Va implor daca poate sa-mi dea cineva un sfat???

Va implor daca poate sa-mi dea cineva un sfat??? | Autor: ruprich

Link direct la acest mesaj

Traiesc in concubinaj cu un barbat cu care am un baietel de 4 luni. El nu are nici un venit de mai multi ani si sta in casa mea.De multa vreme nu ne mai intelegem.Eu am vrut sa fac un copil pentru ca am 35 de ani si pentru ca de mult imi doream un copil, dar nu am putut ramane insarcinata.Nu intru in alte detalii pentru ca ar trebui sa va scriu zeci de pagini legate de relatia mea cu el si problemele cu sarcina. Problema mea este: eu am inceput serviciul pentru ca luam mai putin pe CIC cu 3 milioane+bonurile de masa (conteaza tinand cont ca numai eu aduc bani in casa),in ideea ca mama mea care este pensionara sa stea cu copilul.El ma face acum mama denaturata si-mi spune ca-si va lua servici si-mi va lua copilul.
Este posibil asa ceva? Ce pot sa fac sa scap de cosmarul asta? Cum pot scapa de el, prin ce metode? I-am spus sa plece sa ma lase sa-mi cresc singura copilul pentru ca numai rezist la atatea probleme pe care le creeaza el.Copilul poarta numele de familie al ambilor parinti.
Va rog sa-mi spuneti daca-mi poate lua copilul in felul asta si cum sa-l fac sa plece din casa. Situatia a devenit exploziva.
Va implor!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Linisteste-te. Nu poate sa iti ia copilul orice ar face. Are drepturile prevazute de lege pt tatal natural(biologic). De ce nu ii soliciti pensie alientara lunara? Ma suprinde faptul ca el nu plateste cresterea copilului. Cat despre statul in casa e suficienta depunerea unei plangeri ce se soldeaza cu un ordin de evacuare. Dar nu e necesar. Pui frumos hainele afara, ii iei cheile si in cazul in care incearca sa intre te adresezi politiei pt violare sau tentativa de violare de domiciliu(fapta penala-inchisoare adica). Mai mult decat atat poti sa faci demersurile pentru a obtine decizie judecatoreasca privind obligatia tatalui natural in intretinerea minorului (pensie alimentara). Neplata acesteia odata stabilita este de asemenea infractiune (caz penal- inchisoare adica).

Cat despre luatul copilului, legal nu are sanse, iar ilegal se numeste rapire (infractiune-caz penal- inchisoare adica).

Ajunge?
PS
Nu iti cunosti drepturile de mama si de cetatean.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

marius are dreptate!

PT NIMIC IN LUME NU DISPERA! puiutul are nevoie de tine!

cred ca, de fapt, ti-ai dat singura raspunsul, marius doar l-a formulat si ar trebui sa-l urmezi punct cu punct

singurul lucru pe care il mai pot adauga este ca, probabil, vei fi obligata sa-i dai voie sa petreaca un timp cu copilul lui, asta e!

succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

dar, mai e ceva ce ma nedumereste? indemnizatia pt cic ar trebui sa fie in jur de 6 mil pt ca tu ai intrat in 2004, nu inteleg cum de este mai mica de 3mil+bonuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Nu, eu primesc un salariu mai mare decat CIC cu 3 milioane plus bonurile de masa.
Va multumesc tuturor!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Poate cineva sa stearga tot ce e aici.Eu am incercat dar nu am reusit.

Mergi la inceput