CIC - cine este in masura sa stabileasca suma ????

CIC - cine este in masura sa stabileasca suma ???? | Autor: AdaBB

Link direct la acest mesaj

Va cer si eu ajutorul!!! Dar as vrea un raspuns cu baze legale.
Cumnata mea a nascut pe 7 septembrie 2004;
- a fost angajata pe perioada determinata (in locul unei mamici) din 2002 -> 31.01.2004;
- apoi a avut 2 luni intrerupere;
- din 01.04.2004 este din nou angajata;
- in iunie a avut concediu medical;
- din iulie este in prenatal, iar acum a intrat in postnatal;
- termina postnatalul prin octombrie-noiembrie;
- pentru perioadele in care a lucrat are adeverinte (carte de munca nu i-au facut din diferite motive ???);
- a fost pe data de 13.sept.2004 (dupa ce a nascut), la Casa de Asigurari (pentru a-si pune o stampila pe adeverinta de salariat, pt. ca altfel cei din spitalul unde a nascut nu ii acceptau acea adeverinta) si a intrebat si de calculul CIC - daca beneficiaza de cei 6,5 mil lei. I s-a spus ca nu, pt. ca nu are 10 luni consecutive, si sa incerce la Casa de Pensii, poate gaseste acolo "ingaduinta" sa primeasca ceva bani.
Intrebare: ce trebuie sa faca in acest caz? unde sa se intereseze? nu as vrea sa o las sa se bazeze pe cei de la locul de munca pt. ca i-au facut destule magarii in perioada cat a fost insarcinata (inclusiv intreruperea aceea de 2 luni).

Va multumesc si va rog sa-mi raspundeti cat mai explicit (cu nr. legi, etc).

.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cool spune:

***Temeiul legal este Art.98 alin (4) din Legea 19/2000.
ART. 98 din Legea nr. 19/2000
(1) Asiguratii sistemului public au dreptul, in afara de pensie, la:
d) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului;
(4) Beneficiaza de drepturile prevazute la alin. (1) lit. d) asiguratii sistemului public care au realizat, in conditiile art. 37 si/sau in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 38, un stagiu de cotizare de cel putin 10 luni in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
***Deci este foarte clar ca cele 10 luni NU trebuiesc sa aiba continuitate.


!!!Surprinzator, cumnata ta are in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului un stagiu de... EXACT... 10 luni, 0 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdaBB spune:

Multumesc pt. raspuns!
Dar imi poate spune cineva cum trebuie procedat pt. a fi sigura ca va beneficia de suma maxima????
Va rog!!! astept un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

In mod normal cei de la RU ar trebui sa lamureasca aceasta problema, in caz contrar pentru informatii reale si competente se poate adresa Casei de pensii de care apartine cu domiciliul.

Mergi la inceput