Doua nase????

Doua nase???? | Autor: ina C

Link direct la acest mesaj


Ati mai auzit de botez cu doua nase, dintre care una casatorita(deci si un nas) ?
Cum se impart atributiile?
Cu toata bunavointa pe care o am nu inteleg cine tine copilul, cite luminari etc?
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Intrebarea mea a fost un singur nas se poate? Si se poate! Nasi pot intre 1 si 4, casatoriti sau nu. Eu am doi copii si i-am botezat pe fiecare cu 3 nasi. Nu cred ca exista roluri batute in cuie cu ce trebuie musai sa faca fiecare. In general nasa poarta copilul, il dezbaca si-l imbraca (cred ca din cauza ca barbatii nu se inghesuie la schimbat copiii). La botezurile copiilor mei cine a purtat copilul a trebuit sa recite Crezul. I-ar nasul cu lumanarea a trebuit sa explice ce inseamna lumanrea aprinsa (n-a stiut).
Lumanare e numai una.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Shi eu am vrut sa pun doua familii nashi....ii iubeam in egala masura pe totzi shi m-ash fi simtzit tare bine sa-i shtiu parintzi spirituali ai copilului meu.....din pacate popa nu a vrut sa oficieze asha ceva shi a trebuit sa ma hotarasc la o singura familie.
Pe ceilaltzi i-am pus sa ia motzul shi am impacat shi capra shi varza!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobi spune:

si bebele meu are 3 nasite, am vrut sa fie ca trei ursitoare, sunt prietene bune de-ale mele, toate fara copii, la ceremonie a fost ok, au facut cu schimbul, s-au inteles ele...


bobi si bb andi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Si eu am botezat 2 copii si am fost la acesti copii cate 2 nase (necasatorita eu, cealalata intr-un caz divortata si in celalalt caz casatorita). Nici n-am mai auzit de asa problema pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Se poate ca o familie casatorita numai civil (nu si la biserica) sa boteze un copil?
Daca noi nu sintem cununati la biserica, o sa faca preotul vre-o slujba pentru noi inainte de botezul copilului?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

quote:
Originally posted by romaniaau

Se poate ca o familie casatorita numai civil (nu si la biserica) sa boteze un copil?
Daca noi nu sintem cununati la biserica, o sa faca preotul vre-o slujba pentru noi inainte de botezul copilului?
Multumesc



In Romania am botezat trei fetite, finutele mele dragi, si nu eram casatorita la vremea respectiva. Preotul n-a facut nici-o slujba speciala pentru nici-unul din nashi. Cred ca singura conditia este ca nashii sa fie botezati la randul lor.

Daniela si papusa Lara

Mergi la inceput