Din Elvetia - partea a-3-a

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Draga Ana
Azi e mare petrecere la voi. Sa-ti traiasca Magdutzul!
La multi ani si o viata senina mereu presarata cu noroc!


pupici mii de la noi


~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Adelush, atenta ca intotdeauna
Multzumesc mult de urari, mi-au facut o deosebita placere!
Sa fitzi sanatosi si voi si sa aveti multe bucurii!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

of, of, of, elvetiencele mele tare-s scumpe la vorba.
ce ma fac cu voi, fetelor?? ia haideti la o barfa, nu mai merge asha.
facem si-o petrecere in octombrie??? ne gandeam la o seara dansanta...
ce ziceti????
a! cum se poate telefona ieftin cu romania: http://www.helvatel.ch/

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coccinelle spune:

Ana,eu sīnt pe fir.
Vin si eu la Tanzul din oct., dar dupa ce venim din vacanta.
Pe 6 oct.mergem īn Spania īn vacanta, stam 2 saptamīni.Ma bucur asa mult, am nevoie de vacanta si sa mai schimb aerul.
Multe noutati nu am, puiul mic a fost de trei
ori la cresa,cīte 1-2ore pe zi, ca sa vedem ce zice.I-a placut sa se joace cu copiii, am stat si eu cu el cīte putin.De la 1.10 merge de
trei ori pe saptamīna.
Adela, i-a placut deci Juliei īn Grecia?Nu a fost prea cald.Acum merge din nou la cresa?
Spuneti fetili, cum a fost la Bodensee ?
Andreea, ai reusit fata tatii sa te refaci dupa oboseala sfīrsitului da saptamīna?Ce fac bebeii?
Gabriela,ati venit din concediu?Cum a fost?
Mey Ana, ce e cu murele alea, nu se mai coc?
Sau haideti mai bine sa ne īntīlnim la un pahar de must
dar unde si cum, eu aici nu am vie
Stiu eu ca voi aveti idei mai bune.
va pupicesc si sa aveti o zi foarte buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Giny, Laura, fetelor care aveti experiente cu cresa: cum e la voi? Adica copiii se imbolnavesc des? Julia mea se imbolnaveste des la cresa si eu is dunare de suparare. La cresa vi s-a cerut certificat de sanatate? La noi, nu!

Voi reveni sa mai povestesc si despre altceva acum credeti-ma ca nu ma pot gandi la altceva.

pupici

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

quote:
Originally posted by Adela

Giny, Laura, fetelor care aveti experiente cu cresa: cum e la voi? Adica copiii se imbolnavesc des? Julia mea se imbolnaveste des la cresa si eu is dunare de suparare. La cresa vi s-a cerut certificat de sanatate? La noi, nu!

Voi reveni sa mai povestesc si despre altceva acum credeti-ma ca nu ma pot gandi la altceva.

pupici

~~Adela & Julia



Buna Adela,

Puiuta mea merge la cresa de vreo luna si jumatate. Ea are 1 an si aproape 3 luni.
De imbolnavit nu s-a imbolnavit acolo, ci acasa.
Am fost plecati la munte vreo 10 zile si a inceput sa-i curga nasucul. Ne-am intors de la munte, nasucul a continuat sa curga si eu am dus-o la gradinita ca altceva nu avea. Apoi, acum vreo 2 saptamani i-am dat inghetata si a inceput sa tuseasca. I-am luat siropel pentru tuse si a continuat totusi cu tusea. In prezent nu mai curge nasucul decat din cand in cand, mai tuseste, dar mai rar, in schimb ieri si azi noapte mi-a facut febra asa ca stam acasa sa ne revenim.
Draga mamei nu e incantata deoarece ii place la gradinita unde sunt copii si altfel de jucarii. Azi dimineata mi-a aratat usa ca trebuie sa plecam. In fine nu prea stiu ce sa fac, daca sa ma ingrijorez sau nu, daca trebuie sa iau programare la medic desi nu stiu daca va fi de acord sa ne vada, mai astept sa vad cum evolueaza lucrurile.

Sanatate si numai bine,

Carmelica si puiuta draguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Am uitat sa adaug ca la cresa ne-a cerut certificat de sanatate + vaccinurile la zi.

Carmelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Carmelica multumesc de raspuns. Julia mea nu e bolnavicioasa: ea mananca inghetata si nu are nimic, de asemeni mananca de la frigider (iaurt de exemplu!) sau bea suc/apa de la frigider si nu are nimic. E drept ca se poate imbolnavi si acasa dar asa des parca e prea de tot. Si prea e coincidenta: cum incepe gradinita dupa 3 zile are ceva: febra sau tuse sau sau sau!!! Am fost cu ea si in conced in Grecia, am fost si la Frankfurt cateva zile, in fine am tot facut drumuri si a fost ok!
Dar de cand am inceput gradi e cosmar!!!!
Ce pot sa fac e sa schimb gradinita cu una in care imi cere certificate de sanatate. Atat imi vine acum in minte.

Aa... si bine ai venit la "Mamici de Elvetia". M-am luat cu vorba.

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Carmelica, bine ai venit pe dc!
Ia uite, cu timpul ne adunam si noi, fain de tot! Unde locuiesti? cati ani are puiutzul tau? Te si napadesc cu intrebarile

Adelush, si eu tot la solutzia asta ash apela: schimbat gradinitza. Juliei nu-i prieste si gata. Pe de alta parte, aku e sezonul gripelor. Mai tzine-o putzin acasa pana se inzdraveneste si indoap-o cu lamaie, ceaiuri muuuulte, cu lamaie si miere. Mierea si lamaia ajuta la intarirea organismului. Multa sanatate printesei si tie multa putere.

Ginishor, cand pleci exact si cand te intorci din spania? fericit-o

Gabriela, tu ce mai faci, pe unde mai esti? Iren, Laura, nu mai spuneti nimic? Danielutza, vii si tu la Zürich? te cazez la mine!
Fetelor, hai, o punem de-o seara dansanta? Propunere concreta: pe 15 sau 16, ori weekendul urmator pe 22, sau 23 Oktombrie. Program exact: cina undeva fain- am sa ma ocup de organizare, apoi dancing.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Lorelei, nu mai bine facem un party inainte de 21 oct?...ca-mi pleaca mama pe 21...Era mai bine pe 15-16, nu credeti?
Si mai am o problema maaare: ce fac cu Julia? Ca ea papa tzitzi, si nu pot s-o las acasa, ca nu maninca la ore regulate, da vreau si io la dixtractie!!!...

Iren dubla mamica , Bogdanelu nazdravanu si Julia rechinutza

Mergi la inceput