Epiziotomia

Epiziotomia | Autor: draga

Link direct la acest mesaj

Buna, sunt o gravidutza in varsta de 27 de ani. In cel mult 4 saptamani astept sa imi tin in brate baiatelul, pe Andrei. Sunt la prima nastere si sper sa nasc natural. Am insa o problema care ma framanta si mi-e jena sa imi intreb doctorul. Sunt aproape sigura ca voi fi si eu taiata pentru ca BB sa poata iesi mai usor. Intrebarea mea e: aceasta taietura imi va afecta viata sexuala (ma refer la contactul sexual)? Arata urat? ... si o alta intrebare: daca nu ma taie, banuiesc ca voi ramane "larga" ... am citit pe internet, dar nu mai stiu unde, ca unii sau mai multi soti sunt nu tocmai incantati ca dupa nastere, sotiile lor nu mai sunt asa "stramte", si bineinteles, bucuria sexului nu mai e la fel. Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Conteaza foarte mult cat de bine te coase doctorul. Prea larg, prea stramt sau potrivit. Un medic cu experienta stie cum trebuie sa coasa. Oricum, abia dupa 6 saptamani de la nastere ai voie sa ai contact sexual si pana atunci tesuturile isi mai revin. Adica sa nu te sperii in primele zile.

Despre aratat... hmm in afara de cazul in care vrei sa pozezi in reviste deochiate nu trebuie sa-ti faci nici o problema, este in zona ascunsa de slip. Se vede ca dupa orice taietura, pielea un pic altfel pe linia respectiva.

Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

viata ta sexuala va fi putin influentata de aceasta taiatura. Dupa 5-6 saptamani va trebuie sa incercati sa aveti contact sexual. Sa nu te astepti ca totul sa fie ca inainte, este posibil ca la inceput pana se acomodeaza muschiul cusut sa fie un pic dureros.
Nu ezita sa vorbesti asta cu doctorul tau. Eu am discutat la controlul de 6 saptamani si discutia a inceput-o doctorul, apoi au urmat sfaturi. Am plecat lamurita de la medic si contactul sexual treptata a inceput sa reintre in normal.

Alexia si Cristina
CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

noi am reinceput activitatea la 3 sapt dupa nastere. existat o jena,dar destul de lejera.cat despre cum se simte/cum arata...acum,dupa un an,este la fel ca inainte.cusatura este fina si nici nu se vede...mai degraba se simte...iar vaginul este ok.nu-ti face pb de-astea!poate ca necesita o vreme,dar te refaci!nastere usoara!si un bebe mancacios si sanatos si cumintel!

Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ha ha ha, ce intrebare faina!
Sa iti spun ce mi-a zis mie o colega de serviciu mamica, inainte ca eu sa nasc, pentru ca tot asta era si problema mea cea mare!
"Soro, ti-o face ca noua! Fata mare te face daca vrei! Du-te cu "masura" sotului, si fa-o pe comanda!" Asa mi-a zis!
(Sper ca nu se simte cineva vexat... Am vorbit urat? Pardon )
Nu e adevarat cu "largimea" Daca ai grija de tine, muschii se refac - si de la sine, dar exista si niste exercitii...
Adevarat cu cele 6 saptamani. Si noi am "reluat" mai repede, da' m-am smtit ca o virgina... Frica inclusa...
Oricum, la inceput arata urat! Iar o tanara mamica, oricum va exagera.. Eu m-am simtit macelarita (acum stiu ca nu e asa). deci, imbarbateaza-te in momentul respectiv cu "nu e chiar asa... Am eu impresia..."
Iar cu bucuria sexului, gresit! Mie mi se pare acum ca e chiar mai fain ca inainte... asa, nu pentru ca mi s-a "modificat", ci pentru ca se schimba situatia... ai deja un bebe, daca mai folosesti si contraceptive sau sterilet nici g riji nu-ti faci, daca dai si jos kilogramele o sa te simti si bine cu tine insati, samd... Eu personal nu m-am mai simtit asa de bine in pielea mea de dinainte sa raman insarcinata... Si cand am fost insarcinata m-am simtit bine, dar era un sentiment de mamica, nu de femeie care se vrea sexi
Succes si nastere usoara! vezi ca mie pana in luana 8-a mi-au zis ca o sa am baiat si in luna a 8-a mi-au zis ca e fata, si fata a fost! Pupici!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draga spune:

Dragi mamici, ma bucur tare mult pt ajutoru vostru care e nepretuit pt mine. Am ramas impresionata si de promptitudinea cu care ati raspuns la intrebarea mea. Va multumesc si va doresc multa sanatate voua si copilasilor vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Exercitiile de care vb ankalaura se numesc kegel si pot fi facute si cat timp esti gravi! Chiar este recomandat sa le faci din timp pentru a avea o nastere mai usoara deoarece tonifiaza perineul. Incearca intai cand faci pipilica sa opresti jetul si tot asa ca sa-ti dai seama ce muschi tb contractati. Dupa aceea poti face exercitiile oricand si oriunde ca doar nu te vede nimeni!
Eu am nascut normal un baietel de 3400 si nu mi-a facut dr epiziotomie si nici nu m-am rupt iar despre dimensiuni.....cand am inceput primul contact a fost ca atunci cand eram virgina iar acum la 10 luni de la nastere pot spune ca nu s-a modificat nika p-acolo si sotul a zis la fel!
Desigur daca epiziotomia este strict necesara e mai bine sa o faca dr pt a evita eventualele rupturi de perineu care se cos/vindeca mai greu si pot fi cauza nenumaratelor complicatii cum ar fi incontinenta urinara. Dar daca ai o moasa si dr buni si un perineu elastic poti evita epiziotomia. Eu am facut si fac sport de performanta(calarie) si de aceea mi-a zis dr ca am un perineu mai tonic.
Oricum important este sa-ti tii puiutul in brate sanatos! Eventualele neplaceri trec de la sine si iti garantez ca uiti absolut toata durerea si disconfortul cand iti strangi comoara in brate!
Multa bafta si nastere usoara!

http://photos.yahoo.com/lorelai182003
Adrian,Alinasi sotul Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

eu zic sa insisti pe langa doctor sa nu-ti faca epiziotomie daca nu este nevoie. In Ro se face de rutina, indiferent daca iti trebuie sa nu. Eu am 2 copii si nu am epiziotomie, cat despre sex, s-a imbunatatit dupa nastere .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza spune:

Rare cazurile in care o epiziotomie nu este facuta, dar fericite as spune. Oricum eu am avut parte de una dar a fost facuta de un doctor cu experienta pentru ca in cca 4-5 saptamani era aproape "rezolvata". Frica e mare in rest.. se rezolva. Nu dispera va trece mai ales ca in primele saptamani cat e se vindeca tu esti numai cu gandul la BB. Apropo dupa o vreme poti sa juri ca e noua. Asta bineinteles depinde si de experienta celui care o face.

Curaj si Nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Si as recomanda sa ceri doctorului sa nu faca epiziotomie. Mai bine te rupi, pentru ca te vindeci mai repede decat daca te taie. Nu numai atat, dar sunt sanse sa te rupi adanc daca ai epiziotomia. Nu stiu cum sunt doctorii in Romania, dar daca iti da de ales, as alege sa nu te taie. Succes!

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Oz are si nu are dreptate...in R.se face E.de rutina, dar...si daca nu ti-o face risti sa te rupi rau si cusatura de la ruptura e mai urata si da si alte chestii dupa decat E.
Mie dr.mi-a dar de ales, cu sau fara. Fara riscam sa ma rup si sa nasc mai greu (dr.ajuta sa iasa capul copilului cu mainile f.usor si tu nu tb.sa ne "scremi" prea tare ca te rupi). Dezavantajul la fara e ca in timpul travaliului copilul este stresat si e bine sa iasa cat mai repede (in timpul travaliului este f.putin oxigenat).
Datorita acesto chestii eu am ales cu...
Dr.mi-a facut o "broderie" f.fatoasa...motiv pt.care primele 6 luni ziceai ca-s virgina si nu puteam face nimic decat dupa un preludiu de vre-o ora...
Am tot dat cu exercitii in epiziotomie, am ajuns la dr.sa ma faca mai larga (lucru care l-a refuzat ca o dr.cu scaun la cap ce e ca vreau sa mai fac copii si nici galeata nu vreau sa fiu dupa...dar mi-a spus ca singura rezolvarea e sexul cat mai des...), pana la urma s-a mai largit!
Ce de spun ca mi-a facut o frumoasa broderie? Am fost la vre-o 7 luni de la nastere la alt ginecolog care nici nu a vazut ca sunt taiata pana nu i-am spus eu!
Sexul este mult mai bun acum!!!!
Deci, eu sunt pt.epiziotomie facuta de un medic bun...

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput