Parul vopsit in timpul sarcinii

Parul vopsit in timpul sarcinii | Autor: anky

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor am si eu o intrebare.Ce parere aveti?.Este bine sa ne vopsim parul in timpul sarcinii sau sa folosim un sampon colorant?
O zi buna!

Anca siBianca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonnete spune:

Buna !!! eu sunt blonda si deja mi-au crescut radacinile, sunt nevopsita de aproape 2 luni, dar cred ca pana la 4-5 luni de sarcina ,adica inca vreo 2-3 de acum incolo nu ma vopsesc.Sincer nu cred ca ex. nici o leg intre cap si uter dar de ce sa risc? cica ar afecta vederea puiului
PUPICI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

anky, vopseste-te linisita, n-a reusit nimeni sa demonstreze ca vopsitu lar dauna bebelusului, desi s-au facu tceva studii pe tema asta. Ai grija numai sa te vopsesti intr-o camera bine aerisita (astfel incat sa eviti inhalarea vaporilor de amoniac), de preferat afara in aer liber.

chestia cu "nu va vopsiti" vine din partea mamicilor prea panicoase care tind sa creada ca orice lucru dauneaza lui bebe sua din partea unor medici care stiu ca prin raspunsul dat sunt in asentimentul pacientelor. Sunt sute de mamici care au continuat sa se vopseasca pe perioada sarcinii si n-au patit nimic.

Daca te simti mai confortabil psihic sa nu te vopsesti, atunci evita sa te vopsesti si gata.
Eu nu m-am vopsit pana in luna a 6-a, dar din lipsa de interes, nu de teama efectelor. Nu mi-a ars de vopsit, tot amanam la nesfarsit momentul, pana s-a gasit cineva bine-voitor sa ma vopseasca (inainte de sarcina ma faceam singura).

in sapt. 33, DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Try,am folosit un sampon colorant fara amoniac,oricum este mai slab.Sper sa fie ok.
O zi buna!

Anca si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela20 spune:

La prima sarcina m-am vopsit linistita pana prin luna a 6-a, pana s-a gasit cineva care sa ma panicheze, sa-mi spuna ca face rau bebelusului samd. L-am intrebat pe medicul meu si mi-a spus ca nimic nu e demonstrat, dar ca e mai bine sa evit. Asa ca, atunci cand am nascut aveam parul jumatate castaniu, jumatate blond de aveam oroare sa ma uit in oglinda.Si acum, cand imi vad pozele de la maternitate cu parul ala baltat, neingrijit, ma gandesc ce va spune puiul meu despre mama lui. Acum, la a doua sarcina mi-am propus sa nu mai dau importanta la toate zvonurile, si mai presus de toate, sa ma ingrijesc, sa fiu o mamica frumoasa!
Sarcina usoara tuturor. Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Eu una sunt proaspat vopsita si suvitata...si mult mai draguta!
Mi-am intrebat medicul inainte de a face aceasta operatiune...Mi-a zis ca daca pe cutie nu scrie "interzis in sarcina" sa ma vopsesc linistita.
Si pana una alta "nu suntem bolnave" si chiar si in aceasta perioada tb sa fim frumusele...

pupici

simona, 19+ sapt.
dr. Radoi, Municipal, CEZARIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Varianta cu suvitele este o idee buna pentru cele care vor sa evite vopsirea totala si in felu lasta se evita si "jumatate castaniu, jumatate saten" cum povestea cienva mai sus.
La suvite, vopseau nu mai atinge pielea capului...dar macar puteti rezolva problema de frumusete care va macina...

in sapt. 33, DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Originally posted by try

anky, vopseste-te linisita, n-a reusit nimeni sa demonstreze ca vopsitu lar dauna bebelusului,


Dar nici nu s-a demonstrat ca vopselele de par nu ar avea efect teratogen asupra fatului, mai ales in primul trimestru de sarcina. Mie ginecologul mi-a spus sa ma potolesc. Si asa am facut. Sarcina m-a facut destul de frumoasa ca sa nu mai imi mdoresc sa imi schim loock-ul, si sa pun siguranta copilului inaintea fitzelor(mele).
Poate sunt o mamica panicoasa. Si fiecare face ce vrea pana la urma.



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Din cate stiu subiectul acesta s-a mai discutat... cauta in arhiva.
In tot cazul ... demonstrat sau nu.... in primul trimestru incearca sa eviti ...
Eu m-am vopsit prima oara in luna a 4a si o mai fac si azi dupa-amiaza (sic!) :)
Sanatate!

Denisa si bebica din burtica - 29 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaP spune:

La prima sarcina mereu mergeam la medicul ginecolog cu listuta de intrebari. Tot timpul o amuza cand la sf. controlului scoteam listuta si incepeam: este bine sa ..? sau pot sa ..?. Una din intrebari a fost chiar asta (nu ca eu as fi o impatimita a vopsitului - am 27 de ani si cred ca m-am vopsi de 4 ori cel mult), dar nu mai stiu de ce am pus-o, cet este ca dr. a inceput sa rada si a zis ca pot sa ma vopsesc linistita. Asa ca tu decizi . Sarcina usoara in continuare.
Diana23sapt&Alexa1an si 1luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

vopsti-va fara grija...simtiti-va bine...si eu m-am vopsit pe perioada graviditatii!!!

Claudia si Raul(01.04.2004)

Poze familie
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Pagina personala DC

Mergi la inceput