Ajutorrrrrr.Noduli la san

Ajutorrrrrr.Noduli la san | Autor: naomi_ioana

Link direct la acest mesaj

Buna.Sant Anca o tanara mamica de aproape 3 saptamani.
In primul rand bine v-am gasit si salut la toata lumea.
Dupa cum am spus am o fetita de 3 sapt.O alaptez la san
dar de 4 zile am niste dureri groaznice la sanul stang.
E foarte unflat fata de celalat si e plin de noduli.
Mamicile cu mai multa experienta ati trecut careva prin asa
ceva?Daca da as dori si eu niste sfaturi.
Cu multumiri anticipate Anca si Naomi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Anca, trebuie sa-ti masezi sanii si sa-i golesti. masajul nu mai stiu exact cum se face, adica din interior spre exterior sau invers, dar miscarile trebuie sa fie circulare. De asemenea, ajuta si dusul cu apa fierbinte (cat o suporti cu placere). Este foarte important insa, sa golesti sanii dupa fiecare masa a bebelusului. Nodulii tai sunt canale de lapte infundate si pot duce la complicatii.

Bine ai venit pe forum si mult succes!

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

da, e un blocaj pe canale.
dar stiu de dusuri reci, cataplasme cu varza, comprese cu gheata, golirea sanilor (manual sau cu pompita)

da o cautare pe ``parintii intreaba, parintii raspund``

ia masuri pentru ca o data cu cresterea tensiunii sanilor(sanului) faci febra, te simti rau, si s-ar putea ca si laptele sa nu mai fie la fel.
daca se agraveaza du-te la doctor

mai scrie-ne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Ai alaptat cumva mai mult de la celalalt san?
Alapteaza copilul de la amandoi sanii , in mod egal.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Am trecut si eu prin asta! Fii atenta! Nu-ti mai lasa un san negolit mai mult decat celalalt! Alterneaza-i in mod egal! Asta e cauza! Faci la greu dusuri calde pe sani si masezi bine de tot! doare dar strangi din dinti si ai sa vezi ca e putin mai bine dupa masajul sub jetul de apa calda! Apoi iti golesti sanul! Iti iei pompa si mulgi tot laptele, insisti exact in zona dureroasa, cu noduli!Tot la fel, doare, dar strangi din dinti si se rezolva! Trece, asta e!stai linistita, toate am trecut prin asta!succes! Zambeste, maine va fi mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:

Buna si bine v-am regasit.In primul rand vreau sa va multumesc pentru sfaturile primite,sfaturi care mi-au fost de mare ajutor.Noduli sunt pe cale de disparitie,insa problema este ca Naomi nu-si ia laptele suficient din sani si daca nu ma storc tot timpul pot ajunge la aceiasi problema.Am uitat sa va spun ca am nascuto prin cezariana si in perioada cat am stat la pat i-au dat la biberon;oricat de mult m-am straduit nu am reusit sa o fac sa se hraneasca numai de la san(are momente cand nu vrea absolut deloc san).Mamicile care s-au confruntat cu aceiasi problema cum au rezolvato?Astept sfaturile voastre care sunt sigura ca imi vor fi de ajutor,va pupic Anca si Naomi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

n-au rezolvat. copilul a refuzat sanul si atunci nu era sa-l las flamand, asa ca a trecut pe lapte praf, pe care l-a adorat pana la un an.deoarece a refuzat sanul eu recoltam cu pompita si ceea ce obtineam ii dadeam inainte de formula. a fost foarte ciudat si complicat, dar si uitasem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:

Azi am fost la spital cu fetita la control;a luat in greutate normal,medicul imi spune sa am rabdare ca isi revine.Iselin tu un an de zile te-ai stors?esti tare nu gluma;eu rabdare inca mai am (si sper sa am ,doar e vorba de copilu meu)dar cu oboseala sunt terminata.Tu mai aveai puterea necesara sa te storci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:

Sanul e spre vindecare dar cativa noduli mici si rataciti mai sunt,asa ca astept sfaturile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

In afara de sfaturile fetelor, eu iti recomand ca dupa ce te mulgi, laptele obtinut sa-l dai bebelui numai cu lingurita. Daca il pui in biberon, n-o sa mai vrea sin. Deci cam pina la 6-7 luni FARA BIBERON. Altfel, o sa treci pe lapte praf si e pacat daca ai atita laptic.



Karina+ Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:

Deja cred ca e tarziu sa nu ii mai dau cu biberonu;daca ii dau numai san,oricat de mult ar bea(numai ca ea nu bea mai mult de 5min)dapa 15min maxim i se face foame si plange atat de tare incat ai impresia ca in ziua respectiva nu mancase nimic;cred ca in final o sa ajung sa nu ii mai dau san

Mergi la inceput