Esti insarcinata? Foloseste noul calculator (avansat si mai exact) al datei probabile a nasterii (DPN). Apasa aici!

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Cand se simt primele miscari ale bebelusului

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

suzycatBB
suzycatBB

Romania
Bucuresti

30 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite suzycatBB un Mesaj Privat

Cand se simt primele miscari ale bebelusului

Eu sunt insarcinata in 15 saptamani si mi se pare, dar destul de rar ca simt miscarile lui ala micu, nu sunt inca sigura. Este normal acum sau se simt mai tarziu? Asrept pareri.

Lili Rosca
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
rachel owen
rachel owen

Donator desprecopii.com
 Romania,
1958 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luirachel owen Adauga semn de carte la raspuns Trimite rachel owen un Mesaj Privat
Daca nu le confunzi cu miscarea gazelor atat de intalnite in sarcina prin intestine, se simt cam asa, ca niste falfairi (parca ar fi niste aripioare de fluturas) dar mai mult pe interiorul uterului le simti, decat la mana. Cel mai bine sa simt cand stai pe spate, mai ales seara, si dupa ce mananci la cina si ceva dulce.
Se poate sa il simti pe bebe, inca de pe acum, mai ales daca esti mai slabuta, si uterul e destul de aproape de exterior.
Oricum, desi stiu ce emotii iti dau acele stari si acele intrebari, stai linistita si rabdatoare ca va veni si ziua cand vei primi adevarata shuturi in burtica de te saturi.
Te pup si sarcina usoara iti doresc!

„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”
Mergi la inceput
suzycatBB
suzycatBB

Romania, Bucuresti
30 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite suzycatBB un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de suzycatBB

Eu sunt insarcinata in 15 saptamani si mi se pare, dar destul de rar ca simt miscarile lui ala micu, nu sunt inca sigura. Este normal acum sau se simt mai tarziu? Asrept pareri.

Mergi la inceput
lorena_andreianu
lorena_andreianu

France, Jouy
1402 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lorena_andreianu Adauga semn de carte la raspuns Trimite lorena_andreianu un Mesaj Privat
Lili, cum zice si Rachel depinde de fiecare cand il simte pe bebe. Se zice ca la prima sarcina il simti mai tarziu...

Eu, l-am simtit insa de pe la 15 saptamani... intai ca niste balonase care se spargeau (efectul bulelor de apa minerala care urca pe pahar), apoi dintr-o data mi-a tras un sut si am stiut ca el e, nu altceva.

Profita de aceasta perioada cat mai mult. Un bebe sanatos si cuminte.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud
Mergi la inceput
anky
anky

Donator desprecopii.com
 Netherlands, somewhere anywhere
3679 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Eu l-am simtit de pe la 17 saptamini.Sarcina usoara iti doresc in continuare.
Mergi la inceput
cybip
cybip

Romania,
327 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicybip Adauga semn de carte la raspuns Trimite cybip un Mesaj Privat
Am gasit intr-o carte ca in mod normal miscarile bb-ului incep a fi simtite in sapatamana 16,el fiind foarte activ si miscandu-se viguros in uter pentru ca are suficient spatiu acum.Deci eu zic ca e ok, nu-ti face probleme.Eu le-am simtit pentru prima data dupa saptamana 25. Si am crezut ca am probleme cu stomacul.M-am prins cam la o saptamana dupa ce mi-a zis doctorul ca ce simt eu sunt miscarile bebelusului si nu gaze la stomac. Se simt foarte placut, sunt ca niste atingeri usoare, ca bataia din aripi a unui fluturas...insa mai tarziu sa vezi box de performanta!
Iti doresc sarcina usoara.
Mergi la inceput
corneliaa
corneliaa

USA, Brasov->Craiova->Chicago
1164 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui corneliaa  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui corneliaa  Trimite mesaj yahoo luicorneliaa Adauga semn de carte la raspuns Trimite corneliaa un Mesaj Privat
Mie doctorul mi-a spus cam asa: sunt mamici care sunt foarte atente la fiecare zvacnire de muschi sau balon de gaz din stomac, acest tip de mamici pot simti foarte devreme miscarile bebelului (eu tot la 15 saptamani l-am simtit), iar alte mamici mai active, preocupate de altceva decat de sarcina....il simt mai tarziu deoarece nu sunt foarte atente la fiecare...."sughit".
Si tare mare deptate avea....eu urmaream in fiecare seara cu sufletul la gura fiece simtom. Asa l-am simtit. Intinsa pe spate in pat. De atunci il simt aproape mereu chiar si ziua in autobuz, sau pe starada. M-am obisnuit cu genul de miscare...devine inconfundabil.
O verisoara de-a sotului meu....care lucreaza din greu nu l-a simtit decat la 7 luni cand a inceput sa-i traga suturi zdravene, asta pentru ca nu avea timp de analizat.

Deci....it's posible!!!!
(20 sapt.)

Cornelia si bebe-strumf
http://community.webshots.com/user/corneliaa100
Mergi la inceput
Davina
Davina

USA,
1053 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Davina un Mesaj Privat
Eu le-am simtit din saptamina a 16 .Sanatate multa si o nastere usoara .
Mergi la inceput
try
try

Donator desprecopii.com
 Canada
4946 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite try un Mesaj Privat
Suzy, eu am simtit primele miscari la 13 sapt. Erau ca zbaterile din aripi ale unui fluturas prins in pumni sau ca o zbatere de muschi (asa cum simtitm prin alte parti ale corpului, pe picioare, la pleoape). Ca un fel de tremurat de muschi. Scurt, o secunda maxim 2. Am simtit asta timp de o sapt., apoi... pauza. N-am mai simtit pana i nsapt. 16 cand genul de miscari s-a schimbat. Din sapt. 16 am inceput sa simt bulele de care spuneau fetele sau pulsurile, cu mle mai numeam eu. Miscari simple, scurte si discrete care puteau fi usor cnfundate cu gazele intestinale.

Iar acum, sa te tii, imi fuge burta in tote directiile.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
in sapt. 33, DNP 31 oct.
Mergi la inceput
anne-marry
anne-marry

Romania, babeniVALCEA
1411 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luianne-marry Adauga semn de carte la raspuns Trimite anne-marry un Mesaj Privat
pui eu le-am simtit prima data cand eram in spital, si stiu sigur ca bebe a fost, si anume in saptamana a 14a...a fost o senzatie fffff puternica, in partea stanga a burticii ca un muschi care se zbate....si la mana s-a simtit ca o unduire de val...

de atunci, am simtit mai rar miscarile lui apoi zilnic insa cate putin, apoi din ce in ce mai mult, zilnic, asa incat, acum, fiind in luna a 7a,. le simt...destul de puternic si ...da..un se incurca..insa alte fete ma linistesc spunand ca o sa dea si mai tare, sa nu imi fac griji ...oricum ar fi, este un sentiment unic, si...minunat.

multa santate tie si puiului tau si o srcina usoara si nasterea....la fel...

anne-marry 26 sapt DPN 21 Dec.
http://photos.yahoo.com/aniuta22111980
NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA
Mergi la inceput
maria m m
maria m m

Romania, Oradea
1595 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria m m un Mesaj Privat
Si eu le-am simtit tot prin luna a patra.

Sanatate multa si bb sanatos

[b][font=Comic Sans MS][b]maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com