cine gateste natural?

cine gateste natural? | Autor: V. Erica

Link direct la acest mesaj

fetelor,
este cineva pe acest forum care se straduieste sa gateasca natural (sau cat mai natural)?
Am `rasfoit` un pic `bucataria` si m-am minunat ce de fete gatesc de la plic. Chiar nimeni nu mai gateste cat de cat natural? E trist ca astfel de mancaruri papa si ...
Stiu ca imi veti aduce argumentul timpului... De multe ori,e de inteles ca din lipsa de timp cumperi blatul de tort gata facut, il umpli cu creme la minut, trantesti niste frisca si.
De cele mai multe ori insa, noi reactionam exact asa cum vor producatorii de astfel de chimicale: refuzam sa mai gatim noi ceva, alegand cu atentie ingredientele, fiindu-ne mai usor sa cumparam prajitura, supa etc `la plic`.
Deschizand acest subiect, n-as vrea sa credeti cumva ca intentionez sa dau sfaturi cuiva despre ce sa manance, nu ma pretind vreo experta in alimentatie... Si eu am cumparat si mai cumpar uneori astfel de produse din curiozitate - , din lipsa de timp sau bani, sau de cele mai multe ori din lipsa de alternative (pe piata romaneasca nu prea gasesti produse 100% naturale).
Mi-e ciuda ca le cumpar, dar de multe ori n-am ce face. Evit insa pe cat posibil sa-i dau lui Eric sa pape aditivi, E-uri, arome etc sau aleg pt el `raul cel mai mic`. Are 2.7 luni, dar inca nu stie ce inseamna snacks, inghetata, bauturi carbogazoase, prajituri de cofetarie si multe altele. De f.mic a fost, ca toti BB-ii, cu ochii pe reclamele de la TV, insa de-atunci i-am spus `nu e bun, face buba`, iar acum chiar el spune, cand vede reclame la diverse porcarii: `nu e bun, face mami mai bun` (nu stiu de unde a scos-o, ca nu l-am invatat eu, dar ma bucur desigur).
Hai c-am lungit-o cam mult. Poate vi se pare ca bat campii...
Va pupacim,
Danasi Eric
Mi-as dori ca prin aceste discutii sa aflam ce mai putem cumpara bun, ce mai putem gati sanatos etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joe spune:

Pai nici nu cred ca ai cum sa gatesti 100% natural - decat daca asta devine principala preocupare in viata - sau ai ferma si gradina si vaca si livada si toate cele proprii!
Si nici nu cred ca mamicile - de aici sau de aiurea - dau la copii 100% supa din plic - si urmaresc si eu La bucatarie - ca doar gatitul e unul dintre hobby-urile mele.
Si iar - personal nu sunt de acord ca fetita mea - de aproape 2 ani - sa creasca intr-un glob de sticla - fara aia si fara ailalta! Nu cred ca i-as face un serviciu - copil mai mare fiind si adult mai tarziu - daca eu o feresc si de una si de alta - nu fac decat sa-i creez o sensibilitate care poate deveni mai grava decat faptul ca mananca cu E-uri! Chiar credeti ca e posibil sa ii ferim total de asa ceva?
Nici eu nu vreau sa se iste discutii in contradictoriu dincolo de o anumita limita - mi-am spus doar parerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Stai linistita Erica , incercam sa facem ce putem!

Bb -le meu e inca in burtica si incerc sa il feresc de tot ce inseamna mancare proasta!! Cat se poate!

Sigur ca minunat ar fi sa imi pot procura cam ce vreau de la cineva care stiu ca pune legumele la crescut cu balegar si fructe si legume nemodificate genetic, dar ma informez cat pot si evit ceea ce imi "miroase" a neregula!

Lapte iau la punga, nu cu UHT, miere direct de la producator, mere, fructe de la taranii amarati din piata! Carne de porc si mezel nu a vazut bb inainte cu vreo sase luni de sarcina, bauturi carbogazoase, ciocolata, bomboane, napolitane gogosi, la fel, coloraturi nicicum, pui sau vaca extrem extrem de rar si slava lui Dumnezeu pana acum sarcina merge bine si s-au reglat si o multime de chestii, din punct de vedere al amnalizelor - pentru care trebuia sa faca tratament- de care sunt tare fericita ! Asa ca nu se va trezi pe la doi ani sa ceara ce nici maica-sa nu a mancat! Sper !

Mi-am procurat aragaz bun si mixer si storcator de fructe care imi sunt tare folositoare acum si lui bb or sa -i fie indispensabile in primul an!

Int-adevar ocupa tare mult timp sa bibilesti in bucatarie, dar sunt fericita ca sotului meu ii scade burta si colesterolul desi la el dieta e mult mai permisiva!

Mi-am propus ca barem pana la sapte ani sa manance cat mai natural si cred ca in mare parte voi reusi!

Dupa aceea copilul va decide singur ceea ce crede ca trebuie sa manance si ce nu! Intr-adevar tentatiile sunt mari si sigur va avea nevoie de vointa sa se abtina de la toate alimentele toxice!

Eu merg pe ideea ca organismul se adapteaza si nu pe ideea ca daca il privezi de toxine se sensibilizeaza, dimpotriva!! Cu siguranta in vremea copilariei noastre, ca sa nu mai vorebesc de cea a parintilor nostri, mancarea era mult mai putin infestata cu tot soiul de experimente chimice, si totusi nimeni nu a murit cand a venit era industrializarii!

Ceea ce ma deprima pe mine cel mai tare este ca si ingredinentele de baza ca de exemplu faina are tot felul de agenti de crestere, biscuitii la fel agenti de afanare si alte prostii, sarea toata e iodata , nici pe cea gema nu o mai gasesti alfel- groaznic argumentele aduse ca vezi doamne sunt tulburari de crestere si dezvoltarte intelectuala e o gogorita cat se poate de mare! iodul se ia foarte bine din consumul de nuca proaspata si nu e nevoie ca si apainea si tot ceea ce contine sare sa fie iodat!

Copiii nasilor nostri sunt crescuti la fel si cel mare are aprope trei ani si nu stiu daca a racit de doua ori pana acum! Fetita are cinci luni si la fel e crescuta cat se poate ferita de alimentele chimizate! Sie ste foerte sanatoasa si nu a avut absolut nici o problemna de la nastere pana acum!

Asa ca draga Erica problema e tare complicata dar cu incredere si efort mult tare in bucatarie , se rezolva si nimeni nu e privat de alimente gustoase si sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sunt curioasa draga Erica in ce fel reusesti sa faci o crema de tort sanatoasa "nu la plic". O faci cumva fara a folosi oua (care sa spunem ca le iei de la tarani care nu trateaza gainile cu nu stiu ce prafuri), dar si untul il iei tot de la sursa. Eu sunt adepat cremelor la plic nu neaparat pentru rapiditate (care reprezinta e adevarat un factor) dar si pentru ca astfel am impresia ca aleg un rau mai mic. E adevarat ca acesta contine chimicale, dar la fel si untul si ouale din Bucuresti. In plus, crema la plic o fac cu lapte si nu e gretoasa si nu cade greu la stomac. Asta e, trebuie sa recunosti si tu ca sunt foarte putine (nu pot sa ma gandesc la nici unul) produse despre care sa poti jura ca sunt curate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe spune:

Bestiutza - este bineinteles alegerea ta ce fel de regim de viata intelegi sa ai cat esti gravida - si ce fel consideri ca e mai bine sa iti cresti copilul.
Vad ca te preocupa foarte mult aspectul asta si daca ai ajuns inclusiv la subtilitati de genul - sarea fara iod e o prostie (si aduci si solutii alternative - e drept, pe mine ma depasesc!) - poate e bine sa stii ca mierea de la producator nu e cea mai indicata. Acum cateva luni a trebuit sa ma interesez pentru cineva care dorea sa exporte miere - si am aflat cu surprindere ca mierea de la producator - cum spui si tu - poate sa faca mai mult rau decat bine (erau nu stiu cati indicatori de verificare a calitatilor mierii si mai verificau si existenta nu´s caror baterii). De prisos sa spun ca multi din micii producatori nu isi duc mai niciodata mierea la analize!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Eu ma straduiesc de cativa ani sa controlez ceea ce se poate. De mult timp nu mai folosesc plicuri cu concentrate, gen Vegeta, Knorr, etc. Pun eu multe legume si mancarea iese foarte gustoasa si fara concentrate. La fel, nu am mai prajit ceapa inainte de a o pune in mancare, pun totul la fiert si ma straduiesc sa nu fierb prea mult, sa nu se distruga toate vitaminele. Cartofii prajitit au devenit o raritate, mai degraba fac pireu sau cartofi natur.
Aici, in Canada, am descoperit ca pot cumpara de la fermele de menoniti oua, pui, legume, trebuie sa ma interesez. Menonitii cresc totul natural, ei nu accepta tehnologia in viata lor.
Ma tot gandesc sa cumparam si masina de facut paine, scapam de agentii de afanare din painea de la magazin.
Mai nou am auzit despre MSG, mono sodium glutamat, care duce la obezitate - deregleaza metabolismul si este folosit in laboratoare pentru a ingrasa artificial animalele pentru studii. MSG este o excitoxina care stimuleaza papilele gustative, astfel incat ceea ce mananci pare foarte gustos si se pare ca da si dependenta. Am citit ca acolo unde scrie "arome identic naturale" pe ambalaj, e de fapt vorba de MSG (disimulat si sub denumirea de proteina hidrolizata).
Asa ca lupt si impotriva MSG-ului, care foarte intalnit pe semipreparate.
E drept ca nu putem controla totul, dar pentru sanatatea familiei merita sa ne preocupe acest subiect.
Stiam o rugaciune frumoasa care se potriveste si la acest subiect: "Doamne, da-mi intelepciune sa schimb ceea ce se poate, sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si sa fac diferenta intre cele doua." Unele lucruri nu le putem controla, dar cred ca acolo unde putem face ceva, merita sa incercam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Buna dragelor,
De putina vreme am inteles cit de nocive sint toate produsele astea preambalate si incerc sa le elimin cu totul din viata mea.(Mai ales ca seper sa ramin insarcinata cit de curind!).De gatit imi place sa gatesc (chiar mult!!) si in afara de putina vegeta sau cuburi nu folosesc nimic rau.Daca va pot ajuta cu ceva eu sint aici.
Va pup.

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si eu am incercat sa elimin pe cit posibil prafurile si plicurile si E-urile. Sunt perfect constienta ca nu le poti elimina pe toate, ca legumele au ingrasaminte, ca pestele are toxine din apa de mare, samd. Si cum nu te poti feri de toate decit daca traiesti sub un clopot de sticla si cum viata e prea scurta ca sa pierzi timpul citind o sumedenie de etichete si umblind pe nu stiu unde sa cauti produse 100% naturale, incerc si eu sa elimin pe cit posibil produsele cu "grad inalt de risc": nu mai consum prafuri, plicuri, dulciuri, mezeluri foarte rar, cind cumpar un produs incerc sa-l aleg pe cel cu cit mai putine E-uri, chiar daca e un pic mai scump, am redus fainoasele, nu consum decit piine de secara ... chestii din astea.
Cind o sa apara bebe ... va fi probabil destul de greu sa-i creez o filosofie sanatoasa de alimentatie, dar sper sa reusesc, pt ca e in interesul lui. Si cind o fi mare si o vrea sa manince junk food ... asta e, macar copilaria sa fie sanatoasa (daca voi reusi sa-i conving si bunica de chestia asta !!!).

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Dragelor dragi!


Subiectul asta e asa de complicat...E la fel cu diferenta intre fumatorul care moare de cancer la plamani la 35,40,45 de ani si lumea mirata care isi aminteste ca a avut un bunic, unchi, care a trait in cine stie ce satuc uitat de lume a fumat de la 15 ani si a trait pana la 95 si ar mai fi trait daca nu il accidenta calul!

Asa si cu alegerea felului in care gatim! E o chesie de optiune personala! Tristetea mea era ca nu prea mai exista optiuni! Nu prea mai am de unde sa aleg!Nu exista biscuiti cu fara agenti de afanare, paine cu si fara sare iodata, vitamine si alte alea, prajituri cu si fara creme din plic, porumb sau fructe modificate sau nemodificate genetic! Manaci o biata capsuna gigant cautand o urma fina de parfum de capsuna-inainte trecand prin piata te saturai cu mirosul!!Fiecare poate manca ce vrea daca cei care se ocupa de asta ne mai ingaduie!

Uite eu mi-am schimbat oarecum felul de viata citind si trecand prin niste situatii de viata nu tocmai placute! LA fel si sotul meu! Si e groaznic sa devii toata viata dependent de medicamente ! E de frica acestei dependente, am incercat si ALTCEVA!!Si chestia draguta a fost ca a mers!

Sotul meu a avut trigligeride 568 (max 200) acid uric crescut si ca sa nu mai vorbim de colesterol ca ajunsese aprope de 300(max 200) si dupa regim de cruditati, fara carne, cu lactate,fara zahar, fara paine ( mamaliga) a ajuns toate in normal cu exceptia colesterolului care intrase in normal , dar era foarte aproape de limita superioara!
Deci organismul are capacitatea de autoreglare atat timp cat nu e bombardat cu elemente straine lui care ii ingreuneaza procesele proprii!Pentru noi si nu cred ca va mi fi vreodata nevoie de o alta demonstratie!

IN legatura cu mierea sunt tare multe de discutat! Eu cumpar in general de cineva cunoscut care isi tine stupii in padure! Amandoi sotii se ocupa de chestia asta de zeci de ani de zile ! Si acolo forte rar ajung stropirile graului sau ale altor cereale! E pe urma a mai fost o chestie ca mierea ar duce la botulism si chiar a fost pe forum o ditamai discutia si s-a ajuns in final la concluzia doar 1% au ajuns in spital fiind suspectati ca au mancat miere nepasteurizata!
La fel si cu sarea! Daca eu vreu sare, sare, domne din mina de sare de ce nu gasesc? Pana si sarea de mare e iodata!!! Bine domne, pune sare iodata unde si cand vrei tu , dar da-mi si mie un bulgare de sare, brut! E chiar asa greu? Si hai sa vedem o judecata supersimpla! In lumea asta sunt atat hipotiroidieni cat si hipertiroidieni! Unii au mai putina nevoie de iod decat altii! E logic, nu? Cum vine cineva si spune toata lumea inghite aceeasi cantitate de iod, fie ca are sau nu nevoie????

Mecincopschi, e ceva pe la protectia consumatorului parca asau ceva la sanatate legat de sanatatea alimentelor -ei nu stiu exact- zicea o chestie de sigur nimeni nu s-a gandit la ea! Tot timpul se vorbeste de cantitatea admisa de nitriti , sau benzoati sau mai stiu eu ce prostii de prin salamuri si carnati, dar niciodata nu s-a vorbit si nu s-a calculat cantitatea maxima admisa pentru un organism! Adica intr-o chestie din asta chimizata de-i zice mezel, ei baga cantitatea admisa, dar daca tu manaci mai mult timp acel mezel depasesti cantitatea admisa pentru organism!Azi in ziar citeam de o echipa de cercetatori americani care au stiudiat influenta bauturilor carbogazoase asupra sanatatii si concluzia era ca 83% din diabetici sunt consumatori de carbogazoase!


E foarte mult timp pierdut in bucatarie, asta e mai mult decat adevarat! Si uneori iti vine sa iei toate ciorbel , mancarurile si prajiturile numai la plic, dar hai sa ne gandim serios la gust!
Eu nu sunt mare bucatareasa ,dar nsa mea si maam finei mele fac niste prajituri de te lingi pe degete,! La propriu! Credeti-ma nu am mancat in viata mea o prajitura mai gustoasa la cofetarie ca la ele! AU fiecare doua soiuri de prajituri pe care le fac doar cand mergem acolo! Si la fel daca ne gandim la frisca! Pai se compara frisca de la tub, plic cu cea batuta din smantana cu zahar ? Never forever!
Sau mancarea prospata cu cea reancalzita la microunde!

UIte am fost de carand in Maramures! Si in programul excursiei o masa era mamaliga cu pastrav la grtatar si usturoi! Doamne a fost o minune!Daca mai adaug si peisajul -langa raul Sapanta - va dati seama cum mergea! Simteam ca nu mai pot si tot as fi mancat! Si usturoul care mirosea frate a usturoi! Eu spun de asta, dar a fost o frantuzoiaca care era extaziata de ciorba de burta cu smantana! Dar eu daca nu-a amatoare de din astea nu prea am putut aprecia!

Si apoi am fost la mare! Bineinteles eu tot peste vroiam cu mamaliga si usturoi! Nu pot s aspun ce dezastru! Pestele abia l-am mancat( hamsie -plin de ulei -la cine stie cata prajire) , mamaliga incalzita la microunde si in loc de usturoi era pasta de usturoi de la tub! Nici ca mi-am mai luat ! Am preferat porumbul fiert!

E si cate ar mai fi de spus , dar uite ca vreau sa o intreb Donia de menoniti! Cine sunt si ce fel de produse au? Sa ne mai povestesti

Si fetele care stiti legume, fructe, retete ecologice scrieti ca eu sunt mare amatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibaba spune:



si eu sunt amatoare de produse naturale ... nu ma ating de produsele din comert ... eu sunt o norocoasa ca parintii mei stau la casa si au o mica gradina unde imi cultiva legume natural ...
oricum cred mai putem gasi produse naturale si la piata ca destul de multi tarani nu pun ingrasaminte ( eu ii mai intreb cand cumpar ...)

aissa cremele la plic cred ca sunt un rau mai mare decat ceea ce ai putea sa faci tu in casa ... alea sunt 100 % chimicale ....

iar in privinta copiiilor cred ca alimentatia lor viitoare depinde foarte mult de gusturile care se formeaza in copilarie ... cel mai mare bine pe care-l putem face pentru ei e sa le formam niste deprinderi sanatoase ... in felul asta vor avea si un sistem imunitar puternic si nu mai trebuie sa ii indopam cu medicamente ... ca sa nu mai zic de greutatea corporala ... uitati-va la americani cati copii sunt obezi ...

BESTUTZA sa stii ca eu am gasit mai demult in Carrefour o sare de mare din Franta, naturala , neiodata , foarte bogata in magneziu .... e intr-o cutie de carton, cilindrica, galben pal si nu e deloc prelucrata ( e gri , si grunjoasa) ... nu stiu cum le-a scapat o sare asa nociva pe raft ... norocul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Ce inseamna natural?

Cumperi totul organic?

Eu traiesc intr-o tara in care sunt nebuni dupa natural,
pestele se mananca si crud,
spanacul tot asa in salata,
carnea de pui am fost sfatuita s-o fierb 10-15 min (asta pt copil)
ca-si pierde gustul.
Carnea Americana sau australiana e de 3 ori mai ieftina decat cea japoneza.

Si chiar si aici sunt alimente tratate.
Oricum nu toata mancarea e organica, nu putem trai in trecut, Nu?

In plus asa numitele produse de la tarani,
sunt si ele tratatate.
Ce faci? Te apuci sa-ti faci propria gradina?

Eu cred ca e bine sa fie un balans in toate.


C&mi

Mergi la inceput