M-am hotarat.....adoptie(partea a treia)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Aissa draga nu ma invidia, ca numai eu stiu ce stari ma pasc zilele astea de asteptare...nu stiu sigur cand e testul psiho...stiu doar ca trebuie sa primesc telefon cand ne programeaza...iar 21 era o speranta de-a mea...cine stie cand va fi?!
In alta ordine de idei voiam sa rog fetele care au trecut prin asta sa-mi raspunda daca stiu cum este legal...si anume: cand zicem la servici ca peste putin timp plecam in CIC??? cand si cui??? care e termenul legal de a anunta plecarea???
Eu speram sa le zic dupa ce vad bebele...sa fiu sigura ce le zic...nu sa nu am ce sa raspund la intrebari: e fetita? baietel?? si eu sa zic ca nu stiu!! As vrea sa evit comentariile de genul asta!!

Pupicei
Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Drum bun Oana si sa te intorci cu noutati pentru tinerele gravide!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by claudia_a
In alta ordine de idei voiam sa rog fetele care au trecut prin asta sa-mi raspunda daca stiu cum este legal...si anume: cand zicem la servici ca peste putin timp plecam in CIC??? cand si cui??? care e termenul legal de a anunta plecarea???



Claudia, daca vrei ii poti spune sefului tau, oricand, sa aiba si el timp sa-ti caute inlocuitor. Asta in cazul in care e om de treaba si nu-ti face zile fripte si stie sa pastreze un secret, care nu e al lui.

Oficial, trebuie sa faci o cerere, adresata conducerii firmei, in care sa soliciti concediul de ingrijire copil incepand cu data de..., la care atasezi ceva hartie care sa dovedeasca faptul ca ai luat copilul acasa (aici nu stiu ce fel de hartie se poate cere).

Uite, citez din legea 19/2000:
"Beneficiază de aceleași drepturi, dacă îndeplinește condițiile cerute de lege pentru acordarea acestora, și asiguratul care, în condițiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, căruia i s-au încredințat copii sau i-au fost dați în plasament"

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, stiu prin ce stari treci. Asa cum am mai spus eu am niste probleme cu bila, stomacul, nici eu nu mai stiu cu ce. Ba nu mananc cateva zile, ba mi-e greata, ba ma doare nu stiu ce. Si toate cred ca au ca motiv starea de stres in care ma aflu.
Despre faza cu serviciul, ce sa iti spun. Eu deja am pierdut o avansare cu care nu stiu daca ma voi mai intalni dina cauza faptului ca am vrut sa fiu sincera si am spus ce am de gand. Tocmai acum sefa contabila s-a pensionat si locul normal trebuia sa imi revina fiind singurul economist. Dar pentru ca eu am rugat-o pe directoarea economica sa imi scrie una din caracterizari a aflat ca sunt decisa sa fac acest pas si prin urmare, cand a intrat directoarea in concediu si nu a avut ce sa mai faca mi-a dat privilegiu de semnatura, pot deci sa semnez acte in numele firmei dar nu mi-a dat nici functia de sef serviciu si nici salariu aferent. Mi-a spus ca astea vor veni intr-o perioada care nu depinde numai de ea. Deci mi-e clar ca totul depinde de ce am sa fac, daca voi solicita CIC si pe ce perioada voi sta acasa. Si aici voi avea o pb pentru ca sunt singura din birou care lucrez la calculator si daca eu lipsesc nu stie nimeni sa faca state, nu au cum sa duca declaratiile, nu pot inchide luna... Eu am spus ca nu o sa mai vin o perioada, dar pentru ca nu stiu de cand va incepe aceasta perioada si nici cat va dura, nu pot nici ei sa aduca pe cineva sa-l pregatesc si tare imi e ca va trebui sa ma impart intre casa si serviciu atunci cand voi reusi sa am bb acasa.
Si uite asa, alt motiv de stres, ca nu aveam destule, nu-i asa?


Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Cu anuntatul la serviciu si eu m-am agitat destul de mult. Am anuntat din vreme si apoi a aparut o problema - Maria a avut mai mult de 2 ani cand am intalnit-o noi si nu am mai avut dreptul la concediu de ingrijire, asa ca toata discutia initiala a cazut si a trebuit sa gasesc o alta solutie sa stau cu ea acasa cel putin 3 luni.
Va doresc sa rezolvati problema cat mai bine pentru voi,

& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia B. spune:

quote:
Originally posted by liliana csaki

... Nu conteaza faptul ca ti-ai pastrat si cetatenia romana, din punct de vedere al statului roman esti asimilat cetatenilor straini, iar strainii nu mai pot adopta copii din Romania.Au fost ceva scandaluri legate de acest subiect, cert e ca din 2001 au fost interzise adoptiile internationale. Si nici sperante ca acestea vor fi reluate prea curand nu sunt.



vai, fantastic, Doamne, dar ce-o fi fost in capul la cei care au facut asemena lege?

fetelor, bine v-am gasit!

am citit pe sarite aici, deocamdata.
si eu vreau sa va cer ceva sfaturi. acum, ca 2 fetite, imi dau seama cata nevoie de afectiune au copii mici, si cata nedreptate sa li se refuze acest drept.
imi plange inima in mine cand ma gandesc la orfelinate, si am dori in viitorul nu chiar apropiat, poate peste un an sau 2, sa adoptam un copil.
eu locuiesc in Italia, sotul meu tot roman. daca avem in continuare cetateniile tot romane, inseamna ca nu putem nici noi adopta??
multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Draga Emilia, in conditiile actuale si chiar in cele ale viitoarei legi, puteti adopta doar daca va mutati inapoi in Romania. Din pacate. Eu insa tot mai sper ca se vor face suficiente presiuni si ceva se va schimba, pentru a le da o sansa si acestor copii.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia B. spune:

liliana, multumesc de raspuns.
ma intreb ce se poate face, ce ar putea insemna aceste presiuni, din partea cui, si daca noi, concret, ca parinti care dorim sa adoptam, am putea contribui cu vreo ceva in acest sens.
ce stiu eu, referendum-uri de semnat, sau eu stiu?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Dragele mele,
Dupa foarte multe peripetii si si mai multe ore de zbor (vreo 15 + inca vreo cinci de asteptari prin aeroporturi) am ajuns in sfarsit la FT. Lauderdale. Astazi toata ziua am fost prinsa in onferinta si a fost extraordinar. Toata lumea impartaseste aceeasi pasiune - pentru familiile gravide - ca si noi!!!
Pentru duminica seara sau in cursul zilei de luni este asteptat Uraganul Ivan in vizita prin Ft. Lauderale. Speram sa vina luni, dupa plecarea noastra de aici. Nu suntem curiosi sa il vedem la fata

A-propos de Cic - pentru ca eu am cartea de munca pe firma lui Viorel am hotarat ca el este cel care va intra in CIC. O prima reactie a fost ca nu ii pot da concediu pana cand copilul nu este adoptat. Cand am plecat noi inca nu aflasera raspunsul oficial si inca mai cauta legea care sa ii lumineze cu privire la acest lucru. Oricum speram sa se rezolve totul OK.
Ne este un dor cumplit de Eric si deja am vorbit la telefon cu ai mei de vreo trei ori ca sa aflam ce face.
Noi nu ne-am ferit de comentarii. Si de cate ori ne intreba cineva daca o sa fie baietel sau fetita le raspundeam ca nu de noi depinde si ca vom afla cu suranta la momentul potrivit. Intre noi fie vorba noi cam visam la o fetita! ar Dumnezeu ne trimisese deja un baietel.
Va pupam si, dupa cum se vede, ne gandim la voi
Oana si Viorel

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

In primul rand, bine v-am regasit. Nu stiu ce s-a intamplat, dar cateva zile nu am putut sa intru pe acest site. Sunt curioasa ce s-a mai intamplat, mai ales Claudiei, care stiu ca astepta tel. pentru programarea la psiholog.
Oana, am sa caut sa vad exact unde scrie, cred ca in codul fiscal dar nu sunt sigura, ca avem dreptul la CIC din momentul in care iti este incredintat spre adoptie. Oricum, eu am intrebat-o pe asistenta sociala si a spus ca avem dreptul la CIC. Ea a zis ca singurul lucru la care nu ai acces pana se incheie adoptia este alocatia, care oricum nu are nici o valoare.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput