Buni Nu, Tata Nu, ce sa fac?

Buni Nu, Tata Nu, ce sa fac? | Autor: AlbaIulia

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

Fetitza mea de 2 ani si 3 luni trece printr-o faza negativista in sensul ca daca apar eu in campul ei vizual reneaga persoana cu care e in acel moment spunand Buni Nuuuu sau Tata Nuuuu, fuge si ma prinde de picior si nu ma mai lasa.

Asta se intimpla continuu si oriunde, acasa, in parc de fatza cu lumea, etc. Soacra mea le ia foarte rau aceste stari, se supara rau de tot, tzipa la cea mica ceea ce o indarjeste pe cea mica sa planga si sa ma stranga si mai tare. Ieri de ex. venind seara de la servici ne-am oprit in parc unde soacra o dadea in leagan pe cea mica. De cum ne-a vazut ca intram in parc, Lorelei a inceput sa strige: Mama, mama mea! iar cand ne-am apropiat de ele i-a zis soacrei: Tu Nu, Mama sa impinga! Ce sa va mai spun, soacra s-a suparat foc, a plecat din parc si a luat-o spre casa. In masina in drum spre casa o tot certa pe cea mica si se lua de ea, iar cea mica plangea si spunea: Buni nu, mama, mama mea!

Ajunsi acasa soacra s-a inchis in camera ei de unde nu a mai iesit toata seara. Atunci cum il vedea pe taica-su cea mica zicea: Tata nu! Prin urmare, s-a pitit si taica-su in birou si a citit o carte toata seara de nici nu s-a mai aratat la fatza. Cea mica nici nu este foarte atasata de taica-su, nu mananca de la el (de fapt tata nu i-a dat niciodata de mancare iar acum il refuza).

Ce ma sfatuitzi sa fac, fetelor, atmosfera a fost foarte incarcata toata seara, parerea mea e ca cei doi se supara cam aiurea pe un copil de doi ani. Am incercat sa stau de vorba cu cea mica si sa-i explic ca bunica sta toata ziua si are grija de ea, ca o iubeste, etc, ca tata e tata ei care o iubeste si ca nu trebuie sa se poarte in acest fel, i-am vorbit 20 min. si tot eu am auzit, Lorelei ma aproba dar la sfarsit ce credeti: Buni NU, Tata NU!

Ati patit vreuna asa ceva, ce ma sfatuitzi sa fac?

AlbaIulia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Stai de vorba cu adultii, nu cu copilul! E adevarat ca nu e tocmai placut sentimentul cand te respinge un copil dar de aici si pana a tranti, bufni, certa copilul, e caleeee lunga. Eu sunt persoana non grata la noi in casa, fiul meu preferandu-l de departe pe tatal sau. In nemernicia mea insa uneori ma bucur ca lucrurile stau asa, caci am mai multa libertate de miscare si nu trebuie sa creez cine stie ce diversiuni pentru a iesi in liniste din casa.
In concluzie, vorbeste cu sotul si soacra ta caci cei ce trebuie sa-si cenzureze reactiile sunt ei si nu cea mica.

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Eu cred ca cei doi adulti reactioneaza exagerat. E normal ca un copil de 2 ani sa o vrea pe mama lui atunci cand vine de la serviciu, doar ii duce lipsa in timpul zilei.

Teodora inca de la 2 saptamani urla cand o lua tac-su in brate s-o linisteasca, iar la mine tacea instantaneu. Si acum face la fel, sta calare pe mine cand vin acasa si nu mai baga in seama pe nimeni.
Iar cand fetele sunt in parc si ma vad venind cu masina, striga de se-aude in tot cartierul: "mamaaaaaaa! a venit mamaaaaaaa!" si sar in bratele mele, de parca nu m-ar fi vazut de un an.

Trebuie sa vorbesti cu cei doi si sa le explici ca nu trebuie sa se puna la mintea copilului si sa zica mersi ca scapa de ingrijirea ei dupa ce vii tu acasa.
Si sa mai vorbesti si cu copilul si sa-i explici ca atitudinea ei ii supara pe cei mari, dar trebuie s-o prinzi intr-un moment cand e dispusa sa te asculte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Initial creeata de AlbaIulia

Fetelor,

Soacra mea le ia foarte rau aceste stari, se supara rau de tot, tzipa la cea mica ceea ce o indarjeste pe cea mica sa planga si sa ma stranga si mai tare. In masina in drum spre casa o tot certa pe cea mica si se lua de ea, iar cea mica plangea si spunea: Buni nu, mama, mama mea!

Ajunsi acasa soacra s-a inchis in camera ei de unde nu a mai iesit toata seara. Atunci cum il vedea pe taica-su cea mica zicea: Tata nu!

Prin urmare, s-a pitit si taica-su in birou si a citit o carte toata seara de nici nu s-a mai aratat la fatza. Cea mica nici nu este foarte atasata de taica-su, nu mananca de la el (de fapt tata nu i-a dat niciodata de mancare iar acum il refuza).


AlbaIulia



Copiii la 2 ani au perioada lui "NU". Orice le-ai spune raspunsul e "NU" si "nu, si nu, si nu":-)))
Dar, sa ma scuzi, soacra ta se comporta de parca ar avea si ea 2 ani si i-a luat alta fetitza jucaria Cum sa se supere si sa se inkida in camera???!!! Asta e o atitudine total puerila. Eu nu mi-as lasa copilul cu ea. Pai daca la nervi il "arde" pe copil (in copilul meu nu da nimeni! clar? !!! :-))))), poi daca la nervi pleaka in alta camera si lasa copilul nesupravegheat??? Si-apoi daca a crescut copil stie ce-i aia perioada lui "nu" si chiar daca nu stie unde-i bunica aia din povesti buna si blinda care citeste basme la gura sobei? Sa ma scuzi da' ingrijorata tre sa fii e atitudinea soacrei si a sotzului. Si cum adica nu i-a dat niciodata de mincare? Da' nu e si copilul lui, nu traiti in aceeasi casa??? Eu zic sa pui piciorul in prag si sa le dai cite-o trebusoara cu copilul fiecaruia dintre ei...soacra s-o skimbe, tatikul s-o hraneasca etc... Si mami sa mearga si la magazin singura, la coafor, la epilat etc!
(oricum la 2 ani toti copiii il iau pe NU in brate asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji, asa zice la carte. grijile sa ti le faci pentru ceilalti doi maturi de linga tine care se poarta ca niste copiii:-))) Acadele virtuale pentru cei trei copilasi ai tai *************)

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Se supara prosteste cei doi. A mea la 1' luni daca sta cu buni toata ziua cand vin eu. Nu zice buni, nu dar o ignora total, vrea la mine, sa pape cu mine, sa se joace cu mine. Raman doar eu cu ea si 'otul pleaca o saptamana, vrea numai la el eu nu mai sunt buna nici sa o scot afara.

Dar noi radem si nu ii facem neaparat pe plac. Cred ca daca ne-ar simti revoltandu-ne si suparandu-ne s-ar incapatzna in a refuza pe cel suparat.

Cat despre sotz si pui e aiurea ca nu se ocupa de ea. O legatura afectiva asa se face, facand mici lucruri impreuna. Mai trimite-i impreuna in parc, lasa-i sa se joace, dar pune-l si sa-i dea de mancare sa-i faca baita. Probabil soacra ta se ocupa de cea mica si tatal nu sta cu fetita ca sa nu se oboseasca.... e protector dar prost.. il fereste de o relatie cu propriul copil.

Razi de ei si explica-le ca n-au simtul umorului. Sa se bucure ca au o clipa de ragaz si ca cea mica a gasit pe cineva proaspat la pus la joaca si treaba. Si apoi se plictiseste si de tine si cauta altceva.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Initial creeata de AlbaIulia

Fetelor,

Soacra mea le ia foarte rau aceste stari, se supara rau de tot, tzipa la cea mica ceea ce o indarjeste pe cea mica sa planga si sa ma stranga si mai tare.

Tu Nu, Mama sa impinga! Ce sa va mai spun, soacra s-a suparat foc, a plecat din parc si a luat-o spre casa. In masina in drum spre casa o tot certa pe cea mica si se lua de ea, iar cea mica plangea si spunea: Buni nu, mama, mama mea!

Ajunsi acasa soacra s-a inchis in camera ei de unde nu a mai iesit toata seara. Atunci cum il vedea pe taica-su cea mica zicea: Tata nu! Prin urmare, s-a pitit si taica-su in birou si a citit o carte toata seara de nici nu s-a mai aratat la fatza. Cea mica nici nu este foarte atasata de taica-su, nu mananca de la el (de fapt tata nu i-a dat niciodata de mancare iar acum il refuza).

AlbaIulia



Da' sensibila soacra mai ai! Mare suferinta pe capul ei! In locul tau nu i-as permite sa tipe la copil si nici sa faca scene. Maine-poimaine, frustrata fiind, o mai si bate, mai stii? Daca nu simti ca se schimba (de soacra vorbesc), sa fiu in locul tau, as mai rari relatiile. La anii si (experienta?) ei ar trebui sa se controleze si sa judece altfel lucrurile. Incearca sa-i explici ce se intampla de fapt cu copilul, ca e perfect normal sa prefere compania ta de care e lipsita o mare parte din zi. E prea mica sa o considere nerecunoscatoare!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

"Ieri de ex. venind seara de la servici...."
Daca tu vii tarziu de la servici si restul timpului si-l petrece cu binica sau tatal,cand vii tu te prefera pe tine pt ca poate ti-a simtit lipsa cat timp ai fost plecata.Incearca sa le explici asta bunicii si tatalui.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlbaIulia spune:

Fetelor,

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri,m-am mai linistit, stiti si voi cum e cand totzi in casa sint cu fundul in sus zau ca nu mai stii ce sa faci.

M-am distrat copios de raspunsurile voastre, asa-i am o soacra mai mult decat 'sensibila', dar voi nu stitzi ca ea a fost la viatza ei invatatoare hi, hi, hi, acu' ce mai zicetzi?

Va pupicesc mult pe toate si va doresc sanatate

AlbaIulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Matei al meu(2 ani si 2 luni) se comporta la fel. Cand sunt cu el, vrea doar ca eu sa-i dau apa; Doamne fereste sa-i dea taica-su, se pune pe un plans si-l refuza fara drept de apel. Probabil e foarte frustrant sa te refuze un Bb pe care tu il iubesti din tot sufletul, dar zic eu ca ar trebui sa inteleaga si soacra ta si sotul, ca e varsta lui NU.
Pupici si sanatate multa,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Copiii trec prin fazele asta ciclic. Si la noi e faza cu ba vreau pe mami, ba vreau pe daddy. Ba tataaaaaiiiiaaaaa, ba maaaaaaamaaaia!

Sotul cred ca reactoneaza din comoditate si soacra chiar nu are motiv sa se supere. Normal ca daca nu te-a vazut toata ziua va casuna pe tine, esti proaspata si esti MAMA! Propun un time-out pentru soacra

Sotul ar trebui sa-si scoata nasul afara si sa se ocupe de gamalia mica pentru ca va rata momente unice de conectie cu propriul copil.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by AlbaIulia

Fetelor,


M-am distrat copios de raspunsurile voastre, asa-i am o soacra mai mult decat 'sensibila', dar voi nu stitzi ca ea a fost la viatza ei invatatoare hi, hi, hi, acu' ce mai zicetzi?

AlbaIulia



adevaru' e ca are un simtz pedagogic de invidiat


"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput