Concediul de risc maternal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Monica- Casele de pensii au inceput sa elibereze certificatele noi dar nu stiu ( sincer inca nu am parcurs legislatia noua deh am fost in concediu...)pana cand sunt valabile cele vechi.Mi s-ar parea normal odata ce au intrat cele noi in vigoare cele vechi sa nu mai existe sau sa aiba un termen de folosire
Mercedes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Pai asta stiu si eu dar legea bato vina nu spune sau sunt eu batuta in cap, pana cand se mai primesc cele vechi.Poate ma lumineaza si pe mine cineva cu vechile certificate pana cand se mai primesc la plata.
Mercedes daca descoperi lumineaza-ma(ca si eu sunt tot dupa concediu si am fost luata ca din oala).

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Monica-desigur

Mercedes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Verificati la Casele de Pensii ca s-ar putea sa aiba niste Norme interne. Pe aici termenul certif vechi este 01.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cool zi-mi te rog unde scrie de acest termen de 1 sept ca ma cert cu financiarul care nu vrea la plata medicalele vechi.
Mersi,

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Monica, este o hotarare a Casei de pensii de aici, probabil fiecare Casa a stabilit un termen in care sa aiba timp sa distribuie certificate tuturor medicilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Mersi frumos Cool o sa cercetez. La uma urmei bietii oamnei nu sunt vinovati cu nimic si din pacate ei au de suferit de pe urma caposeniei unora.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Monica -am gasit pe situl cjpensii de la mine urmatoarele reglementari poate te ajuta
REGLEMENTĂRI CU PRIVIRE LA COMPLETAREA ȘI ELIBERAREACERTIFICATELOR DE CONCEDIU MEDICAL
Având în vedere noile reglementări cu privire la completarea și eliberarea certificatelor de concediu medical pe baza cărora se acordă indemnizații asiguraților din sistemul asigurărilor sociale de stat, Casa Națională de Pensii și Alte Drepturi de Asigurări Sociale face următoarele precizări:
1. Ordinul comun al Ministrului Muncii, Solidarității Sociale și Familiei și Ministrului Sănătății nr. 399/974/2004 a fost publicat în Monitorul Oficial al României, partea I, nr.714/06.08.2004. 2. Prevederile acestui Ordin se aplică începând cu data de 15 august 2004.
3. De la această dată concediile medicale se vor acorda pe baza noului formular de certificat de concediu medical, aprobat prin Ordin.
4. Noile formulare de certificate medicale se eliberează contra cost și la cerere, de către casele teritoriale de pensii, medicilor cu autorizație de liberă practică valabilă, din unitățile sanitare de stat sau private.
În situații excepționale, în care medicul poate justifica faptul că nu a reușit să intre în posesia noului tip de certificat medical din motive obiective, se pot utiliza vechile formulare, numai până la data de 31.08.2004. În astfel de cazuri, angajatorul are obligația de a anexa o copie a acestui certificat în locul exemplarului 2, potrivit prevederilor art. 3, alin. (4), din normele tehnice, anexă la Ordinul nr. 399/974/2004.
Mercedes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Multumes mult Mercedes

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Monica- cu placere


Mercedes

Mergi la inceput