Cu ce curatati argintul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Poate cä este putin off-topic... Eu am avut o colegä in Ro care nu putea purta bijuterii de argint pt. cä i se innegreau f. repede. Orice obiect de argint in contact cu pielea ei isi schimba culoarea ...
Poate nu e cazul täu, sper, dar urmäreste cat de repede isi pierde Ag strälucirea.
Si eu am purtat foarte mult Ag panä acum cativa ani si bijou-urile nu isi modificau culoarea, dar nici nu le dädeam jos (nici la dus, la spälat, etc) decat cand le schimbam ...Apoi depinde si de calitatea Ag ... cel marcat cu 925 este destul de bun ...




Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
(http://photos.yahoo.com/floradia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Fetele, cum curatati obiectele mai mari de argint?
Eu am curatat de doua ori un suport de luminari de argint cu pasta de dinti. Arata frumos dupa spalat, dar apoi isi schimba culoarea foarte repede si arata mai urit decit la inceput.
L-as putea scufunda in apa cu bicarbinat ca si pe bijuterii?

Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Nimic complicat!
Intr-adevar, asa cum a spus Slakje, cu un pliculetz de bicarbonat de sodiu iti faci argintaria sa straluceasca!!
Eu nici nu ma mai complic, le pun frumos in causul palmei, pun bicarbonat, cateva picaturi de apa, le spal bine, ca si cum ma spal pa maini si dupa aceea ele stra-lu-cesc! Fac asta la fiecare doua saptamani si tot timpul sunt ca si noi, dragalasele de bijuterii, ca iubeeeeeesc arginturile!
Gata, fug!
succes la curatenie!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

fiert in apa cu bicarbonat. Dar nu trebuie sa scipeasca neaparat. Unele bijuterii sint mai frumoase asa "patinate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

la bijuteriile Royal( din magazinul Unirea) se gasesc niste mini lavete speciale pentru lustruirea argintului si a aurului. Fiecare costa in jur de 70.000 lei.

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

bunica mea curata argintul cu scrum de tigara. il freca bine il punea sa stea un pic dupa care il clatea cu apa mie mi se pare ca ieseau bine

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oake spune:

Eu imi curat toate bijuteriile de argint cu scrum de tigara... si ies ca noi de fiecare data. Iar scrum de tigara se gaseste din plin la mine in casa

Multi pupici pt. mamici si pt. pitici
Oake si Bebitza

http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Inainte de a gasi solutiile speciale pentru curata bijuteriile din aur si argint, foloseam urmatoarea metoda: se pune intr-un paharel mai mic, bicarbonat alimentar si deasura de razuie sapun de rufe uscat. Se pun bijuteriile acolo,e acopera cu podul palmei si se agita energic pret de 5 min. Compozita este uscata. Dupa ce au fost agitate se clatesc cu apa fierbinte si se pun pe un prosopel curat sa se usuce.
La mine acesta metoda a dat mereu rezultate bune.
succes!

Mergi la inceput