Voi cum v-ati dat seama ca va inseala?

Voi cum v-ati dat seama ca va inseala? | Autor: Miluna

Link direct la acest mesaj

Fetelor, care ati trecut prin asa ceva, povestiti-ne din experienta voastra.

Pe mine ma chinuie incertitudinea de citeva luni si nu reusesc sa-mi dau seama ce se intimpla. Sotul meu a fost intotdeauna un barbat mai indepenedent, i-a placut sa iasa la o bere cu prietenii, sa aiba libertatea lui. Eu am inteles asta si l-am lasat in pace, chiar daca de multe ori am simtit ca eu sunt pe planul doi. Asta pentru ca aveam incredere in el. Mentionez ca suntem casatoriti de 9 ani.

Problema e ca in ultimele luni am simtit o schimbare de atitudine, e mai rece, mai distant. La inceput am pus-o pe seama faptului ca a venit un bebelus in viata noastra si trebuie sa treaca o vreme sa ne acomodam cu viata in trei. Isi iubeste copilul, cind vine acasa ii acorda toata atentia. Ma ajuta, se ocupa sa avem tot ce ne trebuie, il scoate la plimbare in week-end, etc. Dar viata noastra de cuplu nu merge asa de bine. Am avut o perioada de mai multe luni (cind am fost gravida, si dupa ce am nascut) cind viata noastra sexuala a fost inexistenta. Eu mi-am revenit destul de repede dupa nastere si am incercat sa readuc intimitatea dinainte dar m-am lovit de o lipsa de interes din partea lui. Nu un refuz, doar o lipsa totala de interes. Asta a continuat mai multe luni, si pe acest fond am inceput sa devin suspicioasa. Apoi am inceput sa observ ca se ascunde de mine cu tot felul de lucruri (cu cine vorbeste la telefon, unde merge, etc.) Am incercat sa vorbesc cu el, si motivatia lui a fost ca e greu cu copilul, ca vrea sa mai ia cite o pauza,...

Acum eu nu stiu ce sa mai cred. Intuitia mea spune ca ceva nu e in ordine, si incertitudinea asta ma distruge.

Nu ma astept sa gasesc raspunsul aici pe forum, dar poate experienta altora m-ar putea ajuta cu vreo idee, un sfat.

Miluna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Eu nu am fost in situatia ta, pot doar sa-mi dau cu parerea. Dupa indiciile date de tine eu zic ca ei dreptate sa fi suspicioasa.
Se zice ca indiciile clasice ar fi cind barbatul isi pierde interesul pentru tine, e distant, ginditor, incepe sa fie mai atent cum se imbraca, eventual are schimbari in program pe care nu le avea inainte, pleaca si vine la ore la care nu obisnuia.
Daca zici ca se ascunde cind vorbeste la telefon...hmmm, nu suna a bine.
De ce nu-l confrunti, spune-i ca te simti neglijata si ca il banuiesti, poate asta il va face sa-si revizuiasca atitudinea si, daca calca pe cai gresite, poate se va speria si va inceta.
Asa as face eu daca as fi pusa in situatia asta. Spune-i ca il banuiesti si nu-i mai da atita libertate, cere-i raportul cind il vezi ca se fereste de tine cu telefonul etc, poate daca face sau avea de gind sa faca ceva va renunta singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Intuitia ta iti spune bine. Nu are o atitudine sanatoasa. De acord cu cipcipcip, dar fii atenta cum il confrunti, ca s-ar putea sa devina defensiv si sa te alegi numai cu un raspuns de genul "e imaginatia ta". Nici eu nu i-as mai da atata libertate si i-as cere socoteala. Chit ca probabil se va enerva, dar va fii constient de faptul ca e sub microscop. Chestia cu luatul de pauza, nu "tine". Ce tu nu ai nevoie de o pauza? Si eu am un bebelus de 9 luni si stiu cat de mult ai nevoie tu de o pauza, chiar daca stai acasa cu el. Facturile de telefon nu au desfasurator de convorbiri?

Desigur ca vei primi multe sfaturi de la fetele de pe forum, dar parerea mea e ca trebuie sa iei o atitudine. Altfel o sa ajunga un chin pentru tine, si numai asta nu-ti lipseste acuma, mai ales ca esti stresata destul cu copil mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

nu am fost nici eu in situatia dar imi permit sa-mi dau cu parerea.

Totusi pe langa sfaturile pe care fetele ti l-au dat eu iti zic sa fi si precauta. Ce mai bine e sa verifici atat cat poti. Poate ca el s-a distantat putin si din alte motive, mai ales ca i-ai dat atata libertate, nu neaparat ca ar avea pe alta. Deci verifica cum poti. incearca sa-l descosi si pe el asa incat sa nu-si da seama (hai ca noi femeile avem o tactica care de cele mai multe ori da rezultate ).
Si tine-l mai din scurt mai ales acum ca ai copil. Ia pune-l in bratele lui si iesi si tu o seara, o ora-doua. e dreptul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

nu am trecut prin asa ceva cu sotul ci cu un fost prieten: 4 ani a durat relatia si trbuia sa ne casatorim. intr-o buna zii mi-a spus (dupa ce de vreo 2 sapt il vedeam tot mai rar) el care nu statea o zii fara sa ma vada- imi spune ca lucreaza peste program cu niste prieteni pe care ii stiam spagi sau asa ceva l-am crezut... nici nu imi imaginam ca ma poate insela vorba aia nu credeam nici daca vedeam poza in doua luni am vorbit de 2ori serios cu el dar de geaba,simteam deja ca ceva nu e in regula dar in nici un caz ca ma inseala era ceva...altceva! inainte de MosNiculaem-am hotarat sa-i spun ca din clipa respectiva s-a terminat fara sa stiu concret ca ma inseala, credeam ca va spune cat de rau ii pare si cat ma iubeste ...da de unde printul a zis ca e alegerea mea atunci am realizat ca cuvintele tuturopr erau reale- iubirea vietii mele mele ma insela de mama focului! le-am urat "de bine" si am plecat
nu am ascultat nimc!
de MosNicolae a venit la mine cu flori si un maimutoi cat el de mare
am deschis usa le-am luat erau pt mine nu? si am inchis-o la loc. peste un timp am iesit la unsuc si am ramas prieteni tot ce mi-a ramas in cap de la ultima intalnire a fost"anca de ce nu ai luptat?" iar eu iam spus sa nu dezgropam mortii dar stau si ma gandesc...
...daca as fii luptat...
acum sunt casatorita si il iubesc enorm pe sotul meu si pe bebe care e in burtica... si totusi... daca as fi luptat...

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Bun, si daca are o aventura care-i problema ? O sa-i treaca, fii convinsa.
Cerd ca un cuplu stabil este acela in care fiecare parte ar avea curajul sa poata afirma "acum m-am indragostit de altcineva, dar cu siguranta voi reveni la tine". Iar celalalt sa poata intelege.
Miluna, nu tin cu el, dar incearca sa privesti si din punctul asta de vedere.


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss spune:

Salut Miluna,

Te-ai gandit vreodata ca ceea ce iti spune este adevarat?
Ca intr-adevar are nevoie de o pauza, ca are nevoie de un timp numai al lui, ca poate este o stare trecatoare, ca e doar obosit.

Eu iti spun asta pentru ca o mica vacanta ,o mica despartire, chiar si de doua zile face foarte bine la un cuplu, o stiu din proprie experienta.

Acorda-i incredere, ia de buna ce spune, asta e ceea ce spun, nu orice "fuga" este neaparat tradare.

Cu mult drag,
Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

quote:
Originally posted by SIMONABB

Bun, si daca are o aventura care-i problema ? O sa-i treaca, fii convinsa.
Cerd ca un cuplu stabil este acela in care fiecare parte ar avea curajul sa poata afirma "acum m-am indragostit de altcineva, dar cu siguranta voi reveni la tine". Iar celalalt sa poata intelege.
Miluna, nu tin cu el, dar incearca sa privesti si din punctul asta de vedere.


Simona
http://community.webshots.com/user/simonabb





Tu vorbesti serios, sau... e o gluma proasta???
Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

Miluna,a fost o vreme in care si eu am avut suspiciuni,asta inainte de casatorie dar locuiam impreuna.Si am inceput sa-i controlez mobilul in fiecare zi si in fiecare minut disponibil pina la-m prinsInca nu se inflacarasera,am inteles din mesajul ei ca-i multumeste pentru masa si data viitoare spera sa aibe timp sa vorbeasca mai mult,ba il mai si asigura ca n-o sa afle sotia lui,adica eu.Si fiinca nu mai aveam putere sa iau atitudine de nervi am pus mina pe telefon si am sunat-o pe soacra-mea,pe socru,pe cumnat ,cumnata,pina si pe cel mai mic nepot de noua ani si le-am spus la toti ca barbatul meu ma inseala si ca nu ma mai marit.Sa vezi ce circ a iesit,soacra-mea s-a mai dus si dupa el la serviciSi de atunci si pina in ziua de azi il tin din scurt,si il mai tin ca sa nu-si faca de capSi de maniaca ce sint,de cite ori vine acasa il pun sa se dezbrace in pielea goala sa vad daca nu are vre-un kissmarc pe elasta numai asa de fite
Succes si eu zic sa lupti pentru el nu sa astepti sa se intoarca acasa dupa ce-i trec gargauni ca n-ai sa vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

L-ai confruntat? I-ai spus ca banuilei ai?
Eu cred ca cel mai bine este sa fii directa cu el, sa il pui in fata suspiciunilor tale. Daca incearca sa se corecteze, poate ca a fost o interpretare gresita, daca nu se schimba deloc, poate ar trebui sa il urmaresti mai atenta sa il prinzi "cu mata in sac".
Oricum pana nu te lamuresti nu ai sa ai liniste, si cea mai scurta cale este confruntarea...(si cauti dovezi la fiecare argument al lui!)
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Riara, esti tare, am ras cu lacrimi

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput