cum scot copilul din tara?

cum scot copilul din tara? | Autor: arghirescu

Link direct la acest mesaj

o intrebare idioata,dar nu am stiut cum sa sintetizez problema.
sotul meu a plecat in germania ieri.peste 2 saptamini urmeaza sa plecam si noi doua-eu cu fiica mea de 7 luni.azi ne-a picat fisa ca nu poti sa scoti un copil pur si simplu ca pe un colet si ca trebuie sa aibe un act.si am descoperit cat e de complicat...trebuie ca sotul meu sa-mi trimita un act notarial care sa aibe "apostila de la haga",apoi eu trebuie sa-l legalizez aici,dupa care sa ma duc la nenorocitul asta de serviciu pasapoarte sa o trec pe pitica pe pasaportul meu...asta pina pe 4 septembrie...credeti ca am vreo sansa?!
astept sfaturi,ajutor,comentarii
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Intrebarea este in cit timp poate rezolva sotul tau acolo, iar apoi trebuie sa-ti trimita actul printr-un mijloc foarte rapid, poate te pot ajuta fetele din Germania cu vreo sugestie sau poate vine cineva de acolo in Romania care ti-l poate aduce. Dupa ce faci actul probabil ca va trebui sa faci o traducere legalizata, caci nu vad cum ai putea legaliza aici un act notarial cu apostila de la Haga - dar aici nu ma bag, poate nu ma pricep eu. Oricum, traducerea si legalizarea traducerii dureaza citeva ore, sau cel mult de pe o zi pe alta. Problema e ca va trebui sa ajungi in audienta la seful serviciului pasapoarte si sa depui o cerere sa ti se proceseze pasaportul in regim de urgenta, altfel dureaza 20 de zile. Asta este calea legala, daca ai vreo pila pe acolo e mai simplu.
Succes!
Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Draga mea cu actul ce ti-l trimite sotzul tau te duci la Bucuresti la sectiunea consulara a ministerului de externe, strada V Alecsandri daca nu ma insel, si pui apostila, aceasta apostila este de fapt o extralegalizare a actului ce ti-l trimite sotul tau.
Te costa ceva bani, de platit mi se pare ca trebuie sa platesti la trezorerie.

A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Deci, Romania face parte dintre tzarile care aplica conventzia de la Haga, pentru asta orice act nu mai necesita traduceri, legalizari in tzarile care participa la aceasta conventzie daca are apostila, o stamplila care e de fapt supralegalizare.
Daca e act notarial atunci el trebuie tradus si legalizat(in Romania la un birou notarial, traducerea se va face de un traducator autorizat) si mers cu el pentru apostilare la MINISTERUL DE JUSTITZIE in Bucuresti, sectiunea consulara, nu costa nimic.

La ministerul de externe se apostileaza numai actele: certificat de nastere tip nou, certificat de casatorie tip nou, diplome apostilate in prealabil de Ministerul Educatziei si Cercetarii, certificate de cazier judiciar emise cu cel mult 3 luni inainte de data apostilarii.

Ps: Spune-mi te rog daca te-am lamurit, daca in mare ai intzeles despre ce este vorba atunci sfatul meu e ca daca locuiesti la oras sa intri in primul birou de traduceri, notariat din oras si sa intrebi acolo din nou sa te convingi ca iti spun adevarul.Apostila o iei pe loc, singurul inconvenient e ca daca nu esti din Bucuresti va trebui sa calatoresti pentru o stampila.Asta e, in strainatate aceste apostile se iau de la Tribunalul Teritorial, in Romania de la Bucuresti pentru ca nu e asa...unde merg totzi banii daca nu la Bucuresti.
Asta e.Succes si sper ca ti-am fost de ajutor.
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Intiimplator si eu am avut nevoie in mai de un act notarial cu apostila de la Haga si a durat cam o saptamina.Declaratia a redactat-o acasa,a dus-o la notar care a autentificat-o si a dus-o la Oberlandesgericht pt apostila.In total a costat vreo 45 euro.
Da,documentul asta cu apostila nu trebuie legalizat in Ro ci doar tradus.
Daca o duci personal la Oberlandesgericht dureaza cam 3 zile.
Succes!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Deci Alina, in Germania a fost asa din cauza ca apostila s-a aplicat de catre Tribunalul Teritorial din zona in care domiciliezi.

In Romania un act notarial se apostileaza de catre Ministerul de Justitzie, iti trebuie pentru asta actul in original, traducerea legalizata(traducator autorizat bineinteles) , timbre si o cerere tip ce o primesti la fatza locului.
Apostilarea se face la Bucuresti, in persoana, pe baza buletinului sau pasaportului, depinde cu ce te legitimezi.

Succes!
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirescu spune:

multumesc pt raspunsuri
am fost azi la notariat si nu se poate decat daca imit trimite el de acolo declaratia cu apostila...am inteles ca poate fi scrisa direct in romana,nefiind nevoie sa o mai traduc eu aici.trebuie doar sa o legalizez.problema mea cea mare este ce fac dupa aia?ma ingrozeste gandul ca voi sta in brate cu un copil de 6 luni la cozile alea scirboase din iorga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Draga A(te botezasem, scuze), deci nu tu trebuie sa aplici apostila? Asta inseamna ca el o aplica acolo.Pentru inceput tu trebuie sa intzelegi in mare ce este aceasta apostila si la ce foloseste.Ceea ce este tradus, legalizat acolo e absolut ok si in Ro, sau invers, aceasta apostila are un numar care poate fi (si este) verificat in orice clipa, nu este loc de fals.
Deci aceasta apostila este o supralegalizare.
Cei din Romania iti cer apostila aplicata in tzara unde este el sau apostila pusa de ai nostri la Ministerul de justitzie?

A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:


Si uite asa te izbesti din nou de necunoasterea legilor si ignorantza(nu ma refer la tine stai linistita, la notarii vietzii ma refer si la cei de la serviciul pasapoarte).Daca el trimite actul notaria in romana si CU APOSTILA aplicata la tribunalul teritorial de unde domiciliaza atunci tu in mod normal nu mai trebuie sa stai la nici o coada, sa faci nici o legalizare si nici o traducere.Asta este Apostilla.
Asta face apostilla.


quote:
Originally posted by arghirescu

multumesc pt raspunsuri
am fost azi la notariat si nu se poate decat daca imit trimite el de acolo declaratia cu apostila...am inteles ca poate fi scrisa direct in romana,nefiind nevoie sa o mai traduc eu aici.trebuie doar sa o legalizez.problema mea cea mare este ce fac dupa aia?ma ingrozeste gandul ca voi sta in brate cu un copil de 6 luni la cozile alea scirboase din iorga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by arghirescu

multumesc pt raspunsuri
am fost azi la notariat si nu se poate decat daca imit trimite el de acolo declaratia cu apostila...am inteles ca poate fi scrisa direct in romana,nefiind nevoie sa o mai traduc eu aici.trebuie doar sa o legalizez.problema mea cea mare este ce fac dupa aia?ma ingrozeste gandul ca voi sta in brate cu un copil de 6 luni la cozile alea scirboase din iorga...



Din cite stiu eu daca esti cu copil mic ai prioritate si nu trebuie sa stai la coada, cel putin aici unde sunt eu (nu in Bucuresti, ce-i drept) scrie pe usa chestia asta. Intereseaza-te. Dar, repet, trebuie sa rezolvi pasaportul in regim de urgenta, altfel dureaza 20 de zile si tu nu vei avea timpul asta. Ai grija ca seful serviciului pasapoarte s-ar putea sa nu aiba program de audiente in fiecare zi, vezi cum functioneaza lucrurile.
Iti tin pumnii!

Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirescu spune:

nu ma supar,chiar sint ignoranta in materie,si urasc tot ce tine de acte,hartii,stapile,stampilute,etc
da,apostila (masii) trebuie pusa OBLIGATORIU de el acolo in germania,eu urmand sa o legalizez aici,asa mi-a spus onor notabil azi..inteleg de la voi altceva....
asta nu ma prea intereseaza ca o sa vina dhl la usa sa mi-o aduca,ma intereseaza la pasapoarte mai mult,dar am mai trecut de cateva ori prin cozile alea,cu pile,fara pile ,dar intotdeauna cu nervi si cu multe injuraturi pe limba

Mergi la inceput