HELP prolactina mare

HELP prolactina mare | Autor: ceciserban

Link direct la acest mesaj

Dragele mele am vazut pe forum multe probleme legate de acest subiect,dar pana zilele astea nu am stiut despre ce-i vorba.Acum am si eu aceasta problema cu prolactina 1700 fata de 637 limita normala la Medicover Cluj.Sunt f. speriata deoarece mi s-a comunicat ca trebuie sa fac o tomografie computerizata pt. a afla daca am sau nu un adenom hipofizar sau numai functia hipofizei este dereglata,si de aceea prolactina-i asa mare.As dori sa stiu daca cineva s-a confruntat cu problema asta si daca a fost necesara tomografia.Please astept vesti si multa sanatate pt. noi toti.
Cecilia.

cecilia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cecilia, ai dureri de cap? Cum ai ajuns sa-ti faci analiza asta?

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cecilia eu am avut prolactina 34(normala era 24), probabil difera unitatile de masura(analizele mele erau facute la medsana bucuresti)
Am luat 8 pastilute de DOSTINEX(2.800.000 lei acum un an)2 pastilute pe saptamna si la 3 sapt dupa terminarea tratamentului analiza a fost OK. Nu mi-am facut nici o tomografie sau altceva de genul asta doar un consult la endocrinolog.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Draga Cecilia,
Inainte de a face acea tomografie, ar fi bine sa-ti repeti analiza in alta parte. Eu una nu am o parere prea buna despre Medicover, am mai auzit de rezultate eronate acolo. E drept ca era vorba de Medicover Bucuresti, dar cred ca e tot aia.
Pt. prolactina mare iti recomand un tratament naturist:
"Tinctura de coada-soricelului (cate 30 de picaturi de 3 ori pe zi, diluate in 20 ml apa)" sau
"Medicamentul naturist Mastodynon (Germania), recomandat pentru mastodinie si mastopatie - se administreaza 30 de picaturi diluate in putina apa, dimineata si seara, timp de 3 luni. Dupa 6 saptamani, prolactina ajunge la limitele normale."

Aceste informatii le-am luat din Formula-As.

Si eu am luat tinctura de coada-soricelului si mi-a scazut prolactina, dar nu am avut-o asa de mare, doar un pic peste maxim.




Karina + Bogdanel

PS Arian, are dreptate, tratamentele sugerate de mine nu trebuie sa le iei fara sfatul medicului, eu cele referitoare la tinctura de coada-soricelului le-am primit de la un doctor la vremea respectiva.

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Fetelor in ce conditii se recomanda analiza asta a prolactinei? Voua cine v-a recomandat sa vi-o faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

Cecilia,

Tomografia computerizata nu este altceva decat un examen radiologic semnificativ mai "destept" decat radiografia simpla. Prin urmare atitudinea ta ar trebui sa fie cea de satisfactie referitor la faptul ca medicul ti-a indicat (corect) investigatii hi-tech, iar nu de teama sau respingere.

In privinta "terapiilor" ce ti-au fost propuse in raspunsurile anterioare, sunt ferm de parere ca ar trebui sa te gandesti de 1001 ori inainte de a le pune in practica, pt simplul motiv ca nu au absolut nici o justificare diagnostica. Chiar daca intr-un caz sau altul "a mers" un anumit medicament, aceasta nu inseamna nicidecum ca acelasi medicament va fi eficace intr-un alt caz absolut identic dpdv clinic. Cineva mult mai inspirat si mai talentat decat mine a spus, demult, ca "nu exista boli, ci bolnavi". In context, prefer sa nu comentez asupra tratamentelor sugerate de "Formula As"... din acest punct de vedere (si nu numai) cred ca mai potrivit este numele de "Formula Ass".

Urmeaza sfaturile medicilor, inclusiv investigatiile si tratamentele prescrise de ei. Trebuie sa fiu insa de acord cu opinia expusa mai sus in virtutea careia esti sfatuita sa efectuezi din nou dozarea titrului seric al prolactinei, preferabil la alt laborator (aceasta nu este nicidecum o desconsiderare a calitatii muncii celor de la Medicover-Rombel, ci un principiu general: cand ai indoieli asupra unui rezultat, refaci analiza in alt laborator).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Cecilia, o sa iti povestesc cazul meu si vezi cum te inspira. In primul rand ti-as recomanda sa repeti analiza si la alt laborator. Nu vreau sa intru in detalii aici, insa ciudat este ca la Medicover eu am avur valoare foarte mare (cca 2000) si o valoare normala la spitalul Parhon (recoltare la interval de timp foarte scurt). In orice caz primul pas a fost sa fac o radiografie craniana, se numeste "saua turceasca", care a iesit normal. Apoi am facut tomografia care a fost absolut normala. Totusi, am facut tratament cu Brocriptin (2 pe zi) timp de 2-3 luni.

Valorile foarte mari ale prolactinei sunt de multe ori cauzate de adenoame situate pe glanda hipofiza si rolul tomografiei este de a identifica aceste adenoame. O simpla radiografie poate sa iti indice ceva in neregula numai pentru adenoamele mari care dau modificari vizibile.

Insa nu e cazul sa ingrijorezi, mai ales cat tu nu ai alte simptome. Valorile mari sunt de multe ori asociate cu migrene si amenoree, ceea ce banuiesc ca nu e cazul tau.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by arian

Cecilia,

Tomografia computerizata nu este altceva decat un examen radiologic semnificativ mai "destept" decat radiografia simpla. Prin urmare atitudinea ta ar trebui sa fie cea de satisfactie referitor la faptul ca medicul ti-a indicat (corect) investigatii hi-tech, iar nu de teama sau respingere.

In privinta "terapiilor" ce ti-au fost propuse in raspunsurile anterioare, sunt ferm de parere ca ar trebui sa te gandesti de 1001 ori inainte de a le pune in practica, pt simplul motiv ca nu au absolut nici o justificare diagnostica. Chiar daca intr-un caz sau altul "a mers" un anumit medicament, aceasta nu inseamna nicidecum ca acelasi medicament va fi eficace intr-un alt caz absolut identic dpdv clinic. Cineva mult mai inspirat si mai talentat decat mine a spus, demult, ca "nu exista boli, ci bolnavi". In context, prefer sa nu comentez asupra tratamentelor sugerate de "Formula As"... din acest punct de vedere (si nu numai) cred ca mai potrivit este numele de "Formula Ass".

Urmeaza sfaturile medicilor, inclusiv investigatiile si tratamentele prescrise de ei. Trebuie sa fiu insa de acord cu opinia expusa mai sus in virtutea careia esti sfatuita sa efectuezi din nou dozarea titrului seric al prolactinei, preferabil la alt laborator (aceasta nu este nicidecum o desconsiderare a calitatii muncii celor de la Medicover-Rombel, ci un principiu general: cand ai indoieli asupra unui rezultat, refaci analiza in alt laborator).


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot inlocui examinarea directa de catre personalul medical calificat. De asemenea, ele nu reprezinta sub nici o forma o modalitate de initiere a unei relatii medic-pacient cu finalitate materiala.



Desi unele comentarii ale tale sint binevenite, imi pare rau ca in calitate de moderator, faci afirmatii gen:

"cred ca mai potrivit este numele de "Formula Ass""

Este parerea ta, dar nu trebuia sa ti-o exprimi in acest fel.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Dragele mele va multumesc mult pt. toate sfaturile date si va rog mult sa ma scuzati ca am raspuns asa de tarziu,dar cum am tinut-o tot pe la medici...Sper ca nu am creat nici un fel de polemici caci nu asta am urmarit.Fiecare suntem liberi la o opinie.
Pe scurt cuplu nostru sufera de steriliate.Sotul are oligoastenospermie severa, eu ovulez totul e ok dar am fost trimisa sa fac si aceste dozari hormonale si culmea ironiei prolactina mare,dar eu nu am probleme de menstruatie[doar sind.premenstrual] si ovulez normal,iar la sot analizele hormonale,urologice etc. ies ok dar spermograma dezastru.
Intre timp am ajuns la endocrinolog caci a fost in concediu si medicul de fam. a zis sa nu fac nimic radilogic pana nu ma vede endocrinologul.Acesta a zis ca nu-i nevoie de radiografie etc. doar sa refac analizele peste 2luni si daca nu scade atunci se fac investigatii amanuntite.Am primit dostinex si de luni incep tratamentul,sper sa fie de bine,caci sunt cu moralul cam la pamant si deja ma cam gandesc sa infiez un copil,caci nu cred ca avem sanse nici la vitro si e si f. scump.
Sper ca nu am plictisit pe nimeni,dar as dori sa mai zic ceva.Eu cred totusi ca la unii oamenii medicina naturista poate face minuni,mai ales ca in cazul sotului meu cea traditionala ne-a dus la dezastru,caci fara tratamentele lor a avut 17milioane spermatozoizi si acum la un an dupa tratamente cu testosteron are 4,5milioane la un laborator si 1milion la altul.La 17 aveam sanse si cu inseminare iar acum cred ca nici la vitro.Va pup multa sanatate si s-auzim numai de bine.Cecilia

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Cecilia, nu vreau sa iti dau sperante desarte, insa iti spun ca EXACT asa am patit si eu. Am facut tratamentul cu Brocriptin degeaba! La un moment dat endocrinologul mi-a intrerupt tratamentul. Un medic ginecolog de la Medicover m-a anuntat ca nu pot avea copil. La 2 luni dupa s-a produs minunea! Daca problema este a ambilor parteneri, e normal sa cautati solutii. Daca insa crezi ca e o problema a ta legata de prolactina, tind sa spun ca ai putea sa te inseli. Ok, nu vrei radiografie si nici tomografie. Macar repeta analiza in ALTA PARTE decat la Medicover. Eu am ajuns la Parhon la Prof Coculescu, tot asa cu valoare enorma la prolactina si ovulatie normala. Mi-a spus ca exista extrem (dar EXTEM!) de rar cazuri in care prolactina mare nu blocheaza oculatia - se numeste hiperprolactinemie fara efecte biologice. Eu aveam valoare 2000 si mi s-a spus ca la asemenea valoare nu ar fi trebuit sa vad menstruatia de ani de zile. Asadar, sfatul meu ar fi sa repeti analiza in alta parte, si sa te linistesti. Stresul si obsesia de a face un copil a fost ceea ce a amanat venirea bebelusei noastre timp de 8 luni si nicicum prolactina mea mare!

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Draga Roxana deja am cumparat medicamentele si o sa incep tratamentul de luni.Oricum dupa 2luni voi repeta analizele si voi vedea ce va fi.Sper sa revina la normal si sa-mi mai treaca stresul,caci ai dreptate cu cat vrei si te agiti mai mult parca nu iese.Caci numa voia Domnului e sfanta.Degeaba ne dorim noi acum daca Dumnezeu crede ca nu a sosit inca momentul.
Multa sanatate,fericire si iti doresc tie si familiei tale,
Cecilia.

cecilia

Mergi la inceput