nu mananca, ajutor!!

nu mananca, ajutor!! | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

Bebe Loriana / 5 luni, nu mananca cat trebuie. In primul rand am ramas la 6 mese pe zi pentru ca laptic nu vrea mai mult de 120 nici cum. In al doilea rand nu accepta diversificarea prescrisa de doctor. Ii dau branza calcica, mere paserate, banana si piure de legume. Din toate a mancat cu pofta o zi sau doua, apoi a renuntat. Acum o zi arata cam asa> dimineata devreme (pe la 5 sau 6) suge de la san. La zece avem batalia marului cu branza> nu vrea sa manace. La ora 14 are in program piureul de legume/ mai mult de cateva lingurite nu reusesc sa/i dau, completez cu lapte dar nu bea decat sub 100. Seara banana mananca dar doar jumatate iar inainte de a adormi mai bea putin laptic, tot sub 100. Ce ma fac, mai exista si alte alimente pe care i le/as putea da, de ce nu bea mai mult lapte, e o faza trecatoare ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Nu stiu daca te voi linisti, dar bebele meu foarte rar a mancat mai mult de 120 ml lapte. Acum are 9 luni jumate.
Cel mai important este sa nu o fortezi sa manance. Noua ne-a luat o luna intreaga sa ajungem de la cateva lingurite de fructe+ lapte dupa, la o portie de 150 grame de fructe, fara lapte dupa. Nu-i introduce toate alea odata. ci pe rand. Bebele are intr-adevar nevoie de mese de fructe si legume abia de la 6 luni. Pana atunci, nu insista, nu te stresa, incearca sa-l obisnuiesti.
Cel mai important este, insa, sa bea lapte suficient. Adica minim 500 ml/24 ore.

Succes


Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Poate ca vi se va parea hazliu, dar nu stiu cum sa aflu ce cantitate de macare solida a luat _ Ma bazez pe faza ca o lingurita are 5 mg. Dar daca nu inghite tot_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pfekete spune:

In primul rind, s-ar putea sa fie doar o faza, declansata poate de eforturile voastre de a-i intoduce alimente solide...sincera sa fiu, mi se par multe solide la 5 luni in comparatie cu cit lapte maninca.
Si a mea pitica nu e mincacioasa, dar un pic mai bine ca Loriana- maninca 150 ml lapte la o masa de numai lapte. Eu am inceput diversificarea pe la 4 luni, dar practic era numai o "degustare": ii dadeam la sfirsitul unei mese de lapte 1-2 linguri de legume/fructe amestecate cu laptic si 1-2 linguri cereale cu lapte (care-i plac destul de bine si acum), sa-i introduc gustul numai. De la 6 luni am inceput sa-i dau mai multe solide, dar incerc sa-i mentin un munim de 600ml lapte/zi.
Meniul ei acum (de la 6 luni gradual introdus) este: dimineata la 6.30 150ml lapte, la 10.00 70ml lapte cu 2-3 linguri cereale(de bb, fortificate cu fier si calciu) si 80-100g fructe paserate, pe la 14.00 80g legume cu 1/2 galbenus sau tofu(care-l voi inlocui in curind cu carne) si putin unt sau lapte + 100ml supa cu lapte praf, la 19.00 mincam 120ml lapte cu 30-50g mar ras, iar pe la 22.00 160 ml lapte + 2 linguri cereale. Legumele i le fac destul de lichide, ca altfel se ineaca si vomeaza (cam de consistenta marului ras). Reduc din portia de solide daca vad ca nu maninca cu pofta, si ma opresc daca incepe sa faca fite, sa plinga. Intotdeauna i-am dat solidele dupa lapte, ca altfel nu mai vrea lapte. Mi-a luat 2-3 saptamini sa gasesc acest echilibru in meniu.
In concluzie, eu zic sa n-o fortezi, ia o pauza de la solide citeva zile, apoi incearca sa incepi cu cantitati mici, daca nu vrea nu insista, incerci acelasi aliment peste o saptamina. Incearca cereale, poate-i plac..Ca fructe eu i-am dat: mere, pere, avocado, mango, caise, banana (dar putin, ca o constipa), pepene galben. Am noroc ca-i plac aproape toate. Da-i marul si brinza separat, sa vezi care din ele nu-i place, fa alte combinatii cu brinza eventual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

nu stiu , poate gresesc dar mie mi se pare ca ai inceput diversificarea cam devreme, mai ales ca ai inca san!
in primul rand ca inlocuindu-i masa de laptic de la san cu alte meniuri iti diminuezi productia de lapte si in curand o sa ramai fara,si banana cred ca nu-i inca cazul ,eu zic sa mai astepti.
regula de aur ar fi cam asta -pana la 6 luni san,san,san .dupa 6 luni incepi diversificarea putin cate putin cu piure de morcov suc de morcov cu putin suc de mere ,dar toate astea treptat,treptat,putin cate putin.


o vacanta de vis in Bucovina
http://www.pensiuni-vile.ro/detaliu_spatiu.php?id=83

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdutza spune:

Bebelusa mea Silvia(nascuta pe 17.01.2004; 2,250kg), e tot din categoria sclifosite..., nu a mancat de la bun inceput, dar doctorii m-au calmat spunandu-mi ca daca ia in greutate chiar daca nu mananca cantitatea ca la carte e foarte bine, ceea ce e valabil si in cazul tau. Eu i-am dat laptic muls de la mine(pt ca nu a putut sa suga) dacat 5 saptamani, apoi a mancat Milumil, acum Bebelac.Eu am inceput cu morcov si mar la inceput, si nu se omora, dar usor usor n-a avut incotro. Vreau sa-ti spun inca o "bomba"..la toate mesele de laptic ii adaug un pic de cereale pt. ca ii plac, dar cu toate astea mai mult de 120ml nu vrea, asta e ..m-am obisnuit. Acum ii dau si piure de supa cu aproape de toate(un morcov, o albitura, 1/2 telina mai mica, un cartof mic, o rosie mica, putin patrunjel, un ardei).Le fierb cu capac cam 2h le scurg apa si le mixex, bucuria mea e ca papa cam o farfuriuta de prajitura plina cu piureul asta.Dar intre doua lingurite de piure ii dau mar ras sau caisa/piersica rasa.Eu nu i-am dat banana am citit ca alergica si mi-e frica.
Si..era sa uit..mie mi-a dat doctora SANA-SOL un surplus de vitamine care cica ii mai creste pofta de mancare, intreaba-ti si tu doctora..[
Iti urez bafta, si...mult calm..., si sa fie sanatoasa si sa ia in greutate!Pofta mare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Aaa, nu fusei foarte atenta. Bebelusii alaptati de la san nu au nevoie de absolut nimic decat de laptic, pana la 6 luni. Abia atunci se incepe diversificarea.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Asa cum au spus si fetele,cred ca sunt prea multe mese solide pt un bb de 5 luni ,mai ales ca tu ai norocul sa ai inca san sa-i dai.Pastreaza-i doar o masa solida si in rest da-i laptic pana pe la 6 luni,6luni jumate si poti sa-i mai dai si suc de morcov cu mar care pe langa faptul ca are multe vitamine,ii face si pofta de mancare.

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

in general, BB-ii accepta destul de greu alimentele noi, mai ales daca nu ai rabdare sa i le introduci pe rand, la intervale destul de mari (1 aliment nou pe sapatamana, inclusiv legumele, cu ocazia asta vezi si ce-i place sau nu si la ce face alergie, Doamne fereste). daca ai san, incearca sa ii mentii toate mesele , mai putin cea de la 10, cand poti sa completezi masa de la san cu suc de morcov cu mar (si putina pulpa, eventual) dupa 6 luni incepe din nou diversificarea, dar treptat!!
Oana si Ana (25 oct. 2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AL spune:

Inainte sa incep diversificarea m-am consultat cu mai multi colegi pediatri din tara si am vorbit cu doctorita copilului (de aici din Cipru) de cel putin de 4 ori, sa fiu sigura ca nu gresesc. Fetita mea a refuzat sanul cand m-am intors la lucru (avea 4 luni); incepusem deja cu laptele praf in completare (nu aveam eu suficient s-o satur), apoi a ramas numai cu lapte praf, iar de la 5 luni am inceput cu multa atentie sa introducem alimente noi. Mai intai cu orez la masa de dupa-amiaza, apoi, dupa cateva zile (!!) fructe la ora 10 dimineata. Numai dupa o luna am introdus si legume si am inlocuit masa de lapte de la pranz.
Exista cateva reguli, foarte bine prezentate si pe site-ul "Despre copii..."( vezi luna mai, subiectul era cred "Meniuri pt un bebe de 6 luni") diversificarea se face progresiv, lent, bebe se obisnuieste cu un aliment si numai dupa cateva zile (chiar 1 saptamana) se introduce altceva. Daca nu ii place se renunta 1-2 zile si se revine. Nu e problema daca nu mananca mult de la inceput, cateva lingurite sunt suficiente (si e foarte bine ca se completeaza cu lapte). Ai sa vezi ca foarte curand bebe va selecta ce ii place si va manca un castronel plin de fructe sau cereale de exemplu. Pot apare si perioade in care refuza laptele complet (noi am trecut prin asta timp de o saptamana).
Oricum, nici Loriana si nici alt Bebe nu va tine cont de ce recomanda pediatrii; numai noi parintii putem observa preferintele alimentare si evolutia celor mici si impreuna cu doctorul trebuie sa adaptam si nu sa le impunem un meniu.
In cazul tau am aceeasi parere ca si ceilalti parinti, pediatrul s-a grabit cu diversificarea, mai ales ca inca ai lapte, si nu vorbesc de faptul ca s-a inceput, ci ca au fost introduse prea multe alimente noi in foarte scurt timp. Cu multa rabdare din partea ta, sunt sigura ca veti trece cu bine aceasta perioada de "testari" culinare.
Lorianei

AL si Theodora (7 luni 1/2)

Mergi la inceput