TIRAMISU

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by mispas007@yahoo.com

Nane, jos cu palaria, asta-i reteta! Vin cu o precizare. Nu cumva sa amestecati branza mascarpone cu mixerul pentru ca se face aproape fluida si ati compromis crema! Trebuie incorporata incet, amestecand de jos in sus.
Madalina



Madalina, deci amestec cu lingura?
Acum am vazut ca nu sunteti nici una in Canada...totusi spuneti-mi, va rog, daca trebe musai Mascarpone. :)
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Musai Mascarpone, anto!!! E oarecum speciala pentru ca are consistenta unei paste, dar e si dulce in acelasi timp...sigur gasesti in Canada, la orice supermarket!!!
Io am pus brinza amestecind cu mixerul si mi-a iesit bine...nu inteleg de ce ar iesi pastoasa, ca vaz la toate variante aceleasi proportii pentru cantitati...

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by lilanda

Musai Mascarpone, anto!!! E oarecum speciala pentru ca are consistenta unei paste, dar e si dulce in acelasi timp...sigur gasesti in Canada, la orice supermarket!!!
Io am pus brinza amestecind cu mixerul si mi-a iesit bine...nu inteleg de ce ar iesi pastoasa, ca vaz la toate variante aceleasi proportii pentru cantitati...

pozulici



Mersi Lilanda! Am intzeles. :)) In weekend trec la treaba si va spun...ce branza am facut. :)
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eu fac Tiramisu destul de des.Am o reteta excelenta.Suna cam asa:

Ingredinte:
6 lingurite cu virf de cafea, o sticluta cu esenta de rom, 400 gr. piscoturi Savoyardi, 4 oua, 7 linguri cu virf zahar; 500 gr. (2 cutii) supercrema Mascarpone sau 500 gr. smintina 24% grasime, 2 plicuri de praf de frisca; cacao pentru ornat

Se face o cafea din 3 cani de apa si cele 6 lingurite de cafea si se lasa sa se raceasca; se freaca galbenusurile cu zaharul, pina aproape ca se topeste zaharul (cca 10-15 minute cu mixerul). Se adauga supercrema Mascarpone sau smintina si se amesteca cu mixerul pina devine consistenta ca frisca. Se introduce la frigider. Se bat albusurile spuma, dupa care se adauga praful de frisca (fara sa se dizolve in lapte) si se mai bate cu mixerul pina se incorporeaza praful de frisca in spuma. Se amesteca cele doua compozitii (cel cu albusurile si cel cu galbenusurile) si se introduce amestecul in congelator. Se adauga esenta de rom in cafeaua racita. Se inmoaie repede piscoturile in cafea, unul cite unul. Se tine o secunda piscotul in cafea, caci altfel se inmoaie prea tare. Se foloseste o tava de 4-5 cm inaltime, in care sa incapa aproximativ jumatate din cantitatea de piscoturi asezate unul linga altul (tava de friptura e perfecta). Se asaza un strat de piscoturi in tava. Se intinde jumatate din crema preparata, dupa care se asaza iar un strat de piscoturi si deasupra se intinde restul de crema. Se presara cacao deasupra, cu ajutorul unei strecuratoare de ceai.
Se tine o zi la frigider, sa se patrunda piscoturile si se serveste


Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Fetelor, am intzeles bine? Toate ouale alea le mancam crude?
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mispas007@yahoo.com spune:

Eu amestec cu lingura. Si sa va spun de ce: sunt din Romania si branza Mascarpone nu este chiar ceea ce trebuie sa fie. Poate mascarponele vostru o fi de la mama lui. La noi se gaseste facuta in Romania (aste va jur ca trebuie amestecata cu lingura, altfel iese bors), si italieneasca care costa 120.000 lei cutia de 150 gr. Deci 500 gr. mascarpone costa 400.000 lei, adica a zecea parte din leafa mea de bugetar....Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

anto, ai inteles bine...ouale sint crude!!! :-)) Da' nu-ti fa probleme ca se maninca repede prajitura si n-au timp sa se strice!!!
madalina, dar e mai scumpa decit aici...o cutie de 200 gr e in DK vreo 2,5 euro...Din Germania am luat-o si mai ieftin, tin minte!!! Pfffuuuiii!!! Nu e prima oara cind ma minunez ca Romania e tare de tot la preturile de alimente!!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Hihi! Lilanda, de data asta nu ma contrazic cu nimeni pt ca n-am facut niciodata Tiramisu, altfel n-as fi intrebat cum se face. La lasagna e cu totul alta mancare de peshte, din aia am facut si povesteam si eu din experiente, retete si alte intamplari.

Va multumex tare mult de retete week&-ul viitor fac "Italian Weekend" cu lasagna si tiramisu, caci mi-ati facut pohta.


Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Anto,

ce se aude cu branzica mascarpone, ca nici eu nu prea am vazut-o aici prin magazine. Ai cautat ceva de genul asta in Canada? Asta e desertul meu favorit, dar as vrea sa incerc sa-l fac si acasa. Dar branza asta ma descurajeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Sanca, la Trader Joe's gasesti crema mascarpone; daca nu au, cere si-ti vor aduce. E in jur de 2 lei jumate cutia de 8 oz. Cateodata au si din cea cu cafea, e minunata si aia.

Mergi la inceput