o gamalie putin grabita...

o gamalie putin grabita... | Autor: iuliana c

Link direct la acest mesaj

Astazi,vineri, am fost la control si eram nerabdatori sa ne spuna daca mai avem mult de asteptat pe Rares,ca mi-am cap pierdut
rabdarea... ne spune ca sta bine in burtica si ca nu avem de ce sa ne grabim.Plecam impacati cu gandul si convinsi ca mai trebuie sa asteptam marele eveniment vreo 2 saptamani.
Seara ne ducem in vizita la Laura care era cu in burtica,unde mancam o budinca buna-buna(de altfel noi glumim si acum si spunem ca toate de la budinca Laurei mi s-au tras ).Toate bune si frumoase ,cu exceptia unei stari de iritatie pe care nu pot sa mi-o explic nici azi.
E, pe la ora 5 dimineata incepe sa ma doara burtica si asa putin spatele.Ce zic? Rares isi schimba pozitia.Bine ,bine isi schimba pozitia,dar tine cam mult si cam regulat.Dan si eu ma tot zvarcolesc prin pat cand intr-o parte cand pe alta,poate ma mai lasa durerea de burtica.Si din cand in cand mai trag un ochi si la ceas sa vad cam la cat timp ma doare.Ba la 4 minute,ba parca la 5 minute,nu sunt sigura...
Si uite asa pana pe la ora 8 cand am trezit pe toata lumea,ca pe mine ma doare burtica si ca parca nu am mai avut asa dureri(care de altfel erau mai mult decat suportabile) ,dar erau asa ciudate ca imi era mai mult frica.Intre contractii parca nu aveam
nimic puteam sa vorbesc sa cand ma apuca durerea intram in transa puteai sa imi zici orice ca eu nu puteam sa raspund eram imi consumam toata energia si atentia spre burtica. Intru pe forum spun in doua vorbe fetelor din ca se intampla ceva pe la mine in burtica.Pe la ora 9 am doc. si i-am spus ce si cum .S-a nimerit sa fie la clinica particulara si ne-a spus ca daca ne grabim o mai gasim si ma controleaza.Intr-un suflet am plecat pe jos pana in capatul strazii de unde am luat un taxi. Cand am ajuns si am vrut sa ma dau jos din masina m-a apucat inca o contractie de am ramas cu un picior pe astfalt si cu unul in taxi de se uita la mine si nu pricepea,dar el era ultimul lucru la care ma gandeam. La doctor am asteptat ceva, timp in care nu imi gaseam locul nici pe scaun nici in picioare.Intr-un final am intrat in cabinet impreuna cu Dan,bine inteles, si verdictul este :bilet de internare.Aveam ceva dilatatie,parca in jur de 2.
E, parca nu mi se intampla mie.Ne urcam in taxi cu gandul sa ma duca Dan la spital si pe urma sa imi aduca el bagajul de acasa.Acolo
ma controleaza un de doc.cel care era de garda,care nu imi zice mai nimic,dar nu il bag in seama ,doc mea suna-se intre timp si spusese ca o sa vin .Imi face o injectie in urma careia ori ma apuca dureri mai mari(travaliu) ori imi trec de tot.Ma pune si la monitor si imi spune ca am ceva contractii ,dar mici.Dupa ceva timp parca ma mai linistesc,dar tot mai simteam ceva suficient cat sa nu pot sa dorm(nu dormisem toata noaptea)Cand a venit Dan cu bagajul eu ii tot spuneam sa nu il mai desfaca ca eu vin acasa ca a fost o pacaleala totul si ca uite ma mai doare doar putin.
Din cand in cand mai venea cate o asistenta la mine si se uita ,imi punea mana pe burtica cand aveam contractii si ma intreba unde ma doare. Spunea ca eu nu am contractii pt ca alea dor in abdomenul superior nu asa jos cum simteam eu si ce am eu sunt asa pregatitoare.Inainte sa se schimbe tura a mai venit la mine sa ma intrebe daca este mai rau ca sa ma controleze.Eu, fata cuminte am zis ca nu este nevoie ca nu ma doare mai rau,mie imi era ca ma fac de ras ca sunt bolnavul inchipuit,si am ramas in continuare in pat.Dan a plecat sa imi aduca ceva de mancare,dar degeaba ca nu am putut manca nimic.Cum treaba nu a mai evoluat in nici un fel el a plecat acasa .
La un moment dat a inceput sa mi se faca greata asa ca m-am dat jos din pat si m-am dus sa ma vada careva .Ma urca pe masa si imi spune ca sunt dilatata 4-4.5 si ca eu nasc azi. Imi i-au ceva din bagaje si ma mut intr-o alta sala ,in cea de nasteri.Acolo il sun pe Dan sa vina ca o sa nasc dar sa nu se grabeasca ca pe la 23 o sa nasc si ca mai este timp.Cei de la spital au sunat si doc mea sa vina .Eu intre timp patrulam singura prin camera si in timpul contractiei ma faceam covrig. Cand a ajuns Dan eu tocmai ma schimonoseam in timpul unei contractii.
Doc a sosit mi-a rupt membranele (nu a durut de loc) si m-au pus iar la monitor si asistentele o tineau una si buna ca nu sunt contractii serioase.Eu si mai speriata la gandul ca nu o sa fac fata durerii,daca astea care nu sunt serioase dor asa, ce ma fac cand ma apuca alea mai rele?Curelele de la monitor ma deranjeau...Au adus o perfuzie pe care sa mi-o puna pt a-mi provoca dilatatie mai repede pt. a nu dura travaliu toata noaptea.Intre timp aveam dureri mai mari il strangeam pe Dan de mana (ce m-asi fi facut fara el?!) si moasa imi spunea cum sa respir.La inceput nu prea puteam sa fac cum zicea ea ,dar repede mi-am invatat lectia,Dan a inceput sa respire asa adanc ca sa ma ajute,ca eu eramputin de durere.Si tocmai cand se pregateau sa imi puna perfuzia vine doc si se uita si anunta ca sunt dilatata 9.5-10 . Ma dau jos din pat si ma ajuta sa ma urc pe masa de nasteri .In jurul meu asistente,infirmiere,moasa ,doctorita...Dan nu a stat chiar langa mine dar a fost in aceiasi camera si a auzit tot.
Dupa ce m-am dilata complet burtica nu ma mai durea iar pe masa trebuia doar sa imping.Momentul in care a iesit Rares si pe care l-a auzit si Dan este cel care mi-a ramas intiparit in memorie.Apoi cat m-a cusut doc eu m-am uitat la mica minune pe care am pupat-o pe amandoi obrajorii cand mi-au pus-o in brate si i-am spus:"tu erai in burtica si ma loveai cu piciorusele?".
Rares s-a nascut la ora 21.35 cu 2,900 gr. si 48 cm. cu scorul Apgar 9-10( circulara) si este mogaldeata care ne umple inimile de fericire si ne lumineaza fiecare zi cu zambetul si ganguritul lui.

Iuliana & Rares(12iunie)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Sa fie intr-un ceas bun. Sanatate multa puiutului, sa fie un mancacios, cacacios si somnoros.
Se pare ca afirmatia cum ca copilul vine cand nu te astepti e pe cat se poate de adevarata. Valabila si pentru concepere si pentru nastere.
Pupicei pe varful nasucului,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Sa va traiasca Raresh cel scump si sa fitzi fericiti cu totii! mi-a placut povestea

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Doamne ce minune! Eu nu stiu cum este sa-ti vezi copilul imediat dupa nastere.....
Sa-ti traiasca voinicul! Sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Iuliana ce frumos ai povestit.Rares sa traiasca si voi sa fiti niste parinti mandrii si fericiti.

Poze cu Ayu - si - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632" target="_blank"> Povestea nasterii

Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Sanatate si noroc micutzului Rares. Sa fiti fericiti!




Costina & bebe din burtica
DPN 23 martie
Dr.Puia, Giulesti

_
Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Frumos ai povestit, Iuliana ! Sa va traiasca si sa va incante mereu, micutul Rares !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Multa sanatate , un copil sanatos si fericit!!!!

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Iuliana mi-au da lacrimile. Sa fii intotdeauna o mamica fericita si mandra ca acum! Sa creasca mare si sa fie fericit!...si dulce ca de la budunca i s-a tras, nu?;-)

Pupic

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

[flo] pentru tine, Iuliana!!! Sa va traiasca piticotul!!!

Claudia si Raul(01.04.2004)

Poze familie
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Pagina personala DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

super poveste sa fiti toti trei sanatosi si voinici mi am amintit si eu povestea mea de nastere o sa incerc so scriu si eu

va pupam laureta si inisa ana-maria

Mergi la inceput