creme anticelulitice si antivergeturi

creme anticelulitice si antivergeturi | Autor: simonnete

Link direct la acest mesaj

salut fetelor ! eu sunt mai mica ,am doar 8 sapt de sarcina (si este prima) si vreau sa va intreb de cand trebuie sa incep sa folosesc crema (anticelulitica,antivergeturi,sau normala?) si de cate ori pe zi? Voi ce-mi recomandati? Voi ce folositi?
VA PUP DULCE! AVETI GRIJA DE VOI SI DE BUTICI!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ubitata spune:

eu stiu ca, cremele anticelulitice se dau o dau o data sau de doua ori pe zi. pentru rezultate mai rapide de doua ori, dimineata si seara. o crema buna anticelulitica incercata de mine este perfect slim de la l'oreal. pretul este de 500-600.000. am inteles ca tot la l'oreal a aparut sau va aparea si o crema pentru vergeturi, insa sincera sa fiu nu stiu cum este.
sper ca ti-am fost de mic ajutor.

Ovidiu te iubesc nespus de mult!
http://community.webshots.com/user/ubitata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Simonnete, in sarcina sunt specifice cremele antivergeturi pentru burtica si sani. Cremele anticelulitice trateaza o problema care nu este neaparat specifica sarcinii, iar parerea mea este ca ar trebui sa intrebi medicul aratandu-i compozitia inainte sa le folosesti. Cremele pentru vergeturi le gasesti la farmacie, dar ai grija sa ceri speciale pentru femei gravide pentru ca exista de doua feluri. Eu folosesc Elancyl (in jur de 7-800.000 lei)dar mai sunt si altele. Pe prospect scrie ca se folosesc din luna a treia, de doua ori pe zi, pe butica, sini si eventual pe coapse.
Eu am inceput din luna a 5-a. Parerile despre eficienta lor sunt impartite: in principiu se spune ca daca pielea ta e predispusa la vergeturi crema doar te va ajuta sa nu fie prea urate.
Sper ca te-am lamurit putin, vezi ca sunt multe discutii despre asta la "Femina intim"
Sarcina usoara si bebe sanatos!


Lali si licuriciul ei 22+
Dr. Anca, Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Simonette trebuie sa folosesti o crema antivergeturi.Eu o folosesc pe cea din gama Collistar,o crema italiana.E foarte buna,Cred ca si cea de Loreal e buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Eu am folosit crema de la Vichy, nu numai pe burta, ci si pe sani si fese...cam de prin luna a 4-5-a, nu mai tin bine minte..la inceput la 2 zile...apoi cand a inceput sa creasca burtica, zilnic...de frica sa nu cumva...N-am facut nici un fel de vergeturi, nici burta mare n-am facut. Oricum....conteaza mult, cum au zis si fetele, si mostenirea genetica...daca e ..poti sa dai cu toate minunile din lume, ca tot iti ies...da pentru linistea ta...ca stii ca macar ai incercat.
Sarcina usoara si un bebe sanatos!!



Poze Armin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Fetelor - atentie mare cu cremele anticeluluitice si vergeturi. Majoritatea dintre ele sunt interzise in sarcina.
Mie toate farmacistele cu care am vorbit mi-au spus acelasi lucru.

Simona - poti folosi crema antivergeturi de la Elancyl (dar e speciala de sarcina - chiar scrie pe ea Maternite) care costa vreo 6-700.000 sau cea de la Chicco care e vreo 500.000.
Foarte important este sa iti tii pielea hidratata, iar o crema pe baza de unt de cacao sau unt de shea este cea mai indicata - vezi ca le gasesti la Bodyshop cu aprox 450.000 - eu le recomand cu caldura, sunt extraordinare.
Pe de alta parte, asa cum ti-au spus si fetele, conteaza f mult materialul genetic - daca mai ai vergeturi sau daca mama/bunica ta au avut, se spune ca exista o mare "sansa" sa faci si tu - indiferent daca iti dai cu crema sau nu.

Cat despre cremele anticelulitice, ai rabdare si le poti folosi cu incredere dupa ce nasti si termini cu alaptarea - daca nu iti este contraindicat fa miscare - ideal mers pe jos si inot, bea multa apa si urmareste sa ai o dieta echilibrata.

Spor si sarcina usoara!

Cris sapt 30

Mergi la inceput