Ceaiul si iaurtul, oul, carne de peste in supa

Ceaiul si iaurtul, oul, carne de peste in supa | Autor: ruprich

Link direct la acest mesaj

Ce fel de ceai dadeati la 4 luni, si cand ati introdus iaurtul?
Voi la cate luni ati introdus carnea de peste in supica si la cate luni oul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Iaurtul l-am introdus pe la 7-8 luni, pentru ca am inceput diversificarea pe la 6 luni, iar ceai i-am dat de colici ocazional(Babycalm) pe care l-am folosit si dupa inceperea diversificarii.
Apoi am folosit ceai instant de fructe rosii(Milutee) si din plante musetel, tei si menta la diaree, deci rar.

De ce intrebi la 4 luni!????! Voi aveti 4 si a-ti inceput diversificarea mai devreme?

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

- ceai de Digestive de la Hipp sau Musetel de la Milute (cand au inceput sa fie constipati de la diversificare).
De la 6 luni i-am trecut pe Apa Plata Izvorul Alb, nefiarta.

- iaurt de la 4 luni jumatate, Brenac, 2,8% greasime, cu 1 lingurita cereala (100g/ iaurt zi vreo luna, apoi 200g iaurt/zi - asa mananca si acum).


Ioana,

YANN
& PHILIP
28.01.2004_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Da am inceput deja diversificarea, asta deoarece nu am putut alapta, iar doctorul mi-a prescris asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Ceai nu i-am dat decat de menta atunci cand a avut diaree si de tei cand a fost racita. In rest, apa!!! Noua doctorita ne-a spus ca ceaiul, indiferent ce fel este excitant nervos si e ultimul lucru pe care il recomanda unui bb. Daca are vreo suferinta care poate fi calmata cu un ceiuc, da. Sau daca se poate trata ceva... iar da. Dar asa... ca chestie, nu!
Iaurtul pe la 5 luni si facut in casa din lapte fiert bine in prealabil. Abia pe la 7 luni i-am dat din comert, insa nu f. mult. Nici acum la 17 luni nu mananca iaurt f. mult ci doar de 2 ori pe saptamana. Preferam branza cu smantana si mamaliga, lapte cu cereale si branzici pentru oameni mari.

Noi am inceput diversificarea la 3 luni jumate din motive de forta majora: nu mai bea lapte sub nici o forma! Asa ca a trebuit sa incep cu cereale, pireuri de legume si fructe... etc. Nu la toata lumea merge refrenul cu "diversificarea la 6 luni".


Outzul la 5 luni (aproximativ) iar pestele l-am incercat la 7 luni, apoi la 8 si l-a primit abia la 10 luni. Primele doua incercari au fost cu esec deoarece a facut alergie (pete rosii pe piele) si a vomat. La 10 luni l-a primit in pilaf de ore. Ii pun la fiert 2 linguri de orez, un morcov si aprox 100 g peste cu 2 catzei de usturoi si fierb bine pana se inmoaie orezul. La inceput mai si pasam, acum papam ca atare pentru ca pestele se sfarama, morcovul se inmoaie bine si merge clefait.
Poti incepe mai repede cu pestele dar trebuie testat ca orice alt chestie noua introdusa. Insa nu mai repede de 6 luni (zic eu).

Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

ceai rarisim, de menta daca are diaree sau ceai instant de la HIPP.
carnita pasata de pui sau peste fierte bine si pasate cu legume (morcov, telina, patrunjel, pastarnac) poti sa-i introduci de la 4 luni (pt ca nu alaptezi) dar treptat (o lingurita azi, doua maine).
ou eu i-as da mai tarziu, dupa 6 luni, mai ales ca acum e vara si nu stii cat sunt de proaspete.
din cate stiu eu diversificarea incepe la 4 luni la BB care nu sunt alimentati la san cu sucuri de morcov si mere, apoi cu carnita cu legume, branza facuta in casa, cereale pt BB, iaurt si ultimul i-am introdus eu oul.
Succes
Oana si Ana (25 oct. 2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Si noi am inceput diversificarea la 3 1/2 luni - cu supa de zarzavat (morcov, albitura, cartof mic - mai intai zeama si pe urma si zarzavatul dat prin blender). La 4 luni piept de pui, la 4 1/2 luni creale si la 5 luni iaurt Danone natural. Si sucurile de morcov, mar etc. tot la 5 luni. Atentie cu oul: i-am dat la 5 luni si a facut o alergie (desi i-am dat doar 1/8 de galbenus, fiert 10 minute) de l-am tratat o luna intreaga ! Cu mintea mea de acum, i-as da oul abia pe la 8 luni....

Succes !
Ingrid mama lui Cristi 1 an si 5 luni

Mergi la inceput