M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

M-am hotarat...........adoptie (partea a patra) | Autor: aissa

Link direct la acest mesaj

Cum s-a ajuns la pagina 10 si am invatat deja regula, indraznesc sa deschid partea a patra eu, nu de alta, dar sa nu ne pierdem.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Hop si io!

Avem asa:
Meme, faza cu declararea abandonului dupa 6 luni s-a abrogat in august! De-aia intrebam... Oricum, multumesc de raspuns!

Liliana, ce mare a crescut David! O sa faca ravagii cand o sa fie flacau! Dar vreti sa-i schimbati prenumele?! Sau am inteles eu aiurea?!

Carmen, sa fiti sanatosi si fericiti alaturi de Otilia! Poate ne povestesti si noua cum ai reusit s-o gasesti si cum ai recunoscut-o cand ai vazut-o! Mie, cel putin, povestile astea imi incanta inima!

Minnie, bine ai venit si multa bafta! Din ce sector esti?

Oana, cand vei veni vei afla ca am nimerit la aceeasi asistenta sociala la care ati fost voi!! Incredibil, dar adevarat! Prima persoana pe care am vazut-o si cu care am stat de vorba! Noi am zos ca-i semn bun...

Hai sa va zic si despre mine: azi m-a sunat asistenta sa ma intrebe de restul de acte, daca putem merge joi dimineata la evaluarea psiho si apoi sa vina ea la noi cu ancheta sociala, imediat dupa!! Ca cica sa intram in comisie pe 5 oct! M-a luat putin prin surprindere, eram in tramvai si de emotie nici n-am putut vorbi. Am zis ca, desigur, putem, facem orice, nu?! I-am zis sotului meu sa chemam o femeie sa facem curatenie si a zis ca-s nebuna, ce curatenie mai vreau?! Dar eu asa emotii am, ca as vrea sa fie totul perfect! Si inca mai avem acte de adunat...

Intrebare: recomandarile alea trebe musai scrise de mana? Ca eu asa le-as scrie pe calculator si apoi le-as printa...!! Mi-ar fi mult mai simplu. Voi cum stiti?

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, eu am avut 2 caracterizari, una scrisa de mana si una la calculator si nu e nici o problema. Numai sa ai 2 texte diferite...

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Mai, mai, da' ne-nmultim vazand cu ochii. Bine-ati venit fetelor. Eu personal, ma bucur din suflet pentru fiecare dintre voi si uite-asa parca trec din nou prin aceleasi emotii. Daca pestisorul de aur mi-ar indeplini trei dorinte, una din ele ar fi ca fiecare copilas sa aiba o mamica iubitoare si fiecare "aspiranta la statutul de mamica" sa primeasca darul cel mai de pret, un copilas.
Minnie, multa bafta si daca ai nelamuriri, intreaba-ne.
Carmens, sper ca nu te-am "scuturat" prea tare sau daca-am facut-o sper sa fi fost cu folos. Uneori sunt mai inversunata cand discut pe subiectul asta. Hai si povesteste-ne mai multe despre Otilia, la fel ca si Rozi, mor de curiozitate si dupa ce vine acasa o sa zici ca nu mai ai timp.
Rozi, o fi un semn cu asistenta sociala, uite ce repede a mers la Oana. Lui David o sa-i schimbam prenumele pt. ca in acte il cheama Stefan, David l-am botezat noi.
Gianni, am uitat sa-ti mai spun ca dupa ce depui toate hartiile la starea civila mai ai de asteptat pt. ca ei trimit dosarul spre verificare la Directia de evidenta informatizata a persoanei sa faca si ei verificari si-abia apoi se-ntoarce din nou la starea civila.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Succes Claudia! Te astept sa imi spui cum a fost.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Draga Liliana m-ai "scuturat" in sensul bun al cuvantului, adica m-ai adus la realitate, mi-ai spulberat orice urma de indoiala din suflet.
Sa va povestesc despre Otilia.La noi totul a decurs putin mai diferit decat la celelalte fete.
Cu ajutorul unor prieteni, care au adoptat acum un an, am ajuns la o fundatie din Ardeal. Acolo ne-am intalnit cu directoarea, am avut o discutie de vreo 3 ore si am completat niste chestionare. Asta se intampla pe la sfarsitul lui iunie. La sfarsitul intrevederii a ramas ca ne contacteaza ea. Ne-a sunat abia in 7 sept iar pe 14 eram acolo.
La inceput ne-a citit din dosarul ei, ne-a spus cum o cheama, cine este mama si de ce a abandonat-o, cat a avut la nastere, cat are acum, care e starea sanatatii si multe altele iar la final ne-a aratat o fotografie si ne-a intrebat daca vrem sa o cunoastem. Sincera sa fiu am ramas putin dezamagita de cum arata Otilia in fotografie dar am avut incredere ca directoarea a facut cea mai buna alegere pentru noi si am acceptat sa o vedem. Era punctul cel mai important, vital chiar. Daca Otilia nu ne-ar fi acceptat, chiar daca noi o placeam nu ne-ar fi dat-o. Cand ne-a adus-o s-a uitat cu ochisorii ei mari la noi, curioasa, deschisa si poate putin mirata si a venit imediat in bratele mele fara urma de sfiala iar atunci cand i-am dat-o sotului sa o tina in brate a inceput sa-l mangaie usor pe fata.
Era complet diferita de ceea ce vazusem in poza, in poza mi se paruse cam grasuta cu nasul putin cam mare si cu un zambet care se intindea pe toata fata, iar Otilia era micuta si delicata, cu un nasuc ca un nasturel si un zambet de inger. Din acel moment am ramas singuri cu ea ne-am jucat apoi i-am dat sa manance si dupa vreo trei ore am culcat-o. Vreau sa va spun ca Otilia nu plange decat daca o doare ceva, e ceva grav, in rest cand ii este foame sau somn se incrunta si maraie. Atunci cand ii este somn este suficient sa o asezi pe o parte in patut isi baga degetelul in gurita si adoarme instantaneu.
Cam asa a decurs prima noastra intalnire.
Joi trebuie sa mergem la notariat sa dam o declaratie ca suntem de acord sa o adoptam, marti ne intalnim cu directoarea DPC-ului din acel oras iar miercuri intram in comisie. JOI VENIM ACASA.
Sper ca nu v-am plictisit si scuzati-mi lipsa de talent la povestit.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minnie spune:

Fetelor,va multumesc pentru primele sfaturi.Eu nu sunt din Bucuresti,asa incit am o singura DPC si voi vedea cum stau lucrurile pe aici.Deocamdata citesc doar ceea ce faceti voi,pt. ca dupa cum am scris abia maine sper sa ma intilnesc cu o a.s. de la o fundatie care se ocupa cu adoptii.Apropo,seful acestei fundatii mi-a spus clar ca legea se va inaspri mai mult pt. ad internat,sa nu-mi fac griji.Acum ca o fi ca nu o fi asa ,nu stiu ,insa el asa mi-a spus.Oare daca apelezi la o fundatie lucrurile merg altfel decat prin DPC? Va doresc o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu stiu prea multe, dar cred ca si daca apelezi la o fundatie trebuie sa treci prin "furcile" unui DPC. Eu, de exemplu, am vorbit cu o fosta colega care are o fundatie, dar si cu o doamna de la alta fundatie si amandoua mi-au zis sa le caut in momentul in care am atestatul.... asa ca, eu cred ca esti legata de DPC. In plus, toti copiii care sunt abandonati sunt pe liste la DPC-uri, nu sunt unii la fundatii si altii la DPC.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Carmen, cum de zici ca n-ai talent la povestit? Mie mi-a placut foarte mult, ati fost foarte norocosi sa gasiti asa o fetita perfecta.

Minnie, de DPC nu scapi oricat ai vrea! Cei de la fundatii te ajuta doar sa gasesti copilul, la DPC oricum trebuie sa ajungi, sa depui acte la dosar, sa intri in comisie...
Seful acelei fundatii, la care ai fost tu, nu este bine informat. Dealtfel, chiar tu poti citi noua lege a adoptiilor, care (asa cum e acum) va intra in vigoare de la anul, mai putin partea cu declararea abandonului, care deja e abrogata. Si sa stii ca modificarile sunt majore! Va dura muuuuult, mult mai mult totul si, probabil, nu se vor mai putea adopta bebelusi, ci doar copilasi mai maricei. Informeaza-te si actioneaza!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Deoarece vad ca sunt din ce in ce mai multe mesaje si vesti bune pe aici tare ma bucur.
Carmen daca ai stii ce ma bucur pentru voi si debea asteptam sa vedem cum arata Otilia .Se pare ca asa se intampla la toti cand ne vedem puiul destinat si asa ni se schimba cursul vietii.
Giannisi eu i-am preschimbat prenumele lui Alexandru( adica inca sunt actele pe rol).Dupa ce am facut tot ce ti-a spus Liliana pe noi ne-au trimis la evidenta populatiei de la noi unde s-a intocmit un dosar cu actele care ti-a spus Liliana, iar noi a trebuit sa mai dam cate o declaratie in care ne prezentam toate evenimentele cele mai importante din viata: data si locul nasterii, casatoriei, studii : unde si cand au fost facute, loc de munca anterioare si actual .Dosarul se solutioneaza la ei in timp de vreo 3 luni in care ei tot verifica ce am declarat noi.Dupa aceea trimit ei dosarul la Starea civila care ne va emite certificatul cu prenumele preschimbat.De acum asteptam si noi ca sa putem spune ca totul este terminat.Succes si voua in lupta cu birocratia.
Rozi mult succes mai departe .Totul va fi bine si speram sa ne spui si tu indata ca ai gasit copilul mult asteptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Fundatia te consiliaza in legatura cu atestatul,te ajuta sa gasesti un copil, te poate ajuta cu sfaturi privind ingrijirea copilului. Ei colaboreaza foarte mult cu DPC-ul, dar totul se face doar prin DPC.
De fapt aceasta fundatie poarta denumirea de "casa de tranzit", ei iau bebelusi de la cateva zile la 1-2 luni si-i pregatesc pentru adoptie. Ei fac tot ceea ce trebuie sa faca un asistent social, de fapt asta si sunt, dar in acelasi timp au grija ca micutii sa se dezvolte intr-un cadru cat mai bun, cat mai asemanator cu cel familial.
Acum depinde si de fundatie si de oamenii care lucreaza acolo. Noua nu ni s-a cerut nimic ( bani sau alte contributii) si atunci cand iei copilul acasa ti se dau si hainutele copilului.Daca nu vrei sa le iei aceste hainute se dau de pomana nu le folosesc la alt copil. Sunt hraniti numai cu lapte Milupa si au parte de cea mai buna ingrijire si cei mai buni medici.
Carmen

Mergi la inceput