M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Dragute mamici....gata....ne-am hotarat si noi!! Niciodata nu stii ce iti rezerva viata sau ce anume are Dumnezeu pregatit pentru fiecare!! Decizia am luat-o rapid...in cateva zile....dupa ce in prealabil au existat franturi de ganduri privind adoptia!!
Urma sa facem FIV in toamna si eram super incantata...insa de cateva zile mi-a aparut indoiala (nu stiu de unde si de ce...sau poate stiu ca acolo cineva sus vrea ca eu sa fac ceva mai bun..) si iata ca suntem la inceput de drum!!! Cu siguranta ca ne veti ajuta si pe noi sa trecem peste ce ne-am propus!!!
Am simtit in ultimul timp ca trebuie sa iau dezicia adoptiei ...nu ca un rezultat al unui eventual esec (FIV)- nu ar fi fost corect, ci ca pe o dorinta din toata inima!
Clar ca nu vom renunta niciodata la ideea unui bebe natural...insa pana atunci avem nevoie sa ne inaltam sufletele obosite de atatia ani de incercari si nefericire!
Va rog frumos sa fiti alaturi de noi, sa ne ridicati cand picam si cu ajutorul lui Dumnezeu si al vostru vom fi si noi cei mai fericiti parinti peste putin timp!
Am citit arhiva...insa as vrea sa ma ajutati acum cu niste sfaturi...de unde plecam? unde mergem prima data si ce facem acolo??
Ne trebuie ceva acte la prima intalnire? sau mergem pur si simplu la Directia de protectie a copilului?? e o nebuloasa si o frica de necunoscut!!
Orice imi puteti spune ...este bine venit!!
Dupa prima intalnire la DPC, va voi mai asalta cu alte intrebari!!

Va pup pe voi si pe fluturasii vostri!! Fiecare are steaua lui pusa deoparte! Si asta ma inalta sa am puterea de a duce la bun sfarsit ce am hotarat!!

Cu drag,
Claudia viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Mimsi,

in legatura cu dreptul pentru concediu de crestere copil pot sa iti spun ca din momentul in care comisia iti da acordul de plasament sau incredintare a unui copil cu varsta sub 2 ani ai aceleasi drepturi ca mama lui adevarata.Daca ai cotizat asa cum spune legea la Casa de pensii ai dreptul sa ceri concediu ca orice mama din momentul cand ai decizia in mana.Problema se pune la copii peste 2 ani -acolo nu ai dreptul la concediu dar cum si tu iti doresti un copil cat mai mic nu ai nevoie de asa ceva.Oricum succes!

Buna Claudia,

bine ai venit printre noi .Primul pas ar trebui sa fie la Directia pentru Protectia copilului de care apartii, sa depui o cerere in care soliciti atestatul de familie apta pentru adoptie, apoi sa afli cine va fi persoana care se va ocupa de dosarul vostru.Odata stabilit contactul ,ea va trebui sa-ti spuna exact ce acte vor trebui sa contina dosarul.Intre timp poti sa cauti prin cunostinte , prin asistentul care va va face dosarul sau prin fetele de aici de pe forum copilul .Ar trebui sa va hotarati ce vreti baiat sau fata si cam ce varsta sa aiba.Oricum succes si voua!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Felicitari proaspetelor mamici si viitoare mamici.
Oana, am vazut si eu pozele si-mi venea sa pup monitorul de drag.
Claudia, cel mai bine ar fi sa mergi la DPC si sa-ti spuna exact ce acte sunt necesare la dosar. Noi am avut noroc si ne-au acceptat dosarul incomplet, urmand sa-l completam pana la primele vizite la domiciliu. (cand vine un asistent social sa vada conditiile in care locuiti si sa stea putin de vorba cu voi - nu te teme ca nu-i cine stie ce inspectie.) Oricum vor trebui copii legalizate dupa toate actele voastre de stare civila (certificate de nastere, de casatorie, acte de identitate) - pe astea poti sa le faci... nu ca ar dura cine stie cat dar simti ca faci ceva concret si trece timpul mai usor.

In alta ordine de idei, imi puteti trimite si mie pe PM cateva numere de telefon si numele persoanelor de contact (de la maternitati, adaposturi, asistenti maternali... sau de pe unde ati reusit sa va gasiti copiii) pentru o familie care a obtinut atestatul si acum incepe marea cautare a unui bb mic - va mai amintiti cum a fost, nu-i asa?

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc din suflet pentru raspunsuri...am sunat la DPC si mergem maine dimineata acolo sa stam de vorba!! Revin cu amanunte imediat ce am noutati!

Va multumesc si va pup!

Claudia viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mimsi ce faci? Vad ca ne-a aparut o competitoare (Claudia). Si eu mi-am pus problema concediului dar m-am lamurit ca am dreptul la CIC din momentul in care il primesc in plasament. Claudia, in ce priveste DPC si eu am fost de curand si e bine sa va duceti sa vezi exact ce iti trebuie. Noi acum strangem actele, desi ni s-a spus ca puteam depune doar cererea fara nici un act atasat, dar vrem sa fie totul ca la carte. Am legalizat copii dupa actele de identitate; mai iti trebuie copie dupa actul de casa, adeverinte de venit, cazier, certificatul medical, noua ne-au cerut si 2 caracterizari desi in arhiva am vazut ca nu la toate fetele a fost asa. Maine se duce sotul meu sa depuna pt.cazier si mai raman certificatele medicale si avem toate actele. Sper ca saptamana viitoare sa depunem cererea! Am aratat pozele cu baietelul Oanei la toata lumea de la serviciu si pe sotul meu l-am zapacit. In principiu, noi am vrea o fetita, asta cu conditia sa nu dau peste o frumusete ca Eric (parca asa am inteles ca il cheama) care sa ne faca sa ne razgandim.
In ce priveste ce spunea Claudia, nici noi nu am renuntat total la speranta de a avea un bb al nostru, dar mi se pare ca din ce trece timpul imi pierd increderea. Daca ne va veni vreodata o asa mare surpriza va fi fantastic, daca nu macar sa avem un suflet care sa ne zica mama si tata, sa nu mai fim singurii dintre prieteni si colegi care nu avem copii. Asa-i ca uneori te simti exclus?

Aspiranta la statutul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna fetele, ia uite, se-ngroasa randurile ceea ce pe mine ma bucura enorm. Eram sigura ca suntem mult mai multe dar poate ca unele dintre noi nu vor sa se stie.
Aissa, cu cateva zile inainte de a-l gasi pe Eric, m-am intalnit cu Oana si Viorel,vroiau o fetita si dupa 3 zile m-au sunat sa-mi spuna ca l-au gasit pe baietelul lor. Tot cred ca atunci cand il vezi sti ca e al tau si toate "standardele" pe care le-ai avut in cap pica.
Va doresc din suflet, fetelor, sa ne puneti cat mai repede poze cu copiii vostri.
Claudia, Aissa a trecut in mesajul ei lista cu actele necesare cu mentiunea ca certificatul medical trebuie sa fie cu timbru.
Mimsi, ai dreptate cu privire la problema concediului. Daca pt. copilul pana la 2 ani poti sa beneficiezi de CIC, asa cum a zis si Ponicid, in cazul copilului ce a depasit aceasta varsta nu exista nici o prevedere legala legata de concediu. Cu siguranta ca nu e problema care sa-i preocupe pe guvernanti, nici macar ca propaganda, suntem atat de putini cei care luam aceasta decizie si si mai putini cei care ar adopta un copil mai marisor, din pacate.
in urma cu cateva luni ministrul/a, de atunci, almuncii si protectiei sociale spunea ca se gandesc sa stimuleze adoptia nationala prin acordarea unei sume de bani celor ce adopta(parca vreo 25 milioane daca-mi amintesc bine). Mie aceasta masura nu mi se parea echitabila vis-a-vis de cei ce au copii naturali, in fond si unii si altii au aceleasi nevoi, mai normala mi s-ar fi parut o discutie legata de concediu si poate in felul asta li s-ar acorda o sansa si celorlalti copii mai marisori nu numai bebelusilor.
Si ca sa va impulsionez, daca v-ati hotarat sa faceti pasul, mergeti la DPC-uri si incepeti procedura, chiar daca nu se va finaliza pana la 31 dec., macar o sa continue ce-ati inceput pa aceasta lege, dupa 1 ian. intra se va aplica noua lege a adoptiei, si-atunci lucrurile se vor mai complica putin din punct de vedere procedural.
va pup pe toate,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Am citit astazi tot ce mi-a aparut in fata ochilor despre voi, fetelor si am lacrimat pentru multe dintre voi.Nu disperati! Sunt casatorita de 10 ani si din 1995 pina in 2000 am incercat toate tratamentele posibile : stimulari, histerosalpingografie(nici nu vreau sa-mi amintesc cit e de dureroasa), insamintare artificiala(la giulesti cu Marinescu fara nici un rezulat), interventie chirurgicala laparoscopica tot cu Marinescu, iar insamintare artificiala, pina cind mi s-a spus "GATA! nu se poate la voi, daca vreti sa incercati FIV, dar nu garantam". Asta se intimpla in aprilie 2000.Am crezut ca innebunesc atunci, nici nu-mi dau seama cum am condus pina acasa ca nu mai vedeam de plins. Atunci am hotarit cu sotul meu sa adoptam un copil.Dupa lungi cautari si demersuri, cind nici nu mai speram, cineva ne-a spus ca intr-un spital dintr-o comuna uitata de lume este un ingeras de fetita nou-nascuta si abandonata(fusese gasita pe cimp)si avea doar 3 saptamini.Am hotarit imediat sa o vedem si inca de cind am zarit-o din pragul usii am stiut ca este fetita noastra.Noroc de la Dumnezeu, pentru ca fiind abandonata procedura a fost extrem de rapida si cum spitalul nu avea fonduri nici macar pentru lapte intr-o saptamina o aveam acasa.Este incredibil, nici macar nu scosesem un atestat de familie adoptatoare, dar hotarirea noastra a fost mai puternica decit orice hirtie. De atunci au trecut 3 ani si jumatate si este lumina ochilor nostri este FETITA NOASTRA si nici o secunda nu ne pare rau ca s-a intimplat asa. Spre deosebire de ce se spune despre sarcinile neasteptate de dupa o adoptie in cazul nostru nu s-a intimplat nimic, dar nici nu mai traim cu stresul:"am ramas?". Ar fi fost multe de spus despre asta, dar pina la urma conteaza mesajul:" Intotdeauna exista o speranta, nu conteaza cum se termina important este sa fii MAMI, asta este de fapt cel mai important"
va pup, si ne mai auzim

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Felicitari din tot sufletul Oana si mult noroc la toate aspirantele mamici.

Am si eu o intrebare. Am tot citit aici si vad ca sinteti toate din Romania. Se poate adopta un bb daca nu mai locuiesc in Romania. Eu sint stabilita in State, am doi baieti dar as mai vrea inca unul(una) si nu mai pot avea inca o sarcina (eu nu mai pot tine inca o sarcina pina la capat din cauza colului-probleme multe aici).

Este posibil pentru mine sa adopt un bb din Romania?

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Adivio,citesc randurile tale si mi se pare incredibil,aceeasi poveste,aceeasi lunga asteptare de 10 ani,aceleasi incercari disperate de a deveni parinti.Am inteles,intr-un final,ca exista atatia copii nedorinti de catre parintii lor si ca pesemne asa trebuie sa se intample,sa existe cupluri ca noi ,care nu pot avea copiii lor naturali si care le pot reda acestor sufletele sansa la viata.Este adevarat ca si reciproca este valabila,micutii reusesc sa ne readuca linistea sufleteasca si stralucirea in priviri.Si astfel devenim cele mai fericite familii.
Claudia,bine ai venit printre noi.Sper sa reusesti sa-ti vezi cat mai curand visul implinit si nu uita,noi iti vom fi mereu alaturi.Eu stiu atat de bine cat de mult a contat sprijinul fetelor de pe forum atunci cand am avut nevoie.Sa stiti ca la inceputul anului,ele au trait si alaturi de mine aceleasi emotii,sperante si bucurii.

Meme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si eu tot de 10 ani sunt casatorita si am pierdut o sarcina la 3 luni in 1996 din cauza unei infectii. Atunci mi s-a spus ca se poate sa mi se lipeasca peretii uterului si se pare ca asa a fost, caci de atunci nu s-a mai intamplat nimic. E adevarat ca nu am facut toate investigatiile, adica m-am oprit innainte de histerosalpingografie tocmai pt.ca stiu ca e deosebit de dureroasa. In rest:stimulari, analize, ecografii, temperaturi... stiti si voi prea bine. Sufar de fiecare data cand vad la stiri cazuri cu copii abandonati cine stie pe unde sa mai rau chiar si nu inteleg de ce da Dumnezeu copii unor femei ca alea sin mie (noua) nu. Dar imediat dupa aceea imi revin si sunt sigura ca sufletelul meu e pregatit si ma asteapta. Ma bucur mult ca am descoperit acest forum si nu care cumva sa inchideti subiectul ca mi-am creat obiceiul de a intra de cateva ori pe zi sa vad daca a mai zis cineva ceva. Va pup pe toate

Aspiranta la statutul de mamica

Mergi la inceput