Ce este embolia?

Ce este embolia? | Autor: kittutza

Link direct la acest mesaj

Apelez la dumneavoastra spre a ma lamuri asupra acestui subiect despre care am vazut ca nu s-a discutat pana acum.

Ce este embolia? Cum se produce ea, care sunt factorii si motivele ce o declanseaza? Stiu ca in cazul anesteziilor se poate produce embolia, ceea ce duce la decesul pacientului. In ce conditii poate aparea embolia in timpul sau dupa o interventie chirurgicala? In cadrul carui tip de anestezie poate aparea ea: totala, locala, epidurala/peridurala?

Embolia se produce doar ca urmare a unei interventii chirurgicale sau si in alte situatii? Daca da, care ar fi acestea?

Ce se poate face pentru evitarea ei? Ce se face in cazul producerii ei? Este intotdeauna fatala pacientului?

Sunt doar cateva intrebari relative la acest subiect, va rog sa suplimentati cu cat mai multe informatii.

Ma preocupa acest subiect foarte mult deoarece ma gandesc ca oricare dintre noi poate la un moment dat sa fie supus unei interventii chirurgicale si consider ca trebuie sa cunoastem ce riscuri implica o asemenea procedura. Eu personal am pierdut un prieten apropiat din cauza unei embolii post-operatorii, a fost prima ocazie cu care am auzit de embolie.

De asemenea, am mai citit despre doua cazuri de embolie in cazul cezarienelor: una in timpul operatiei, alta post-operator, la 2 zile de la efectuarea acesteia.

Va multumesc si sper intr-un raspuns cat mai curand.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

Sotul meu a fost o perioada de timp "predispus" la asa ceva.
Anul trecut i-au fost depistate doua troboze in inima, stabile si nu prea, nici un medic nu sa putut pronunta ,desi a fost intr-o clinica de inima destul de renumita.
A existat tot timpul riscul ca aceste troboze sa se deplaseze, respectiv in plamani sau in creier, astfel s-ar fi ajuns la embolie sau atac cerebral.
In primavara a fost operat(implantarea un deffibrilator), op. in sine a fost un mare risc, la introducerea sondei deffibril. aceste tromboze se putea foarte usor deplasa, nu sa intamplat insa nimic.
A urmat tratament cateva luni cu macumar, intre timp s-au micsorat si sunt stabile, riscul nu mai este atat de mare.
Este doar un exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Am fost operata de fibrom uterin si in fiecare zi dupa operatie mi
s-a administrat o injectie in burta impotriva emboliei. Injectiile au fost foarte dureroase, dar mi s-a spus ca e spre binele meu sa le fac.
Cunosc pe cineva care, dupa o operatie reusita de pancreas, a murit din cauza emboliei.
Si inca pe cineva care a avut hemoragie mare inainte de nastere si dupa cezariana i-au mai facut o operatie, caz similar cu cel relatat de Kittutza.
Nu cunosc explicatiile medicale ale acestu fenomen, se pare ca in interventiile chirurgicale in care se pierde o cantitate mare de sange, exista acest risc. Daca stie cineva, il rog sa ne dea mai multe amanunte.
Maria

Mergi la inceput