anticonceptionale-sarcina

anticonceptionale-sarcina | Autor: amik

Link direct la acest mesaj

am o intrebare care ma framanta de mult timp.stiu ca anticonceptionalele au o siguranta de 99%(sau era 90%).in fine,cert este ca exista posibilitatea,cel putin teoretic,sa ramai insarcinata chiar si in timpul tratamentului cu pilule de acest gen.insa,in practica,vi s-a intamplat?eu iau mercilon de 8 luni.
a,si intreb acest lucru exceptand situatiile in care pastilele nu sunt luate corect,la aceeasi ora,in fiecare zi,etc.

pupici,


Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

Am luat tot mercilon,timp de 2 ani;n-am avut nici un fel de surprize.Am insa colega care sustine ca a ramas insarcinata desi lua anticonceptionale(cele mai ieftine,dupa cum zice ea).Nu pot sa spun daca e vina pastilelor sau daca nu cumva a uitat sa ia intr-o zi hap-ul.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Mie nu mi s-a intamplat niciodata. Si crede-ma am luat mult timp si mai ieftine si mai scumpe si nici nu le-am luat la ore fixe-le luam seara in general. In cate o seara chiar am mai uitat pilula (foarte rar, este adevarat) dar am luat-o imediat cum mi-am amintit, dimineata si nu s-a intamplat nici un accident niciodata.
Iar pt. a ramane insarcinata nu a fost nevoie decat de 1 singur contact sexual neprotejat asa ca de ramas, raman super usor.
E cred cu tarie ca nu poti ramane atat timp cat iei pilule.

Irina burticoasa si copilasul cuminte din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Iaca si eu pe aici sa va dau vesti buune sau poate nu?
Eu am ramas insarcinata cu Mercilon... Le luam seara, e adevarat ca nu la ora fixa dar nu mi se intamplase nimic in stilul asta si eram linistita. Pana intr-o zi... Si acum am un copilas de 1an si 6 luni care a fost nascut super sanatos si grasun si suntem super fericiti impreuna.
Asa ca nu uitati: anticonceptionalele sunt sigure 99%. Nu vreau sa sperii pe nimeni dar cred ca nu s-ar fi dat in laturi producatorii sa spuna ca sunt 100% sigure daca asa ar fi fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

de acord cu tine,alina!

deci se poate sa ramai insarcinata cu pastila luata...cazuri probabil sunt putine...e,sa ne traiasca si sa fie sanatosi!

Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Eu am luat vreo 8 ani si ceva anticonceptionale - am inceput cu Triquilar, apoi Microgynon apoi Marvelon o buna perioada de timp. Nu am ramas cat timp am luat pastilele si sa stii ca mi se mai intampla sa uit cateodata sa le iau, iar de ora fixa nici nu poate fi vorba (le luam dimineata - dar nu stateam cu ochii pe ceas sa fie la aceeasi ora)

In schimb, dupa ce le-am intrerupt......in secunda 2 eram

http://community.webshots.com/user/sergiu_m03

Mergi la inceput