Bebelusi de iulie-august 2004

Bebelusi de iulie-august 2004 | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31215" target="_blank">Mamici de iulie-august 2004 (99)+62bbi
Centenarelor

Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenutaa spune:

Buna fetelor ! eu am scris de vreo 2-3 ori pe forumul asta pe vremea cand eram insarcinata. In rest mai mult v-am citit. Parca mi-era si lene sa scriu si in plus ma regaseam in fiecare dintre voi cu cate ceva asa ca mi-era de ajuns sa citesc ce mai faceti.
Intre timp am nascut si eu pe 29 iulie un baietel de 3200g, Matei Alexandru.Am nascut la Filantropia si totul a fost bine, mai putin conditiile de pe acolo.Am facut periduarala ca si asa pana mi-a facut-o (m-au lasat vreo 5-6 ore ca sa ma dilat pana la 5cm cica )am zis ca musc din faianta aia de pe pereti.
dar a meritat totul ca sa-l vad pe pitic cum se uita la mine ca mai nou vede si isi misca privirea dupa mine.
are o infectie la ochisor si nu-i mai trece. e a treia sapt de cand ii pun picaturi si desi i s-a ameliorat nu-i trece de tot. puiutii vostri au facut asa?
a...si ceea ce ma ingrijoreaza pe mine desi s-ar putea sa fiu paranoia e ca casca des. am citit eu ca nu e bine sa caste mai des de 1 data la 10-15 min ca altfel poate fi semn al unei afectiuni psihice. mateutu casca cateodata si la cateva minute. o sa o intreb pe dr maine ca a facut o luna si ne ducem sa vedem cat a crescut. vroiam sa va intreb si pe voi dc aveti aceleasi simptome.
eu nu prea am probleme cu colicii, adica se scanceste si el dar dc il iei in brate se lumineaza la fata si tace. nu prea plange asa incontinuu sa nu stiu ce sa-i fac. e agitat cand e treaz da din maini si din picioare incontinuu si icneste, parca se screme si dc nu-l iei in brate incepe sa planga. l-am invatat in brate. nu conteaza cine il ia in brate numai sa nu stea in pat. cum atinge cu fundul de patut cum ia foc. il mai pacalesc cu suzeta. iar dc adoarme nu se mai trezeste cateva ore, desi doarme f agitat, mai ales nopatea. se suceste in toate felurile, chair plange in somn sau rade dar se linisteste singur.
doarme cam cate 3-4 ore dupa care se scoala si mananca si intr-o ora reusesc sa-l adorm inapoi. asta ziua ca noaptea nu am probleme . ba chiar sapt asta a dormit vreo 6-7 ore incontinuu noaptea ca nu-mi venea sa cred cand m-am uitat la ceas. aseara n-am mai avut norocul asta.
hai ca v-am innebunit cu povestirile dar vroiam sa stiu dc aveti si voi aceleasi probleme. felicitari mamicilor care au nascut intre timp.
va pup ! as pune si cateva poze dar nu prea stiu exact cum. am sa umblu pe aici sa vad care e treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna la toata lumea!
Am mai prins si eu un moment liber - Stefanitza doarme de 3 ore si trei sferturi - sa nu-i fie de deochi! Asta dupa ce asta noapte m-a chinuit ca pe hotii de cai - mie imi cadea capul de somn, iar lui ii ardea de stat treaz...si asa ne tine in fiecare weekend - plus ca e agitat si in timpul zilei - parca simte ca in zilele alea e si taica-su cu el acasa. Azi in schimb a fost chiar cuminte - a adormit dupa fiecare masa si a si papat tot. La ultima cintarire avea 4170g - cit e de lung nu stiu ca nu pot sa-l masor neam!
Lamuriti-ma si pe mine cu vaccinul asta de la 2 luni pentru ca pe saptamina viitoare cred ca ne cheama sa i-l faca. Nu e bun asta de la dispensar? Sa cumpar eu? Si daca da, de care sa cumpar? Roxi - help!

Gabriela si Stefan David
32 ani, zodia: gemeni
http://community.webshots.com/user/leelooga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ce mai faceti fetilor?
tare liniste azi pe aici.
noi tocmai ne-am intors de la plimbarica si am mincat (cam in sila....dar asta e).
Gabi, am trimis PM.
am inteles ca venea furtuna la bucuresti....sper sa nu fie ca la noi simbata!
va pupam pe toate si va dorim o noapte linistita si fara urma de colici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna seara!
Carmenutaa, buburuza mea tot asa doarme agitat si tot asa face din maini si din picioare ...am invatzat-o in brate...asta e...Ea sa fie sanatoasa ca shalele mele sunt prastie...hihihi

Cum e cu vaccinul ala?! Ca joi implinim si noi doua luni si trebuie sa facem...sa stiu si eu cum devine...:))

Ma duc ca acum avem ora de conversatie...:)

Monica si bebelusa (02.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella spune:

Bei, Rox, am si gustat Milumil-ul(recunosc),da' nu prea ii place maimutzicii.Cam se cearta cu el, drept ptr care am de gand sa vorbesc cu pediatra sa vad daca-mi da liber la Humana (in care am mai multa incredere,oricum)

Noi suntem relativ cumintzele,da' ne-am format program de frichineala intre 6-9 seara.Noaptea dormim binisor.Da' ne facem noi mari:)))

Bei, tu potzi sa bei ceaiul ala de fenicul????? Mie mi se pare odios,da' fii-mea il bea cu mare placere:)))

Pupici,
Miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Alina si am stat si de povesti nu?????
Stiu cand a fost si chiar ma gandeam daca nu oi fi o mamica de pe DC ca aveai copil de varsta lui Mitzu si din gasca care am fost e mare probabilitatea!.
Noi suntem dimineatza si seara calare pe Tineretului ca acolo stam. Ai listutza cu telefoane? Da un semn cand mai vii.


LIA asculta un om batranpune-l pe burtica, ii infingi suzeta in gura si te postezi la tv cu un oki pe cupil sa nu pateasca ceva. Doarme sigur
Humana e super. Io'st la a doua tura si nu am avut probleme niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Gabriela, Daca mai ai informat6ii despre vaccinul de la 2 luni poate mai imi spui si mie cite ceva , mai ales la acre te-ai hotarat sa i-l faci copilului.

Merci anticipat.

Oana si Iza-Maria DN 19 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Fetele, eu i-i dau completare Milumil. Intradevar are un gust rau dar asta mica i-l hapaie intr-o clipita. Am auzit ca si Humana e bun .
Bebica mea a luat in 6 saptamani 1.700 gr si a crescut cu 8 cm ( e o fomista si jumatate ) ; totul e pana la mancare.

Oana si Iza-Maria DN 19 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

neata!
uite ca a venit si ultima zi a lui august si eu tot acasa in asteptare. bebelina este tare vesela acolo in burtica, aseara ma incerca cu niste manevre pe la buric, cu niste suturi in dreapta si cu un fundulet infipt bine in burtica lui mami in partea stanga...
am inceput sa am contractii zilnic, dar nu regulate, iar dopul nici gand sa iasa.
mai e vreo graviduta pe-aici? monique, maria, kim?


marcela si alexandra din burtica - DPN 28 aug/3 sept - dr. nayel cfr2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza neatza.
ia te uita la mine ce matinala sunt. dar am dormit bine...de la 9.30...io si cupilu .
Miha mama e rau dar tre' sa-l beau. acum pun o lingurita la cana si il beau ca pe medicament....
a propos de cafea, ca tot intrebai...eu beau o jumatate de cescuta dimineatza...da' trece si asta, imi revin eu!!! Doamne abia astept sa beau o cana maaaareee..... va fi super!
am vorbit cu Maria aseara, e bine, piticu' e cumunte si somnoros, azi ar cam trebui sa ii dea drumul acasa.
mai gagici al meu ghindoc nu vrea pe burta...neam. se rasuceste ca un dervis si se intoarce, se frichine....asa ca il intorc tot pe o parte.

Mergi la inceput