URGENT! Alaptare - bebe plange la san

URGENT! Alaptare - bebe plange la san | Autor: Ioana77

Link direct la acest mesaj

Buna!

O prietena de-a mea a nascut vineri un bebe de 4.100g.
I l-au dat mamei de-abia a doua zi, in aceasta perioada fiind hranit cu glucoza.

Dar, pus la san, bebe plange tare tare si nu suge (a supt doar de vreo 2 ori cand era somnoros).

Sa ii dea suzeta oare ca sa ii stimuleze instinctul de supt (eu ma gandeam ca daca lui i s-a dat cu seringa, nu i-a fost stimulat acest instinct si s-a invatat sa ii curga papa in gurita.. )

Bebe scade in continuare in greutate, a trecut de maximul de 10%..


A mai patit cineva asa? Ce sa ii spun sa faca?




Ioana,

YANN
& PHILIP
__28.01.2004_______

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Ori bebe e lenes,si trebuie ajutat,adica sa apeleze la o asistenta binevoitoare,care sa-i toarne laptic pe sani mamicii cu lingurita,si bebe sa inceapa sa suga(prietena mea asa a fost ajutata,in spital,de o femeie extraordinara),sau mami nu are mamelonul format,si trebuie sa-l maseze un pic pina-l prinde bebe cu guritza,ori poate avea limbuta prinsa(mai rar,dar se intimpla)si se rezolva foarte usor de medic.
Multa sanatate!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Ioana, in oprimul rind sa-i traiasca bebeul prietenei tale si sa creasca mare si sanatos

ceea ce am patit eu nu seamana in totalitate cu ce spui tu, dar pe alocuri, da

Matei in maternitate nu a stat cu mine, asa era politica fiind carantina.
primea lapte cu canita sau cu bibe si cind il puneam la sin nu sugea aproape deloc.
in consecinta in prima luna a luat doar 200 de grame in greutate.

ce m-a invatat pediatra:
sa pun copilul la sin de cite ori cere de mincare. uneori refuza sinul si era de voie de toti trei (eu, mama si sotul meu) ca sa il facem sa ia mamelonul in guritza. sugea putin si gata.
ei bine, dupa asta ma mulgeam si ii dadeam laptele muls cu linguritza - pediatra mi-a subliniat asta.
nu tineam copilul la un sin mai mult de 20 de minute - au tendinta sa adoarma.

rezultatul? in luna a doua Matei a luat 1 kg in greutate.

sper sa-i fie de folos prietenei tale.

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)


Bebei de ianuarie - februarie 2004
si gasca MAO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Cristina are dreptate.

Matei avea si limbuta prinsa (fren scurt). i-am taiat-o

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)


Bebei de ianuarie - februarie 2004
si gasca MAO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna fetele,
ioana, paote nu are cananlele desfundate si cum n ustie sa traga, se enerveaza si plange...sau nu curge destul...sa isi stimuleze lactatia si singura,s a doarma pe burta, ca sa preseze sanii, sa faa masaj la sani, circular, sa ii preseze cu mana...pana isi dau drumul.
eu la primul copil am avut noroc de o doamna car de fapt se ocupa de curatenie, care m-a ajutat sa imi vina laptele, ..bebe al meu era somnoros, nu stia sa suga, de curs nu curgea fara sa fie stimulati..am tras si eu din greu la primul ,la inceput dar ..repet, conteaza sa fie cineva as o ajute sa ii stimuleze lactatia,ca daca incepe sa ii curga in gura trebuie sa mai si inghita,nu?
va pup
mama lui norris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea76 spune:

Buna Ioana!

Si eu am patit acelasi lucru. Am nascut prin cezariana si am avut lapte abia dupa 2 zile, timp in care el plangea de foame (avea 4.300 g), iar pediatra de la maternitate nu vroia sa-i dea nici lapte si nici glucoza. Pana la urma, cand am avut lapte, a invatat sa suga si nu a mai plans.
Tu nu ai precizat daca prietena ta are lapte sau nu, dar daca nu are banuiesc ca asta ar fi cauza si in acest caz sa se mulga pt. a stimula lactatia, iar bb trebuie hranit in continuare cu glucoza.
Sper sa ii fie de ajutor experienta mea si sa aiba rabdare ca totul se rezolva.
Va doresc multa sanatate.

Andreea & David (07.07.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Va multumesc frumos!

Am vorbit chiar acum cu mamica si era f fericita ca bebe a papat!

Ioana,

YANN
& PHILIP
28.01.2004_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

La fel am patit si eu, am avut canalele infundate si dupa ce s-a rezolvat asta n-am avut lapte suficient, asa ca, cu toate NErecomandarile i-am dat lapte praf. Am preferat sa manince copilul si sa nu mai slabeasca decit sa ma cramponez de alimentatia naturala.

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput