Hiperactiv sau "doar" vioi ??

Hiperactiv sau "doar" vioi ?? | Autor: ingridnen

Link direct la acest mesaj

Mai fetelor,

Sant cu nervii in batista cu baiatul asta al meu de 1 an si 5 luni... Ce bine ca am inceput serviciul de 1 luna ca innebuneam acasa ! De la ora 8 cand se scoala si pana la ora 14 cand isi face siesta e intr-o continua miscare. Si la fel de la 16 la 22 ! Degeaba insir eu toate jucariile si ma asez pe covor "Cristi hai sa construim" el nu, fuge de la un cap al casei la altul, se catara pe scaune, de acolo pe masa etc. Le invidiez pe mamicile care mai spala o farfurie, mai calca o rufa.. asa ceva NU exista pentru mine. Zilnic plimbari de cate 3 ore dimineata si inca 3 dupa amiaza in parc (cu alergaturile de rigoare dupa bebe). Am si eu ochi de vazut si urechi de auzit, vorba aia, si majoritatea copilasilor din parc nu sant asa !! Ce vizite, ce cumparaturi, dupa maxim 1 ora nu te mai intelegi cu el, orice i-ai da. Ce televizor, ce desene animate - nici nu se uita. Ma rog in fiecare zi la Dumnezeu sa nu ploua - ca atata vreme cat sta in casa, ne terorizeaza. Cand mai aud pe unele mamici ca imi spun "ce sa-ti fac, asa l-ai obsnuit!" chiar ma pierd cu firea... ce era sa fac, sa-l las sa urle, sa-l incui singur in camera ?? ca bebe mic trebuia sa fie mereu "actiune" in jurul lui, altfel se plictisea !!
In rest doarme bine, maninca bine, se poate concentra (cand are el chef) - de exemplu aseara ne-am uitat vrei 20 de minute pe carticele, ceea ce este un record !
hai ca m-am lungit la vorba... oare cand se va "linisti" copilul ??

Ingrid mama lui Cristi 1 an si 5 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Banuiesc ca este singurul copil, nu-i asa?

Si Nicholas era asa pe la 1-2 ani. Trebuia sa stau dupa coada lui constant si abia asteptam sa mai vina si sotul acasa sa-l dau in primire (asta dupa ce il primeam in orimire de la parintii mei). Fiind singur el vrea sa se jocae cu tine si iti capteaza atentia ca sa fie sigur ca esti cu okii pe el.

La al doilea a fost mult mai usor ca-l urmarea pe cel mare si asta il distra destul.

Asa sint copiii pe la virsta asta pentru ca acum sint intr-o mare expeditie. Stiu sa mearga si lumea e larg deschisa pentru ei. 20 de minute este un record pentru un pustiulica asa mic. Insista cu cititul doar cit este atent si treptat va sta din ce in ce mai mult.

De potolit se mai potolesc pe la 4 ani (te incurajez mult, nu?)

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Cs sa-ti raspund la intrebarea ta, baiatul nu este hiperactiv, nicidecum la aceasta varsta. Este plin de energie si vrea sa faca miscare. E un stil de viata foarte sanatos pentru el si extenuant pentru voi. Dar, ce ne dorim cel mai mult daca nu sa fie copilul nostru sanatos si fericit?
Poate mai citesti pe www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27638&whichpage=4" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27638&whichpage=4 mai multe informatii.

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Se va linisti pe masura ce creste. Parca l-ai descris pe baiatul meu la virsta aia Acum are 2.5 ani si incepi sa te mai intelegi cu el. Inca nu are rabdare sa se uite la desene animate, dar sta sa citim, se mai joaca si singur 15-20 de minute si mai nou, a descoperit ca poate sa deseneze, chestie cu care se indeletniceste pentru perioade destul de lungi, cam jumate de ora. In rest e in miscare continua.
Asa ca rabdare si nervi de otel, intr-o zi vom avea iar timp sa citim o carte in liniste

Mergi la inceput