Cum depistez ciupercile otravitoare ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, faza cu cartea am facut-o eu, si pot sa va spun ca orice ciuperca are o sora otravitoare de care se diferentiaza prea putin. Cei cu adevarat cunoscatori, poate ar reusi, dar mai bine nu va riscati. Eu mai mult de champinion de crescatorie nu am curaj sa maninc....

"Binecuvintat sa fie deci/ ca traiesc si ca ma duc spre moarte" Esenin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada00 spune:

Niciodata sa nu mai incerci cu cate 2 lingurite doar de pofta, eu nu vreau sa te sperii acuma dar de la o ciuperca care seamana bine de tot cu una comestibila si foarte buna, mare si frumoasa, de padure, simptomele apar dupa 2 saptamani dupa ce ai mancat si otrava a afectat deja toate organele, a intrat in sange si nu se mai poate face nimic nici maca r cu o transfuzie, e cea mai grava intoxicatie si se intalneste cel mai des, pentru ca seamana cu ce seamana,de la asta cred eu ca mor oamenii, ca de la altele mai scapa, si atunci au greturi, varsaturi, diaree imediat sau max intr-o zi dupa ce mananca asa ca mai ales daca nu le cunosti, nu mai mancati, mai!!!
E nasol de tot si se poate trai si fara.
Sa nu te sperii tu acuma daca zici ca erau "de balegar"a alea sunt de pe camp, nu din padure,dar si ele au frati asemanatori, dar acestia dau semnele mai rapid daca nu sunt bune.
Toate bune si multa grija pe viitor!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Andreea draga, acuma chiar ca m-ai speriat ! Eu nu auzisem pina acum de intoxicatie cu ciuperci care sa se manifeste atit de tirziu !
N-am inteles ce inseamna daca sunt de balegar? Adica e de bine sau de rau? Eu nu stiu daca asa le zice, asa le zicea mama la un moment dat ... Zici tu ca astea cresc pe cimp si ar fi mai sigure sau cum?
Ca sa fiu sigura, eu m-am uitat la vinzatoare si avea ecuson pe care scria "producator". Asta banuiesc ca inseamna crescatorie ... Oricum, noi luam de la ei de ani de zile si vin intotdeauna cu remorci din alea mari, tip aprozar, banuiesc eu ca n-au cum sa adune din padure asa ceva ...
Hai, te rog, lamureste-ma,

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada00 spune:

Nu te speria, nu asta am vrut , am vrut sa atentionez pe toata lumea, nu sa te sperii pe tine.
Daca li se spunea ca sunt de balegar, sunt de camp, de obicei cresc pe unda umbla oile ( si chiar daca semanau cu ele )si daca erau toxice dadeau deja vreun semn , asa ca poti sta linistita, dar sa nu mai mananci.
Eu cand am citit despre ele, am luat de la biblioteca judeteana carti cu poze si fara si acolo scrie fiecare cu ce seamana si daca e sora toxica atunci ce semne de intoxicatie da, sunt mai multe tipuri de intoxicatie si difera de la o grupa la alta, si sunt o gramada de grupe.
Te pup si daca mai vrei sa mai stii ceva, poti sa ma intreci.
Ai putea sa mai imi spui si daca erau cu picior mic sau mare, gros sau subtire, cu volanas sau fara, poate imi dau seama asa si te linistesc de tot. Si ce culoare aveau lamelele, erau moaro sau albe?(la plantele mari)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Pai hai sa-ti spun: cele mature (deci cele mari) au piciorul mare, mai mult subtire decit gros (diametru cam de 2 - 2,5cm la o palarie de 9 - 10 cm), volanas ... nu prea stiu ce e, dar cred ca aveau (un volanas moale la baza piciorului), lamelele maro (la cele tinere gri deschis). Eu oricum scot lamelele, nu stiu daca trebuie sau nu, dar nu-mi place cum arata.
Arata asa de cind le iau, deci nu am observat vreo diferenta.
Cum e ?

Boghi

Mergi la inceput