alaptatul si problemele lui

alaptatul si problemele lui | Autor: danateo

Link direct la acest mesaj

Stiu ca despre ceea ce vreau eu sa discut s-a mai discutat de multe ori. Am incercat sa scriu despre nelinistile mele la unul din subiectele deja deschise dar numai ca "participantele" l-au considerat deja "depasit" si nu m-au mai bagat in seama.

Vreau sa va intreb cateva chestii (pe cele care nu au avut ciclu o perioada lunga de timp, alaptand):

1. De cate ori pe zi alaptati si la ce inteval de timp?
2. Daca s-ar intmpla prin absurd (desi nu e asa absurd) sa raman gravida in timpul asta, cum mi-as da seama repde???
3. SE POT LUA ANTICONCEPTIONALE IN TIMP CE ALAPTEZI??? Am citi aici ca una din fete ia si m-am mirat!

Eu am nascut prin cezariana acum noua luni, alaptez in continuare si ideea unei sarcini acum, ma sperie tare. Sunt categoric impotriva avortului dar nici nu mai vreau alt copil acum, ne mai punand la socoteala ca dupa cezariana nici nu se pune problema unei noi sarcini atat de curand.

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea76 spune:

Buna Dana!

Am sa-ti spun ca si eu am nascut prin cezariana si imediat am inceput sa iau anticonceptionale, tocmai pt. a evita o noua sarcina, imposibila in acest caz. La recomandarea medicului, am luat Exluton, se ia zi de zi, fara pauza, este special pt. perioada de alaptare. Daca ai ramas sau nu insarcinata in aceasta perioada nu stiu ce sa-ti spun, pt ca mie nu mi s-a intamplat.
Legat de alaptat, am alaptat la cerere, adica cand cerea el. La inceput din 2 in 2 ore, apoi intervalele s-au marit, pana am ajuns la 3 "mese": dimineata, pranz si seara. Asa ca la noua luni, cum are Matei, alaptam de 3 ori pe zi.
Sper sa-ti fi fost de folos raspunsurile.



Andreea & David (07.07.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcm spune:

nu numai ca nu e absurd sa ramii gravida cit alaptezi, ba chiar se poate foarte usor. iti dai seama cind incepe sa iti fie greata dimineata. alaptatul pe post de anticonceptional functioneaza doar in primele sase saptamini. discuta cu ginecologul tau ce metoda ar fi mai buna pentru tine (pilula, sterilet, prezervativ, etc.). sint pilule care se pot lua in timp ce alaptezi.

Mergi la inceput