tarc sau fara tarc ?

tarc sau fara tarc ? | Autor: ili

Link direct la acest mesaj

Voi ati pus copii in tarc ,cand au invatat sa umbla,cum ati procedat,
ili ,bunica nepotului de 1 an si 4 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Nu am avut tarc si nici nu cred deloc ca este util. Dimpotriva cred ca e o grija in plus. Copilul se poate impinge in plasa tarcului si tarcul se rastoarna cu totul.


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Inainte sa nasc am cumparat un pat cu 2 etaje adica primul este pat si cand scoti etajul se face tarc.
Acum la 10 luni Adrian doarme in tarc! Da, in tarc, deoarece primul etaj era prea sus si el se ridica si vroia sa se rastoarne din pat.
Nu am avut probleme de genul rasturnat cu tarc cu tot si crede-ma ca Adrian se tranteste de mama-mama pe plasa tarcului si are 11,500 kg, chir mi se pare f stabil tarcul.


http://photos.yahoo.com/lorelai182003
Adrian,Alinasi sotul Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Noi am folosit si ni s-a parut foarte util. E drept ca Ana nu statea in el mai mult de 2 ore pe zi, dar macar in intervalul asta stiam ca este intr-un loc sigur si ca n-are cum sa se loveasca de cine stie ce prin casa, sau sa bage in gura tot ce prindea. Aveam grija intotdeauna sa-i lasam in tarc jucarii adecvate, fara papusi si ursi/ciini enormi pe care s-ar fi putut catara si eventual escala marginea. Noi l-am folosit luni bune...

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Tarcul a fost extrem de util la noi pana a invatat David sa mearga. In el a invatat sa se ridice, sa caboteze(mersul lateral), sa cada. Acum, mai greu sa-l tin in tarc cand e musai, uite ca sta! Mai bazaie, mai chiraie, dar daca ai grija sa-l pui in fiecare zi in tarc se obisnuieste cu el si asa ai si tu o ora doua relativ linistite/zi.


Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea76 spune:

Pentru mine tarcul a fost o investitie inutila, pentru ca David nu a stat deloc in el, orice incercare se termina cu plansete si urlete. Pana la urma tarcul s-a transformat in loc de depozitat jucariile.
Din cate am inteles nepotelul are 1 an si 4 luni, asa ca mi se pare cam tardiv.


Andreea & David (07.07.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

noi am luat un pat de voiaj de la neonato care a fost super!!! in casa l-am folosit pe post de tarc si a fost foarte util, o lasam cu cateva jucarele nepericuloase si statea linistita ceva timp. in concedii il caram cu noi si n-am avut probleme de dormit in alte paturi, era deja obisnuita cu el. n-a reusit niciodata sa il rastoarne!
Oana si Ana (25 oct. 2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Am primit si noi cadou la mot un pat pliant, sau tarc Quinny, caruia nu-i gasim utilitatea. Fata a inceput sa mearga si daca o pun acolo sa se joace nu sta decat cateva minute, apoi se ridica si sta agatata de marginea lui, pana se enerveaza si trebuie sa o scoatem.
Deci, buni' ILI, eu zic ca nu-asi are rostul la varsta asta un tarc! Daca fii-mea la 1 an si 1 luna nu-l foloseste.....
Cred ca este util pana invata copilul sa mearga, caci apoi vrea sa se miste in toata casa nu sa stea intr-un metru patrat.

Cristina si Alexia ( 22 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ili spune:

Multumesc,am vrut sa stiu pararile voastre,nu ,nu acum vreau sa-l obisnuiesc in tarc.Eu cand copii mei erau mici nu s-au gasit tarcuri asa frumoase si practice,am facut la comanda ,din lemn ,mare ,si asa l-am obisnuit ca sa se joace in tarc cu jucarii adecvate ,acolo au invatat sa umbla,si pana la varsta de 3 ani mai stateau si se jucau in siguranta ,in timp ce eu lucram ,si povesteam cu ei,
ili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Eu am incercat un tzarc (pt 2 saptamani a unei cunoshtintze) si bb plangea de cate ori il punema acolo, asha ca m-am asigurat sa nu poata sa ajunca la locuri unde se poate accidenta si pe la prize si l-am lasat liber, bb ferict, si eu cu trebuirile casei. Totushi am vauzt si bb car estateau in tzarc si se uita la mamica lui cum lucra, cred totushi ca totul depinde de cum a fost invatzat, daca a fost cu tzarc de mic nici o probelema, daca a fost liber nu cred ca este o investitzie buna sa dai bani pe tzarc

Gabbriela & Julian web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

eu am folosit tarc la Diana, de la 9 luni pana pe la 1 an si 4 luni.
a fost foarte util , macar 2 -3 ore zilnic statea in el si se juca sau dormea, cand puteam si eu sa fac ceva treaba in alta camera...

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput