M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns infofun spune:

Fetele am citit aproape toate mesajele, spun aproape pentru ca sunt destul de multe, ceea ce e foarte bine.
Eu nu o sa adopt pentru ca voi fi mamica in curand, insa sunt un copil adoptat, copil nu prea mai sunt, insa pentru parinti indiferent de varsta copilul, tot copil ramane.
Va scriu pentru a va spune ca va respect si va admir enorm de mult. Ceea ce faceti voi e o mare minune pentru copilasul care ramane singurel din diverse motive. Daca D-zeu nu mi-ar fi dat un bb sigur as fi adoptat.
Vreau sa va spun ca eu de cand am aflat ca sunt adoptata(14 ani) imi iubesc parintii de mii de ori mai mult, si am un respect enorm pentru ei. II iubesc atat de mult ca imi dau lacrimile numai cand ma gandesc la cate au facut pentru mine, si cata iubire si atentie mi-au oferit.
Va doresc din suflet multa sanatate, fericire, noroc, si fie ca micutzii vostrii sa va iubeasca cel putin la fel de mult cat imi iubesc eu parintii, si sunt convinsa ca asa va fi.
D-zeu sa va dea tot ce e mai bun si mai frumos, o meritati din plin, si asa cum a spus si Anca-Wish sunteti de 3ori parinti!!!
Tot respectul si numai bine!!!


GabrielaHope si bebitza din burtica!!!
"Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Buna,
Referitor la nume, noi am fost extrem de norocosi. Nu fusese declarata, asa ca, am putut, cu ajutorul celor de la primaria din comuna respectiva, niste oameni deosebiti, sa-i dam numele nostru de la inceput si prenumele pe care ni-l doream. Totul s-a facut printr-o declaratie de nume semnata de primar. Cind am spus ca procedura a fost mai simpla, ma refeream si la faptul ca, tot cu ajutorul primariei am obtinut un act de tutela, fiind vorba de un copil abandonat ceea ce a usurat mult procedura. In principiu nu iti mai poate lua nimeni copilul, dar pina nu vezi hotarirea judecatoreascva definitiva in mina traiesti intr-un stres. Mai mult, timp de 2 ani de la raminerea definitiva a hotaririi esti monitorizat timp de 2 ani pentru a se urmari evolutia copilului si a noastra ca parinti. Dar nimic nu umbreste miracolul pe care il traiesti, credeti-ma.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Fetelor, ca tot veni vorba de nume. Andreea nu avea certificat de nastere (doar extrasul de la spital) deci primul ei certificat a fost pe numele nostru si cu prenumele pe care il avea, la care am mai adaugat noi un prenume (cel de-al doilea certificat). Alta e pb. mea. Cei de la DPC si cei de la leagan ne-au asigurat ca fetita e botezata (fara sa vedem vreun certificat de botez cum se scot acuma). La biserica am intrebat si au zis sa nu-i fac botez de 2 ori. Au trecut 2 ani si 2 luni de cand Andreea e acasa si parca ma mustra constiinta ca nu am botezat-o. Preotul mi-a zis sa nu-i trec pe certificat prenumele pe care il vroiam noi, dar pana la urma noi l-am trecut. Credeti ca e vreun bai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Gabriela (Infofun), iarta-mi indrazneala si imi cer scuze dinainte dar eu as fi curioasa sa stiu cum ai aflat, cum ai reactionat. Daca crezi ca am fost prea...nu stiu cum, ocoleste randurile astea si te rog sa ma ierti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Fetelor,creste acest subiect precum Fat-Frumos si tare ma bucur!
Felicitari Aissa si Claudia,primul pas a fost facut si cu putin noroc veti deveni in curand mamici.
Daria,slava Domnului ca s-a incheiat si maratonul tau.Si noi am rasuflat usurati cand am scapat de toate formalitatile.
Anca era deja botezata in momentul cand am intalnit-o,avea doua nume de botez,dar in certificatul de nastere unul singur.Pentru a scurta toate procedurile,nu i-am mai trecut in noul certificat de nastere decat primul nume,cel care figura si in certificatul initial.Tinand cont ca o cheama si Stefania,noi o vom serba de fiecare data de Sfantul Stefan,chiar daca in actele oficiale nu are acest nume.
Ma bucur ,intr-un fel ,ca era deja botezata,acest lucru a pus capat unei mici dispute pe marginea numelui, care se iscase intre mine si sotul meu.Culmea este ca la un moment dat, cand umblam din medic in medic pentru a-mi trata sterilitatea,aveam simultan o doctorita ginecolog si una endocrin pe care le chema Anca.Mai in gluma,mai in serios,doctorita endocrin mi-a spus ca daca tratamentul ei va da roade sa o fac nasa copilului meu.Stand si gandindu-ma mi-a suras ideea de a avea o fetita care sa fie botezata Anca.Si iata ca cineva,acolo sus,mi-a auzit dorinta!
Infofun,ma bucur sa-ti citesc randurile si sa descopar dragostea imensa pe care o ai fata de parintii tai.Si eu am o prietena infiata care vorbeste exact ca tine,ea cunoscandu-si si mama naturala!Nici o clipa nu am avut in suflet temerea ca Anca nu ne va mai iubi la fel in momentul in care va afla adevarul.Numai bine si sa te vedem cat mai curand cu bebe in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Fetele, de azi baietelul Oanei, Eric e un mic crestin, l-a botezat, de fapt pot zice si l-am botezat pt. ca eu am fost nasica lui. A fost tare cumintel si bineinteles ca noi am zis si ca a fost cel mai frumos, stiti povestea cu cioara.Uite ce face DC-ul asta, nu numai ca ne facem noi prieteni dar ne si inrudim. O sa pun poze in albumul de webshots al Oanei si pun cateva si la mine. Uitati-va ce finut frumusel am!

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

Liliana, am incercat sa vad pozele lui Eric. Unde le-ai pus? Nu stiu cum sa le gasesc.

Marinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Sa iti traiasca finutul Liliana si sa creasca mare si sanatos numai alaturi de oameni cu suflet bun si inima mare, asa ca tine.
Oana, felicitari sa va bucurati de ghindocul vostru si sa aveti parte de tot binele din lume.
Stiti cum se spune: " ti l-a luat pagin si ti l-a adus crestin".
Felicitari!

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Felicitari Liliana si felicitari Si Oanei. Sa va traiasca finul si sa mai crestinati si altii ca e foarte bine!
Eu una fetelor nu mai am somn. M-am trezit foarte suparata in dimineata asta pentru ca am visat ca imi spunea mama ca a sunat doamna de la DPC (care tb sa ne sune maine sa stabilim cand vine la noi) si a zis ca nu poate mai tarziu de data de 10 luna viitoare (care era octombrie nu septembrie in visul meu) si eram tare amarata si plangeam ca deja am bete puse in roate si nu intelegeam de ce amana atat de mult.
Nu s-a terminat ce am visat cu asta insa. Am mai visat si ca eram intr-un bazin ceva si stateam pe apa, ca intr-un fel de sezlong dar fara saltea sau altceva, apoi eram in apa si ma balaceam.
Si a 3-a secventa (v-am spus ca n-am somn) am visat ca eram pe un culoar lung, spre dreapta erau niste usi si din fata venea un popa (cum vine acasa cu botezul...). Eu i-am pupat mana si crucea cred, iar in spatele lui era alt barbat cu busuioc in mana si a stropit spre mine, dar un pic suparat parca sau in lehamite, nu stiu exact.
Nu stiu ce inseamna toate astea. Apa stiu ca inseamna griji si slava domnului am destule.
Partea cu popa as vrea sa o iau ca pe o incurajare si o binecuvantare. Nu vreau sa cred ca este de rau.
Oricum stiu ca daca plangi in vis te bucuri. iar data de 10 octombrie o sa vad daca va insemna ceva. Eu chiar ma gandeam ca ce ar fi ca sa reusim sa aducem un copilas acasa de ziua lui Tony care e pe 11 oct. Oare chiar asa sa fie, sau doar gandurile mele imi joaca feste?
Gata, va las! Tineti-mi pumnii sa ma sune doamna maine si sa imi spuna ca vine curand...

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Marinela, uite-aici pozele:
http://community.webshots.com/user/oana_mm
in al doilea album.
Multumim mult de tot de urari, a fost ultra-rapid totul, ne vazuseram o data cu ei dar am vorbit de mai multe ori cu Oana la telefon. Intr-o zi m-a sunat sa ma-ntrebe daca n-am vrea..... am zis da, imediat. Si-am facut-o.
Aissa, nu stiu talcul viselor tale, as putea zice ca e normal avand in vedere stresul in care sunteti acum dar in acelasi timp ar putea fi vise premonitorii(ar fi mai bine-asa, nu?), cred ca in curand veti fi trei. Ei, si dupa aia, daca bb al vostru o sa fie mic, o sa te vaiti ca nu mai ai timp sa visezi fiindca nu poti dormi prea mult. Eu iti doresc cat mai curand asta.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput