Ajutor ( dupa chiuretaj)

Ajutor ( dupa chiuretaj) | Autor: ileana

Link direct la acest mesaj

Servus,

Am mare nevoie de ajutor.
Acum o luna am fost nevoita sa fac un chiuretaj, pt. o sarcina oprita in evolutie.
De atunci sangerez continuu si abundnt, La 2 saptamani dupa chiuretaj am eliminat si bucati mari de tesut. De atunci continui sa sangerez ( mai ciudat, imi pare f. dens) si am mai eliminat buc. micute de tesut.
A mai patit cineva asa ceva?
Aveti vre-un sfat?
In afara de a merge la medicul respectiv...care este in concediu si nu poate fi contactat....sau la alt medic...ca am incercat cu 2si nu s-au "bagat".
Am nevoie de ajutor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Daca sangerezi continuu si abundent de o luna dupa chiuretaj, nu e normal. Faptul ca elimini cheaguri de sange poate fi ok pana la un punct, dar nu asa incontinuu. Trebuie sa mergi neaparat si urgent la un dr., poate chiar la spital. Orice sfaturi ti-am da, nu suntem in masura sa-ti oprim sangerarea. Risti sa te anemiezi si sa cazi pe strada.
Eu nu ma aflu in tara, poate cineva dintre fetele de pe DC sa-ti recomande un dr. bun si care nu e in concediu.
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

mERCI MULT...AM INCERCAT VARIANTA UN MEDIC BUN, CARE ESTE IN TARA, DAR SITUATIA FIIND COMPLICATA SI CU ANTECEDENTE, NU "SE BAGA" NIMENI...
Sarcina a fost marisoara ...
A fost FIV...
Mai am o operatie veche pe uter...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ileana,
inteleg ca sarcina ai obtinut-o cu greutate daca a trebuit sa recurgi la FIV. Cu atat mai mare pierderea si dezamagirea pt. tine.
Totusi chiar daca e mai complicat, nu se poate sa fii lasata asa sa te chinui. Se poate sa mai fi ramas aderente care sa necesite inca o interventie si asta nu se poate amana. Ce ti-au spus ceilalti dr ?
Eu am facut 2 chiuretaje pana acum dar nu mi s-a intamplat sa sangerez mai mult de 2-3 zile dupa aceea.
Ce operatie mai ai pe uter si cand ai facut-o ?
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

Ileana,

Situatia este simplu de rezolvat.
Te duci (chiar in seara asta, de exemplu) la camera de garda de ginecologie a oricarui spital de urgenta si le relatezi povestea intreruperii terapeutice, evolutia ulterioara si mai ales faptul ca in ultima vreme ai ameteli si faci febra si frison seara. Nu vor avea incotro si vor trebui sa te interneze. Iar odata internata vor fi obligati sa adopte atitudinea intraspitaliceasca de cuviinta.

Sincer, ma mira ce spui, si anume ca nimeni nu vrea "sa se bage" in ambulator. Ma indoiesc ca in situatia ta te-ai dus cu mana goala... Probabil lucrurile sunt semnificativ mai complicate decat le poti tu relata. Si atunci ma mir si mai tare cum de nici unul dintre ginecologii la care ai apelat nu ti-a dat macar un bilet de internare in spital.

Oricum, ceea ce descrii necesita atentie medicala imediata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Asumandu-mi tot ceea ce scriu, ori ca mergi la maternitatea din Brasov, ori la abator, tot una. Inclusiv conditiile.
Am fost la Bucuresti.
Nu cred ca este mai complicat decat am descris simplist, pt. ca nu i-am pus nici unui medic dosarele in fata.
Operatia pe uter este veche.
Maria, si mie la fel mi s-a zis...dupa chiuretaj sanerare maxim 2-3 zile si pe urma "totul isi reia in timpi cursul normal"...ma intreb daca o sa cunosc vre-o data normalitatea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Arian...multumesc, nici nu visam un raspuns de la tine...
Multumesc de sfat..chiar nu am cum sa-l aplic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ileana,
te cred ca ti-e greu si lehamite, dar cu spunea arian, trebuie sa te prezinti la spital de urgenta. Ce astepti, sa faci septicemie ?
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

arian are dreptate, mergi la urgenta, sau camera de garda, eu am avut surprize placute cu medicii de garda, am o parere fooarte proasta despre medici in general, pentru ca nu sunt bine pregatiti si nici nu isi dau intrtresul, dar doi dintre medicii buni pe care ii stiu asa i-am gasit: la camera de garda. Din pacate nu sunt de specialitatea care o cauti tu acum

pentru moment insa cred ca ar trebui sa iei clorocalcin si poate vitamina K injectabil care se da pentru oprirea sangerarii. Dar daca le iei, te rog din suflet nu renunta sa te duci la doctor URGENT, pentru ca astea sunt niste solutii minime, paleative, de moment, ca sa nu lesini pe strada in drum spre dopctor, poti sa ramai cu sechele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Merci mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

sa ne tii la curent(bzzz), te-ai dus?

Mergi la inceput