeaba cautam noi ca daca nu au situatia clara nu il putem lua.Iar in in legatura cu plasamentul ,a zis ca in forma cu asta parintii naturali au dreptul sa isi viziteze copii,nu e dat consimtamintul(daca parintii sunt cunoscuti)si pot veni oricand sa il ceara.Asta nu concorda cu ceea am citit eu de la voi nu mai stiu ce sa cred.Apoi din mom cind am gasit bb-ul,dureaza vreo 2-3 luni pana il luam acasa .Sunt tare debulsolata,eu am crezut ca merge repede ca la voi,nu stiu ce sa mai cred ori la noi in judet e altfel,ori am dat de o asistenta mai ciudata.Va doresc un week-end placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Da, Rozi, de saptamana viitoare pot cauta linistita. Nu stiu ce sa spun despre agentii non guvernamentale. Asa cum am mai spus, cred ca toti copiii adoptabili sunt "centralizati" pe listele DPC deci daca de la DPC imi spun care e cel mai mic ala e, degeaba ma informez din alta parte, cred ca nu pot afla date diferite. Cred ca pentru inceput am sa merg sa vad pe la sectoare ce este. Deja despre 3 stiu, la fel si despre 5, unde din pacate v-am zis nu sunt pentru noi. Am mai aflat si despre Ilfov cate ceva, sa vedem ce imi raspunde si Meme. Eu am hotarat sa merg pe mai multe piste.
Despre varsta, v-am zis deja, cred ca renunt (sau nu o sa ma mai axez doar pe asta) la ideea de a cauta unul foarte mic. Vreau neaparat sa vad doar copii care au situatia clara, mai ales ca nu avem timp prea mult si nu pot astepta zile/luni sa vad daca se da consimtamantul sau nu. Asta e, o sa luam unul mai mare, sanatos sa fie. Asa cum ne-a intrebat insa, la comisie, daca e mai mare de 2 ani va aparea problema cu statul acasa ca nu voi avea cu cine sa il las. Dar toate la timpul lor.

Minnie, cred ca cea cu care ai vorbit ti-a dat termenele maximale. Nu dureaza atat. Au termen 60 de zile sa solutioneze cererea, dar nu intri in comisie dupa 60 zile. Eu cred ca am asteptat cel mai mult, o luna si o saptamana de cand am depus cererea pana la comisie. Cat despre de acum incolo, nici eu nu stiu exact cat dureaza, dar daca copilul pe care il gasesti are actele in regula nu ai de ce astepta 2-3 luni sa il iei acasa. Cred ca s-a referit la ipoteza ca vrei unul nou nascut si trebuie sa stai pana trec termenele legale. Eu v-am spus deja ca asistenta sociala care se ocupa de noi ne-a avertizat ca nu se mai foloseste plasamentul si nici nu vreau ca parintii naturali ai copilului sa ma cunoasca si din acest motiv nu ma mai agit sa iau unul foarte mic.
Gata, ca m-am lungit... Mai vorbim!

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HAPPY GIRL spune:

Buna fetelor!
Ma numesc Florina si sunt nou venita pe acest forum.Am aflat multe din cele discutate de voi si ma bucur pentru ca si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare, dar ceva mai delicata.
Ne chinuim de 5 ani sa avem un bebe dar, din pacate , nu am rusit, dupa lungi tratamente si inseminari.
In mai anul acesta, am botezat o fetita de la casa de copii. Am vizitat-o de 2-3 ori pe saptamana, am scos-o la aer,i-am dat sa manance, si astfel, treptat, ne-am "indragostit" de ea.Intr-un final, ne-am hotarat sa o adoptam( implinise 6 luni). Ne-am anuntat familia si eram cei mai fericiti din lume. Cand ne-am dus la DJPC, ni s-a spus ca fetita nu poate fi adoptata pentru ca nu s-a obtinut consimtamantul mamei.(Aceasta a abandonat fetita din spital, fara sa-i dea macar un nume si fara sa vina macar o data sa o vada ceea ce ne dadu-se sperante, crezand ca e decazuta din drepturi).Am fost foarte dezamagiti si ne-am propus sa facem orice e posibil sa o luam acasa.
Ulterior am aflat ca mama ei e alcoolica si ca nu poate fi gasita pentru a-si da consimtamantul.Ne-am intristat si mai tare, gandindu-ne totodata si la sanatatea fetitei data fiind starea mamei.Suntem dezorientati si disperati pentru ca tinem mult la ea.
Sper ca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi caci nu stiu ce vom hotari.
PS. Deocamdata am zis ca vom consulta un avocat si vom vedea ce sanse crede acesta ca vom avea.

TYOUBSCALX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Florina, bine ai venit intre noi. Nu stiu cum te pot eu ajuta, altfel decat cu un gand bun. Intr-adevar ai o situatie nasoala. Asta e si motivul pentru care nu vreau sa vad decat copii care au situatia clara, sa nu am surpize din astea. Sper ca avocatul va va ajuta sa gasiti solutia. Oricum, din cate stiu, dar nu ma pricep prea tare, daca nu viziteaza copilul o perioada nu e decazuta din drepturi? Doar nu or sa tina la nesfarsit copilul asta in situatia actuala in speranta ca vine tipa sa il ceara. Cat despre starea de sanatate, cred ca sunt putini cei abandonati care au niste parinti curati, din toate punctele de vedere. Un om normal, ca noi, nu isi abandoneaza puiul asa ca din start un dubiu asupra mostenirii genetice ai oricum. dar speram toate ca dragostea poate schimba genele rele in unele bune. Daca analizele copilului sunt bune, nu te mai gandi ca mama e betiva. Bine ca nu e drogata...
Succes si sa ne spui ce ai mai facut!

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Florina,din cate stiam eu,daca copilul nu este vizitat 6 luni,este declarat abandonat.Acum inteleg ca legea abandonului s-a desfiintat si chiar si cei de la dpc sunt bulversati apropo de situatiile copiilor.Parerea mea este ca primul pas trebuie facut catre dpc-ul de care tii si ei vor stii incotro sa te indrume.Cat priveste starea de sanatate a fetitei eu zic ca nu ar trebui sa-ti faci probleme,toti acesti parinti care-i parasesc(sau ma rog,o buna parte dintre ei),au probleme de genul asta:boli venerice,alcool,droguri).Oricum,daca te hotarasti sa o iei pe micuta acasa,va trebui sa-i faci un set complet de analize si sunt posibile si testele genetice,noi am intentionat dar am renuntat pe parcurs.Am realizat ca nici pe copilul nostru natural nu l-am fi supus la asa ceva.La urma urmei,cazuri de copii cu probleme din parinti normali s-au intalnit atatea.
Eu zic ca este bine sa gandesti pozitiv,la varsta ei iti poti da deja seama despre cum s-a dezvoltat,despre cum reactioneaza si cat este de receptiva.
In momentul in care am vazut-o pe Anca am stiut ca nimeni si nimic nu-mi va mai sta in cale si ca ea va fii fetita mea.Sper ca si tu sa gandesti la fel.
Multa bafta
http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Florina
si bine ai venit printre noi.Eu cred ca cel mai bine este sa insisti si copilul sa fie declarat adoptabil prin decaderea din drepturile parintesti ale mamei.Sigur dupa 6 luni isi pierde drepturile daca nu da niciun semn cel putin acum dupa legea valabila pana in 2005.Primul pas pe care ar trebui sa-l faci este sa incepi obtinerea atestatului de familie apta pentru adoptie si asa sa urmeze toate procedurile dupa legea care este inca valabila.
Te cred ca te gandesti la faptul ca mama este o alcoolica dar eu stiu multi copii care sunt nascuti din parinti cu probleme mai grave de sanatate si care sunt perfect normali iar daca tu o urmaresti de ceva timp cred ca deja ti-ai dat seama daca ar avea vreo problema mai grava.In rest probleme de sanatate vor mai fi indiferent de unde provine ea dar cu rabdare si bunavointa toate se pot rezolva.
Oricum cum spunea si Meme poti sa iei copilul acasa si asa vei putea vedea cum se dezvolta si poti deasemenea sa ii faci ce control medical vrei tu.Noi nu ii stim parintii lui Alexandru si totusi ne-am bazat pe analizele cerute de lege obligatoriu si pe instinctul nostru si suntem multumiti.
problema care o vad eu la voi este de a reusii sa ii faceti pe cei de la Protectia Copilului sa inceapa demersurile de decadere in drepturi ale mamei si trecerea celei mici pe lista de copii adoptabil.Dupa aceea lucrurile vor merge de la sine.
Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna seara, in sfarsit am reusit si eu sa ma conectez de acasa....am avut unele probleme cu net-ul....iar ieri a fost o zic ucmplita pe care as dori sa o uit....dar inainte de toate am sa va povestesc ce am patit!!
Inainte de asta vreau Aissa sa-ti spun cautare usoara si sa aveti parte de un bebe asa cum il visati voi!!
Deci, ieri dupa cum stiti, era ultima zi din termenul pe care il daduse asistenta sociala pentru a ne suna sa vizitam niste puiutzi!!! N-am mai avut rabdare si am sunat-o eu ieri dimineata!!! Discutia a fost foarte rece si dialogul a fost cam asa: de ce m-ati sunat n-am zis ca va sun eu cand am un copil cum doriti??? (desi ieri era ultima zi ea nici nu avea de gand sa sune)...mi-a zis ca nu au copii mici disponibili inca...si ca poate dura si 2-3 luni pana sa apara...ok...zic atunci dati-mi atestatul!! Nici nu a vrut sa auda...mi-a zis ca dureaza o luna...deci doua saptamani trecusera si mai erau doua!I-am zis ca pot cauta in alta parte numai sa am atestatul...mi-a zis ca nu am rabdare deloc si ca sa astept e cel mai bine!
Am terminat discutia rece cu ea....si am inceput sa tragem sfori pe la cunostinte...eu voiam atestatul...am reusit sa ajungem la cineva de la DPC si ....stupoare....atestatul era gata semnat la dosar...iar "dragutza" noastra de asistenta nici nu s-a sinchisit sa afle acest lucru....ideea este ca am atestatul dar nu prea stiu ce sa fac cu el!!!
Noi am dori un bebe pana in maxim 4 luni... vreau sa stau cu el acasa...vreau sa-l schimb si sa-l spal si sa-l vad crescand in ochii mei!
Cei de la DPC mi-au spus ca originalul de la atestat ramane la ei...este adevarat???? eu cu ce act ma duc in alt oras daca vreau sa-l caut in alta parte????? e buna doar o copie sau o adeverinta ca avem atestatul?? legea zice ca atestatul original ramane la ei???
Nu prea stim ce sa facem? Cu cei cu care am vorbit ne-au zis ca ne pot ajuta cu copii mai mari de vreun an jumate....oare chiar nu avem alta posibilitate??? Va rog sa ne ajutati daca stiti pe cineva care ne poate indruma undeva.... este tare greu cand nu cunosti si nu are cine sa te indrume!!
Pe parcurs ce am noutati am sa va mai scriu!!! Noi suntem tare stresati si simtit ca ni se pun bete in roate...e cumplita perioada asta...dar asteptam cu sufeltul la gura momentul in care ne vom tine copilul in brate!!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput